Προς το περιεχόμενο

Υδρόψυξη στα σκαρια...


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα τις 12 το βραδι πήρα την αποφαση να κανω λίγο απο τη πτυχιακή μου....Δε ξερω πως εκατσε η φαση[γ@μη..νο chipset fan] και κατεληξα να ψαχνω block και να κανω σχεδια για υδρόψυξη στο pc μου...

 

Ετσι λοιπόν κατεληξα για κάποια βασικά κομμάτια αλλα σε μερικά θελω τη βοηθεια σας...

 

pump: Hydor L30

cpu block: Eleven

chipset block: ????????

Tank: ΜΕΓΑΛΟ απο πλεξι[θα εξηγήσω μετα...]

radiator: black ice pro dual fan [1/2'']

Σωλήνες : 1/2''

 

H διαταξη θα είναι:

tank->pump->radiator->cpu block->chipset->block->tank

 

Η όλη ιστορία θα μπεί ή κάτω απο το case ή δίπλα...

 

πρόβλημα 1

Η καρτα γραφικών καβαλαει το chipset περίπου 1 πόντο....Ξερει κανενας κάποιο water block για chipset που να μπαίνει πάνω στη DFI χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με τη κάρτα γραφικών???

 

Εχω βρει ενα της asetek στο hac αλλά όπως το βλέπω θα εχω πρόβλημα...

 

Η κατασκευή εχει ως εξής...

Ενα μεγάλο κουτι απο πλέξι [52χ22χ20]

Μεσα σ'αυτο ενα tank [21χ20χ16]Το οποίο όμως θα πατάει σε δύο βάσεις και απο κάτω θα εχει το φωτισμό και ενα πανελακι 5.25'' για να ρυθμίζεις τους ανεμιστήρες του ψυγείου[και ίσως και τις λάμπες]

 

πρόβλημα 2

Εκτός απο πλέξι τι άλλο υλικό θα ταιριαζε για να γίνουν οι βάσεις του tank??

 

Επίσης οι κολλήσεις του κουτιού μπορουν να γίνουν με αιθέρα ή γωνίες απο πλέξι ή αλουμίνιο....Πιο νομίζεται ότι θα ήταν καλυτερο[αισθητικά]

 

Δειτε κι ενα σχεδιο που εκανα και πειτε μου κι εσεις τη γνώμη σας για το τι μπορω να βαλω/βγαλω/αλλάξω στην όλη κατασκευη...

 

Sorry για το αθλιο σχεδιο :-P:-P

 

18eg1.th.jpg40rl.th.jpg79lc.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

man το chipset block θα σου χαλάει πολύ την ροή.

Υπάρχουν 1-3 που μπαίνουν μια χαρά στα nF4 ( including DFI ), αλλά το βρίσκω λίγο περιττό και περισσότερο κακό παρά καλό ( λόγω του χαλ. του flow... )

 

Δεν βάζεις κάποιο fanless chipset cooler ? ( μερικά χρειάζονται λίγο...dremel modding, αλλά δεν είναι τίποτα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

man το chipset block θα σου χαλάει πολύ την ροή.

Ναι αλλα το chipset εχει άλλη άποψη...Βαραει 50αρες σε load!Εβγαλα και τη τσίχλα της DFI αλλά παλι τα ίδια σκ@τα ειναι!Και ο ανεμιστήρας δουλευει συνεχεια full...

 

Απλα σκέφτηκα να βάλω κι εκει γιατι ειναι φθηνα τα block...20 ευρω κανει!τι στο διαολο αμα δε κανει δουλεια το κανω και μπρελοκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε phovos εγώ έχω μια σχετική-άσχετη απορία :P

Τα σχέδια που τα έφτιαξες;; Φοβερά φένονται!

 

Μη μου πεις κανένα 3dstudio max, ελπίζω να είναι κανένα απλό προγραμματάκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη λυση για το chipset cooler ειναι NB-1 (αν βρεις το ΝΒ-1c καλυτερα). Ναι μεν το μαμα ανεμηστηρακι ειναι στα 34db, αλλα πανω σε ενα panel @ 3 ή 5 V ειναι πολυ αθορυβο. Το εχω κ στο προτεινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως η καλύτερη λύση αν και ποιο ακριβή είναι ναι μεν να κρατήσεις εννιαίο tank και radiator αλλά να βάλεις τρεις διαφορετικές αντλίες ανάλογα με τις απαιτήσεις του κάθε κυκλώματος.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NeTeD 3d studio max ειναι

 

ΥDinopoulos θα ριξω μια ματια για το nb-1c.Αν και απ ότι βλέπω στη ζημια συμβάλει κατα πολύ και η VGA που ρίχνει όλη τη ζέστη πάνω στο chipset...Ισως κατι σε silencer ή vga block αντι chipset block!Δε ξερω μπερδευτικα....:):)

 

Spirosta Δυσκολο το βλέπω με 3 αντλίες.Η L30 ειναι αρκετα δυνατή...Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα...

