Προς το περιεχόμενο

Γρηγορότερο Defragment!!!


Sean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι χρησιμοποιείται Windows 98/98SE θα έχετε σίγουρα προσέξει πόσο αργό είναι το Defragment....<BR>Ίσως να έχετε ακούσει ότι τα WinMe είναι πιο γρήγορα όταν κάνουν defrag.<BR>Αυτό δεν οφείλεται γενικά στην διαφορετική δομή του λειτουργικού συστήματος, αλλά στην βελτιωμένη έκδοση του Defragmenter που χρησιμοποιούν!!!<BR>(Είναι να αναρωτιέσαι γιατί η Microsoft δεν μας ενημέρωσε για αυτή την μικρή λεπτομέρεια... Ίσως γιατί ήθελε να δώσει ένα ακόμα πλεονέκτημα στο νέο λειτουργικό της σύστημα έναντι του παλιού.... Γιατί άραγε?? wink.gif)<BR>Τέλος πάντων μιας και τα Windows 98 και τα Windows Me είναι ουσιαστικά το ίδιο λειτουργικό σύστημα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον βελτιωμένο Defragger αντικαθιστώντας με αυτόν τον παλιό...<BR>'Οσοι ενδιαφέρεστε να το δοκιμάσετε, θα βρείτε το Defragmenter και το ScanDisk των Windows Me στο <A HREF="http://www.freedrive.com" TARGET=_blank>www.freedrive.com</A> <BR>User Name: Seangr<BR>Password: insomnia<BR>Στο folder Defrag, κατεβάστε το ΜΕ-Utils.zip (Μόνο 99kb)<P><B>Όσοι θέλετε ακόμα πιο γρήγορο Defragment μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πρόγραμμα Voptme (δουλεύει σε Windows 95,98,Me)<BR>To site του Voptme ---> <A HREF="http://www.vopt.com/index.html" TARGET=_blank>http://www.vopt.com/index.html</A> <BR>(Εκεί θα βρείτε και μια έκδοση για Windows NT. Για Windows 2000 δεν υπάρχει έκδοση, τουλάχιστον όχι ακόμη....) <BR>To crack θα το βρείτε στην Astalavista... wink.gif<BR>(To crack για την έκδοση 5.0 δουλεύει και στην έκδοση 5.1 wink.gif)</B><P>Δοκιμάστε τα και πείτε μου την γνώμη σας....<P>------------------<BR><FONT face="Comic Sans MS"><B>insomnia</B>: (ουσ.) αϋπνία<BR><B>insomniac</B>: (ουσ.) πάσχων από αϋπνία</FONT f><p>[This message has been edited by Sean (edited 16-12-2000).]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by atx:<BR><B>sto freedrive to onoma i o kodikos den einai sostos.</B><HR></BLOCKQUOTE><P>Δικό μου το λάθος!!!<P><B>Password: insomnia</B> με μικρό i.<P>Sorry!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<B>^^^^^^UP^^^^^^^</B><P>Τι γίνεται βρε παιδιά?? confused.gif <P>Χρησιμοποίησε κανείς τους παραπάνω τρόπους για να αυξήσει την ταχύτητα του defragment?<P>Αν ναι, είδατε αποτελέσματα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το speedisk των Norton Utilities ειναι το καλυτερο και γρηγοροτερο. Επισης δοκιμαστε το μαζι με το registry optimizer. Κανει καλη δουλεια με αποτελεσμα που φαινεται.<BR>Τωρα βρισκεται στην εκδοση 2001.<BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by Tasos:<BR><B>Το speedisk των Norton Utilities ειναι το καλυτερο και γρηγοροτερο. Επισης δοκιμαστε το μαζι με το registry optimizer. Κανει καλη δουλεια με αποτελεσμα που φαινεται.<BR>Τωρα βρισκεται στην εκδοση 2001.</B><HR></BLOCKQUOTE><P>ego eixa to voptme se win me kai itan apsogo.eipa na dokimaso to speedisk ton 2001 me apotelesma na kanei apeiro xrono gia to defrag enos partision ©15GB.to ekana unistal xtes ebala pali to voptme kaieinai ola kala.<BR>pantos an exei kanenas to diskeeper gia win me (na mas to pei) einai oti kalitero kikloforei.sta winNT kai win 2000 pou eixa mou ekane tromero defrag kai stous dio sklirous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by Tasos:<BR><B>Το speedisk των Norton Utilities ειναι το καλυτερο και γρηγοροτερο. Επισης δοκιμαστε το μαζι με το registry optimizer. Κανει καλη δουλεια με αποτελεσμα που φαινεται.<BR>Τωρα βρισκεται στην εκδοση 2001.</B><HR></BLOCKQUOTE><P>Φίλε Τάσο, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου.<BR>Το Speedisk των Norton Utilities δεν είναι σε καμία περίπτωση γρηγορότερο από το Voptme.<BR>Φαντάζομαι ότι έχει κάποια σχέση με το διαφορετικό αλγόριθμο που χρησιμοποιούν για να "τακτοποιούν" τα αρχεία του σκληρού δίσκου.<BR>Πάντως στην πράξη το Voptme είναι ο γρηγορότερος Defragger που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά...<BR>Δοκίμασε το μόνος σου και θα το διαπιστώσεις αν δεν με πιστεύεις... wink.gif<P>Βέβαια το Speedisk έχει μια μοναδική λειτουργία την οποία δεν την έχει κανείs άλλος Defragger!! Έχει την δυνατότητα να μεταφέρει το Swap File στην αρχή του δίσκου (δηλαδή στην εξωτερική περίμετρο) όπου και το access time είναι μικρότερο...<P>Αυτή η δυνατότητα όμως αρκεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μια φορά... wink.gif<BR>Στον υπολογιστή μου έχω δημιουργήσει ένα μόνιμο Swap file, στην συνέχεια έκανα μια φορά defrag με το Speedisk με την επιλογή να μεταφέρει το Swap File στην αρχή του δίσκου, απεγκατέστησα το Speedisk και χρησιμοποιώ το Voptme για να κάνω Defrag (αρκετά συχνά μιας και είναι πολύ γρήγορο). <P>Φιλικά πάντα... smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω δοκιμασει το VoptMe και δεν εχω δει ουσιαστικη διαφορα σε σχεση με το speedisk.<BR>Ρε παιδια δε ξερω μηπως αποδιδει καλυτερα σε αλλους σκληρους, τι να πω...<BR>Αυτο που θελω να τονισω ειναι πως το speedisk υποστηριζει αυτο που κανει και το defrag δηλαδη βαζει πρωτα τα προγραμματα που χρησιμοποιουνται συχνοτερα. Κατι που απ'οσο ειδα το vopt δεν υποστηριζει.<BR>Μηπως ειναι γρηγοροτερο γι'αυτο το λογο σε καποια συστηματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...