Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια! Δε δουλεύει το τηλέφωνο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Μετά την ταχύτατη εγκατάσταση του DSL (over PSTN) από τον ΟΤΕ - αίτηση Παρασκευή, εγκατάσταση Τρίτη, σταμάτησαν να δουλεύουν τα τηλέφωνα μου (τα voice) - γιατί, βέβαια, κάτι έπρεπε να πάει στραβά. Έχω δοκιμάσει δύο είδη φίλτρων που πήρα από OTEshops, αλλά τίποτα! Ενώ το DSL δουλεύει άψογα μέσω του US Robotics 9105, τα voice είναι νεκρά...

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει? Στις βλάβες του ΟΤΕ μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το κέντρο και θα το κοιτάξουν...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν δουλεύουν? Πέρνουν τάση (ανάβει κανα λαμπάκι? ακούς τίποτε?), και απλώς δεν μπορείς να καλέσεις? Αν πέρνουν τάση τότε το πρόβλημα είναι μάλον στον ΟΤΕ (εφόσον οι συσκευές σου λειτουργούν κανονικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν δουλεύουν? Πέρνουν τάση (ανάβει κανα λαμπάκι? ακούς τίποτε?), και απλώς δεν μπορείς να καλέσεις? Αν πέρνουν τάση τότε το πρόβλημα είναι μάλον στον ΟΤΕ (εφόσον οι συσκευές σου λειτουργούν κανονικά).

 

Τίποτα απολύτως φίλε!!! Ούτε λαμπάκια, ούτε φωνή, ούτε ακρόαση... Επαναλαμβάνω ότι το DSL δουλεύει άψογα, οπότε σκέφτομαι μήπως έχουν κάνει καμμία μ@λ@κι@ στο κέντρο (να έχουν δώσει τη γραμμή voice ως ISDN? γίνεται? θα είχα DSL?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις το τηλέφωνο στην γραμμή χωρίς spliter (φίλτρο) να δεις αν ακούς τίποτε. Λογικά πρέπει να ακούς ενα σορό από παράσιτα κάτι σαν τηλεόραση που δεν πιάνει κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε, πάλι τίποτα! Είναι τελείως νεκρό!!!

 

Το περίμενα βέβαια κάτι τέτοιο! Άκου αίτηση Παρασκευή και DSL Δευτέρα... Κάποιο λάκκο θα είχε η φάβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένεις βέβαια τον πΟΤΕ...

Έλεγξε και ό,τι μπορείς μόνος σου που να μην έχεις ελέγξει...

Δηλ. όλα τα καλώδια τηλεφώνων, τηλέφωνα, κλπ... μην θεωρείς τίποτα δεδομένο. Συνήθως ο ΟΤΕ τα ελέγχει γρήγορα, αλλά αν σου πουν ότι δεν έχουν αυτοί πρόβλημα, μην αρχίσεις τότε να ψάχνεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι ή σου κάηκαν τα τηλέφωνα (μη με ρωτήσεις πώς ;-) ) ή σου μετέτρεψαν τη γραμμή σε ISDN (το modem θα το δείξει...).

 

8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deathlok Το τηλέφωνο ΔΕΝ δουλεύει μόνο του στη γραμμή, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι φυσιολογικό (γι' αυτό και χρειάζεται το φίλτρο). Κάνω λάθος?

 

Johnnie Πρέπει να έχεις δίκιο! Λίγες μέρες πριν βάλω το DSL, άλλαξα τη γραμμή μου από ISDN σε PSTN. Φοβάμαι ότι οι μ@λ@κες μπερδεύτηκαν και την ξαναγύρισαν σε ISDN πριν κάνουν την ενεργοποίηση του DSL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nameless αν δεν δουλευει το τηλ χωρις φιλτρο πανω στη γραμμη δεν ειναι φυσιολογικο.θα επρεπε να δουλευε απλα με θορυβο στη γραμμη το φιλτρο κανει αυτο που λεει και το ονομα του,"φιλτραρει" συγκεκριμενες συχνοτητες.

Αν ηταν ακομη η γραμμη σου isdn δεν μπορουσες με το 9105 να εχεις adsl (με την προυποθεση πως δεν το φλασαρες με isdn firmware)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nameless αν δεν δουλευει το τηλ χωρις φιλτρο πανω στη γραμμη δεν ειναι φυσιολογικο.θα επρεπε να δουλευε απλα με θορυβο στη γραμμη το φιλτρο κανει αυτο που λεει και το ονομα του' date='"φιλτραρει" συγκεκριμενες συχνοτητες.

Αν ηταν ακομη η γραμμη σου isdn δεν μπορουσες με το 9105 να εχεις adsl (με την προυποθεση πως δεν το φλασαρες με isdn firmware)[/quote']

=την έκατσα... Τρέχα γύρευε τι φταίει !!! Thanks παιδιά, θα σας ενημερώσω τι γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

opa exw to idio provlhma!! ti na kanw??? ekana xtes aithsh kai eixa dsl shmera to prwi!!!!!! grammh pstn eixa.evala dsl 384 apo ote kai den exw thl.to thl nekro, to dokimasa xwris filter, apeu8eias sthn priza thlefwnou kai tpt.dokimasa ta panta!!! ti na ftaei? kai an skefteitai h sundesh energopoih8hke se ligotero apo mera!!!!! einai or8o ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...