Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση Ubuntu σε δίσκους με raid.


freeoik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω στην εγκατάσταση της διανομής ubuntou linux; Έχω ένα σύστημα με δύο δίσκους σε raid 0. Η μητρική είναι msi με τσιπ nvidia4. Έχω δημιουργήσει 3 partition με το partition magic, στο ένα εγκατέστησα τα WinXP στο δεύτερο WinXP _x64 και στο τρίτο θέλω να εγκαταστήσω την x64 έκδοση του ubuntu. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως όταν η εγκατάσταση φθάσει στο σημείο της ανίχνευσης των δίσκων το ubuntu βλέπει τους δίσκους σαν φυσικούς και όχι σαν εικονικούς και ζητάει να δημιουργήσω partition. Δεν έχω μεγάλη πείρα μα εγκαταστάσεις διανομών linux και θα ήθελα από όποιον γνωρίζει να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες για το πώς θα λύσω το συγκεκριμένο πρόβλημα. Π.χ. δεν ξέρω αν για τους sata υπάρχει κάποιος driver όπως στην περίπτωση των windows που βάζουμε πριν ξεκινήσει η εγκατάσταση. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και όταν πήγα να εγκαταστήσω την διανομή madrake 10.1 αλλά διάβασα στο forum πως υπήρχε πρόβλημα στην αναγνώριση του συγκεκριμένου τσιπ και έτσι εγκατέλειψα την προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...