Προς το περιεχόμενο

ADSL kai asfaleia apo epi8eseis...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως δεν υπάρχει διαφορά στην ασφάλεια ανάμεσα σε DSL,ISDN και PSTN.Καταρχήν ποτέ δεν θα δεις με DSL το λογαριασμό του τηλεφώνου σου φουσκωμένο λόγω κάποιων dialers γιά τον απλούστατο λόγο ότι το DSL δεν κάνει κλήση ΕΠΑΚ.Έπειτα πολλά modems-routers DSL διαθέτουν ενσωματωμένο firewall (Το δικό μου Τhomson 510i διαθέτει) και μάλιστα πολύ αποτελεσματικό.Αυτό που χρειάζεσαι σίγουρα είναι ένα καλό antivirus και ένα antispyware πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα να παρεις ενα Low end pc,χωρις οθονη.Eνα στα 200mhz ας πουμε καινα του βαλεις κατι απο http://www.m0n0.ch/wall/ http://www.grabageek.net/modules/mydownloads/singlefile.php?lid=206&com_id=1929&com_rootid=1692&cid=6& .Ειναι σε dos.Kαι δεν θα ακους τιποτα,και δεν θα περναει μυγα,και θα εισαι ησυχος,και θα το ρυθμιζεις οπως θελεις εσυ,και δεν θα πιανει και πολυ χωρο αφου θα μπανεις μεσο του pc σου και θα χρησημοποιεις την οθονη σου.Το μονο "δυσκολο" ειναι το στησιμο...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν υπάρχει διαφορά στην ασφάλεια ανάμεσα σε DSL,ISDN και PSTN.Καταρχήν ποτέ δεν θα δεις με DSL το λογαριασμό του τηλεφώνου σου φουσκωμένο λόγω κάποιων dialers γιά τον απλούστατο λόγο ότι το DSL δεν κάνει κλήση ΕΠΑΚ.Έπειτα πολλά modems-routers DSL διαθέτουν ενσωματωμένο firewall (Το δικό μου Τhomson 510i διαθέτει) και μάλιστα πολύ αποτελεσματικό.Αυτό που χρειάζεσαι σίγουρα είναι ένα καλό antivirus και ένα antispyware πρόγραμμα.

 

Egw pados den katalava na ennoeis kati gia dialers!

To paidi leei To aplo firewall twn Win XP einai arketo?, ara ipethesa pws kapio firewall ade k kapio antivirus psaxnei kai apla eipa pws den exei diafora i ADSL me tin pstn gia na min kathisixastei giati poloi nomizoun pws me tin ADSL lisan to provlima twn ion!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kata th gnwmh mou prepei na eisai efodiasmenos me 3 eidwn programmata gia na niw8eis asfaleia sto diktyo:

 

1. Antivirus: Koita opws soy eipe kai o Wave sto forum sxetika me gnwmes gia kapoio epilegmeno

 

2. Firewall: Kai pali des to forum gia gnwmes

 

3. Spyware Removal Tool: Kata th gnwmh moy ena polu kalo einai to Webroot Spysweeper

 

An eisai kai esy prosektikos, diabaseis HowTo sxetika me to configuration twn programmatwn (kyriws toy Firewall) pisteuw oti de 8a exeis problhma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδίά είναι σαφές τι ρωτάει το παιδί.Ρωτάει για την ασφάλειά του γενικά στν περίπτωση DSL.Ε λοιπόν του είπα τι του χρειάζεται.Εξ άλλου εσύ δεν θεωρείς τους dialers απειλή?Τις προάλλες ένας μαθητής μου πλήρωσε στον ΟΤΕ 850 euro λογαριασμό με σύνδεση PSTN,γιατί είχε χωρίς να το γνωρίζει φυσικά ένα dialer.Ο πατέρας του, πού δουλεύει μάλιστα στην ασφάλεια τού έκοψε τη σύνδεση αλλά ήταν αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην DSL δεν κινδυνεύει κανείς από dialers, μιας και ο υπολογιστής είναι όλη την ώρα στο Internet (χωρίς κλήση σε ΕΠΑΚ δηλαδή) και επίσης οι dialers χρησιμοποιούν modem PSTN για να κάνουν κλήση στα Μπόρα Μπόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw apla rwtisa, an to firewall twn XP SP2 kai to px. Norton mazi me to firewall toy JetSpeed 520 einai arketa gia na niw8w oso to dynaton perissoteri asfaleia s' ena PC me ADSL syndesi...

 

Ennoeitai oti prosexoyme pou mpainoume kai ti katevazoume...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλεια (προσωπικη εκτιμηση) ειναι ενα καλο hardware firewall σε συνδιασμο με το nat του router(δεν εχω τσεκαρει το jetspeed αλλα απο το usr μου δεν περναει σχεδον τιποτα) και ενα software (ακομη και των xp) για να ελεγχεις τα outgoing packages.

Φυσικα πρωτευοντα ρολο ασφαλειας εχει ενα os με τα τελευταια security updates ,ενας καλος απο αποψη ασφαλειας browser (π.χ firefox για να απογευγουμε τα activex κ.λ.π) και ενημερωμενο antivirus.

 

Eνα χρονο εχω static-ip και προβλημα με virus,troyans κ.λ.π δεν ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...