Προς το περιεχόμενο

Ψεύτες-Υποκριτές????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επικοινωνω με πολλούς φίλους απο το εξωτερικό

μου είπαν ότι για να βρω το ΜΑΧ download KAI UPLOAD πρεπει να διαιρεσω την ταχύτητα δια 8.Μου το επιβεβαίωσαν και άλλες εταιρίες αυτό.

Διαιρώ το 384/8=48

δεν έχω 48kbps MAX και πήρα τηλέφωνο τον ΠΟΤΕ

μου είπαν ότι το διαιρούν δια 9 κι όχι δια 8

και το ΜΑΧ που προσφέρουν είναι 38-40 KBPS.Τώρα πλάκα μου κάνουν απο τον ΟΤΕ αλήθεια λένε δεν ξέρω.Παρακαλώ αν κάποιος είναι γνώστης του θέματος ας απαντήσει.Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, το bandwidth που παιρνεις δεν ειναι εγγυημενο και αυτο ειναι κατι με το οποιο εχεις συμφωνησει στο συμβολαιο.

Τι αλχημειες κανει ο πΟΤΕ για να βγαλει αυτο το νουμερο δεν ξερω (8 bits+1 parity bit?, δεν ξερω).

Εμπειρικα, 40 KBps ειναι πολυ καλα για 384.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά από αυτά τα 48 Kbps δεν είναι όλα διαθέσιμα για τα δεδομένα μας. Κάποια από αυτά δεσμεύονται από το ίδιο το δίκτυο για εσωτερικές ρυθμίσεις (headers κλπ). Οπότε τα 40 Kbps είναι μια χαρά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν είναι τόσο απλά.

 

384/8 = 48 θα δει στο Link του (=γραμμή, ή αλλιως στα πόσα συνχρονίζεται το "modem"). Ομως πάνω από την DSL γραμμή περνά ένα ATM και εκεί επάνω σηκώνουμε το PPPoA. To ΑΤΜ έχει overhead το λιγότερο 5/48 ή ~10%. Βάλε και

Επιπλέον το PPP έχει 4/1500, το IP 20/1500 και το TCP άλλα 20/1500.

 

Πρακτικά αν μετράς FTP Download δεν πρόκειται να δεις πάνω από 87% της ονομαστικής. Δηλαδή 48*0,87 = 42

 

Στο εξωτερικό , αυτό που κάνουν είναι να δίνουν DSL-Link 15% πιο πάνω ώστε να έχεις καθαρό αυτό που πληρώνεις. Το έκανε και ο ΟΤΕ με κάποια Siemens DSLAMs στην αρχή, αλλα το έκοψε.

 

 

Και το ATM και το IP έχουνε headers+data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι isp δινουν ταχυτητες σε kbps ( χιλια bits το δευτερολεπτο), εκει μεσα περιλαμβανονται και ολα τα overhead πχ. επικοινωνιες μεταξυ μοντεμ-dslam , τα TCP πακετα (το πηρες? ναι το πήρα, οχι ξαναστείλτο), κλπ..

 

οι χρηστες ενδιαφερονται για KB/s ( KiloBytes το δευτερολεπτο), και κυρίως για downloading αρχειων, αλλα στην πραγματικότητα ενδιαφερόμαστε για το πόσα "καθαρά" bytes γράφονται στο δισκο σου ανα μονάδα χρόνου, απο ενα σταθερό σερβερ, αφαιρόντας οποιαδηποτε overhead λογω τρόπου επικοινωνίας.

 

Εντάξει, γνωστό οτι 1 byte = 8 bits.

αλλα KB (οπως το μετραει ενα download manager ή FTP client) μαλλον εννοείται 1024 bytes, παρά 1000.

ετσι? ή πρέπει να μετραμε με 1000 ????????

 

 

αρα η "Ιδανική" ταχύτητα (που δεν θα πιάσεις ποτέ, βλ. προηγουμενα ποστ)

δεν ειναι 384 * 1/8 = 48

αλλα 384 * (1000/1024)/8 = 46,87

να κόψουμε και ενα 10% υπερ δικτύων :) .... 46,87 * 90% = 42,19

με 41-42, δεν το λές ούτε του παπά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opou kai na paei pote den einai 384/8.

 

Egw pws to pianw, stathera kiolas?! ;)

Anyway opws exoume pei poles fores.. gia na min se zalizoume me ta noumera 384/8 klp, na ksereis pws exei sxesi k se ti dslam eisai.

An einai pitarismeno poli h ligo.

Emena (opws fadazomai) pou einai ligo pianw k 48kb/s arketes fores!!

Vevaia mia statheri taxitita einai ta 40kb/s pou ekei eisai mia xara pistevw.

Pada me FORTHnet omws ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...