 

Σιγα σιγά μαζευονται τα πραγματα...Πιστευω να εχουμε update σύντομα!!!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex,

 

ο spirosta έλεγε για 3 dedicated WC setups ( 1 για CPU 1 για VGA 1 για RAM )

[ με τις ανάλογες αντλίες, ώστε να έχεις την "βέλτιστη" απόδοση ανά part ]

 

εγω πάντως θα έλεγα να πάρεις waterblocks για CPU & VGA, και στο chipset να βάλεις το ThermalRight NB-1 / NB-1C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι καταλαβα...Μετα απο 5 ωρες ταξίδι συγχωρουμαι νομίζω :)

 

Kαλό ακουγεται αλλά πολλά τα money...

 

Μετα απο δοκιμές με τα υπερσύγχρονα εργαλεία μας[Δαχτυλο] εγω και ο συνεργάτης μου [Αλλος κατοχος DFI]καταλήξαμε ότι κατα 90% για τη θερμοκρασία του chipset φταιει η VGA...Ο ανεμιστήρας της πετάει όλο το ζεστο αέρα της καρτας πανω στο chipset.

 

Αυτο κανει για 6600GT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά βρε συ στο site της Asetek... http://www.asetek.com & http://www.asetek.de

 

Προσοχή με Opera / FireFox δεν παίζει σωστά.

 

Αν δεν βρείς κάτι, πες μου να ρωτήσω τον τυπά από την asetek.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της asetek δεν εχει τις πληροφορίες που χρειάζομαι...Π.Χ το block που ανεφερα πριν ναι μεν ειναι για 6600GT αλλά σε SLi setup θα υπάρχει πρόβλημα χώρου με τη δευτερη καρτα και το μπλοκ.

 

Χρειαζεται ενα low profile block για να χωράει αναμεσα [2εκ κενό εχει].Υπαρχει το maze4 της danger den αλλά ειναι αρκετα ακριβό [55 ευρω] και δεν εχω σκοπό να δώσω τόσα...Τουλάχιστων όχι τωρα!

 

Εγκαταλείπω την ιδεα του δευτερου μπλοκ προς το παρων...:(

 

Σαββατο θα έχω και τα υπολοιπα πραγματα[Μεχρι τωρα ψυγείο/pump] και κυριακή που δεν εχουμε και δουλεια θα αρχισει το γλέντι :D:D

 

Υ.Γ πολύ ακριβό το κ@λο πλέξι ρε γμτ...Παλι καλα που αγοράζω σε φιλικές τιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

UPDATE

 

Μετα απο ένα μικρό διάλειμα λογο υποχρεώσεων βρεθηκε χρόνος κι ετοιμαστηκε η δεξαμενή.Πλεξι 20χ16χ20 με καπάκι που βγαινει για να γεμίζει ευκολα με νερό και μια λεπτομέρια απο εγχρωμο πλέξι.Τωρα το εχω γεμίσει νερό και περιμένω να δω αν χανει απο καμια κόλληση.

 

im0007252mg.th.jpg

 

Αγοράστηκε και το μπλοκ[eleven]το οποίο περιμένει υπομονετικά να ολοκληρωθει το setup.

im0007297yf.th.jpg

 

Φτιαχτηκε κι ενα ρελεδακι για να ξεκινάει η αντλία μαζί με το pc.

im0007326to.th.jpg

 

Μολις βρω λίγο χρόνο θα ετοιμάσω και το μεγάλο κουτι απο πλεξι όπου θα μπουν όλα τα parts...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να σε πληροφορήσω οτι πριν την παραδοση πέρασε το κουτί και το καπάκι (ανάποδα γυρισμένο) 42 ώρες δοκιμή με επιτυχία (δεν το γνώριζε ο meribilos) .

Περιμένω την εξέλιξή του !!!

 

ο κατασκευαστής του .

xebros

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...