Προς το περιεχόμενο

Linux vs Solaris


Hatman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:) Poly kalispera sas. Wraio to linux re paidia. prosopika exw koitaxei arketes dianomes. Se ena pc mou exw perasmeno ayti tin stigmi to fedora to 3 epeidi pisteyw oti einai en dynami to pio oloklirwmeno paketo.

 

To thema einai oti epesan xthes 2 tetrades cd sta xeria mou. to Fedora to 4 kai to Solaris to 10. Epeidi loipon eimai ikanos na kanw 3 apegatastaseis mipws exei kaneis kamia idea gia to solaris ti paizei kai an a3izei na to balw i na balw kateytheian to fedora to 4 kai na teleiwnw.

 

An ayta pou leei sto site tis h Sun einai swsta tote poly liges dianomes mporoun na sygkrithoun me to solaris. Eidika sto grid (peripou cluster).

 

Parakalw sas kathe sxolio einai eyprosdekto. thx.

 

YG. kai ta 2 einai tzampa!!! xexe. :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα που ανοίγεις είναι πολύ μεγάλο και πιστεύω ότι έχει συζητηθεί σε πολλά forum παγκοσμίως.

 

H απάντηση στην ερώτηση σου...είναι καθαρά το τι θέλεις να κάνεις..... :wink: :twisted:

 

 

Θέλεις να surfareis χωρίς spyware και άλλες βλακείες?

Mandrake/Mandriva,Red Hat,Fedora,Suse...

Tα πιο εύκολα και με την πιο πολύ υποστήριξη.

 

Θέλεις να ασχοληθείς με προγραμματισμό?

Slackware,Fedora..

 

Θέλεις ασφάλεια ή servers?

Solaris,όλα τα BSD,και Slackware..

 

Θέλεις να ασχοληθείς με hacking?

Oλα τα BSD..και πιο πολύ Slackware.. :-P

 

 

Μπορεί να ακούγεται σαν διαφήμιση,αλλά αν κάνω κάπου λάθος κάποιος πιο ειδήμων ας με διορθώσει.. 8-)

 

Τα slackware και τα bsd είναι για πιο προχωρημένους.

 

Εγώ μετά από δοκιμή Mandrake 10.2,Red hat 9,Fedora 1,Suse 9,Solaris 10,Knoppix kai Slackware 10.2..κατέληξα στο τελευταίο.

 

Είναι το πιο ντελικάτο,δύσκολο και απλό μαζί.

Εχει χαρακτηριστεί δίκαια απ'όλους το Linux που πλησιάζει πιο πολύ απ'όλα

στο Unix.

 

Eίναι καθαρά υποκειμενική η άποψη στο θέμα του distro πιστεύω... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να το αναφέρω γιατί δεν το έχω δουλέψει.

Κάποτε όταν αγόρασα τη Linux Bible είχε το Debian 5 νομίζω..ένα install/uninstall έκανα αλλά τι να λέει.... Από Debian..δεν κατέχω... 8-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hatman: ο μόνος τρόπος να καταλήξεις είναι να τα δοκιμάσεις και τα δύο. Η διανομή (αν και εδώ μιλάμε για δύο διαφορετικά λειτουργικά), όπως λέει και ο trospe είναι θέμα γούστου και δεν μπορείς να βασίζεσαι σε υποδείξεις άλλων.

 

Η μόνη μου ένσταση είναι στο κατά πόσον υπάρχει "έτοιμο" software για τις καθημερινές δουλειές για solaris.

 

@trospe:

Καλό το slackware, αλλά μετά από κανα χρόνο που θα αναβαθμίζεις τα πακέτα με το χέρι θα δεις τη γλύκα ;-) Α, και hacker != f(λειτουργικό). Προσωπικά προτιμώ πλέον (αφού πέρασα το στάδιο του slackware) κάποια από τις "ζωντανές" διανομές που υποστηρίζονται από κοινότητες (δηλ. debian, gentoo και ubuntu).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trospe:

Καλό το slackware' date=' αλλά μετά από κανα χρόνο που θα αναβαθμίζεις τα πακέτα με το χέρι θα δεις τη γλύκα ;-) Α, και hacker != f(λειτουργικό). Προσωπικά προτιμώ πλέον (αφού πέρασα το στάδιο του slackware) κάποια από τις "ζωντανές" διανομές που υποστηρίζονται από κοινότητες (δηλ. debian, gentoo και ubuntu).[/quote'].

 

Συμφωνώ για αυτά που λές...για τα πακέτα της αναβάθμισης με το χέρι..αλλά

εκεί φαίνεται πιστεύω η πόρωση και ο μαζοχισμός του Linuxάκια/Προγραμματιστή.

Δεν συγκαταλέγω τον ευατό μου σε κάποια από τις δυο παραπάνω κατηγορίες.

Απλά δεν μ'αρέσει να τα έχω όλα έτοιμα. Μ'αρέσει να δουλεύω και λίγο.

trospe != f(greek culture)... :mrgreen:

 

Όσο για το hacker != f(λειτουργικό),υποστηρίζω ότι συν Αθηνά και χείρα κείνη.

(Ελπίζω να το έγραψα σωστά).

 

 

Δεν πιστεύω ότι μπορεί να συγκριθεί η δύναμη του shell scripting με τα executables των windows.

(Και η πόρωση στο login του root shell στο Slackware με τις απίστευτες ιστορίες...υποκειμενική άποψη..)

Tώραα...από Mac.. απ'έχω πολύ.

 

Oσο για τις Live Εκδόσεις Αρχηγέ μου....Debian Gentoo Ubuntu...δεν τις ξέρω.

Ξέρω όμως και δουλεύω σταδιακά,την τελευταία knoppix και μια ξεχωριστή

διανομή της Bitdefender με ενσωματωμένο antivirus και antispam!!

 

Πρώτη φορά βρήκα Linux που να κάνει scan το hda1 με δεξί κλίκ!!

 

P.S. Mod...Και το Slackware έχει Live έκδοση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

trospe: Έχω την εντύπωση ότι ο apoikos όταν ανέφερε τις ζωντανές διανομές ενοούσε τις διανομές που υποστηρίζονται από ζωντανές κοινότητες και όχι τις live εκδόσεις των διανομών.

 

WM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ βαρύ το Solaris. Αν θέλεις να ασχοληθείς με προγραμματισμό κυρίως, σίγουρα το linux είναι καλύτερη επιλογή. Καλύτερα και περισσότερα εργαλεία. Και για κάποιο λόγο το Solaris κάνει τεράστια εκτελέσιμα ... Αν πάλι θέλεις να πειραματιστείς νομίζω κανείς δε μπορεί να σου δώσει συγκεκριμένη απάντηση .... βίτσια είναι αυτά. Εγώ πάντως στη δουλειά μου προτιμώ ενα linux από ένα Solaris μηχάνημα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...