Προς το περιεχόμενο

html form 'n' cgi


ntountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να δημιουργήσω μια φόρμα εγγραφής για κάποιο site, όπως αυτές που κατά καιρούς συμπληρώνουμε, και θέλω απο κει και πέρα να διαχειριστώ τα δεδομένα που εισάγει ο χρήστης και αποστέλλονται στον server με τη μέθοδο post.

Αν έχω καταλάβει καλά χρειάζεται τα δεδομένα που εισάγει ο χρήστης να αποστέλλονται σε αρχείο του server που υλοποιεί ένα CGI (common gateway interface).

 

Μπορεί κάποιος να περιγράψει τι διαδικασία είναι αυτή και σε τι γλώσσα υλοποιείται? ενδείκνυται η Perl?

Που μπορώ να βρω πληροφορίες (ίσως κάποια tutorial + examples) για αυτό το CGI?

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δημιουργήσω μια φόρμα εγγραφής για κάποιο site' date=' όπως αυτές που κατά καιρούς συμπληρώνουμε, και θέλω απο κει και πέρα να διαχειριστώ τα δεδομένα που εισάγει ο χρήστης και αποστέλλονται στον server με τη μέθοδο post.

Αν έχω καταλάβει καλά χρειάζεται τα δεδομένα που εισάγει ο χρήστης να αποστέλλονται σε αρχείο του server που υλοποιεί ένα CGI (common gateway interface).

 

Μπορεί κάποιος να περιγράψει τι διαδικασία είναι αυτή και σε τι κώδικα υλοποιείται?

Που μπορώ να βρω πληροφορίες (ίσως κάποιο tutorial) για αυτό το CGI?

 

thanx[/quote']

ένα καλό tutorial για φόρμες και cgi μπορείς να βρεις εδώ:

 

http://bignosebird.com/formls1.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CGI υλοποιείται σε πολλές άλλες γλώσσες (C, Delphi) όχι μόνο σε Perl.

 

Επίσης τέτοιες φόρμες μπορείς να κάνεις πολύ εύκολα και σε PHP.

Κοίταξε εδώ για tutorial PHP: http://www.w3schools.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Perl θεωρητικά παίζει παντού,είτε ο apache είναι στημένος σε linux είτε σε windows......(μαγεία του OpenSource)

Πάντως είναι πολύ εύκολη γλώσσα αξίζει να το προσπαθήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τέτοιες φόρμες μπορείς να κάνεις πολύ εύκολα και σε PHP.

Αρχικά ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

 

Θα χρησιμοποιήσω php την οποία γνωρίζω απλά δεν ήμουν τόσο σίγουρος αν ήταν η καλύτερη λύση γιατί μέχρι τώρα δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω άλλη γλώσσα για κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...