Προς το περιεχόμενο

Usr 9106


Costinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω αυτό το ρούτερ και έχω ήδη συνδέσει ασύρματα το pc μου.

Θέλω να συνδέσω κι άλλα pc ασύρματα στο lan αλλά να μην παίρνουν ίντερνετ, μόνο για file sharing θα συνδέονται δλδ και κανα δικτυακό παιχνίδι. Πως θα τους κόψω την πρόσβαση στο ίντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις να το κάνεις αυτό;

Πάντως αν θέλεις να κόψεις την εξερχόμενη κίνηση από αυτά τα PC προς το WAN (internet), πήγαινε στο web interface του router, στο Security/IP Filtering/Outbound Filters και κόψε τα πακέτα που προέρχονται από τις IPs των συγκεκριμένων PCs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BW controller αποκλείεται γιατί δε θα έχω εγώ τον έλεγχο :?

 

Το pc που θέλω να συνδέσω είναι από κάποιο γείτονα αλλά δε λέει να παίρνει και ίντερνετ από τη γραμμή μου! :wink:

Sta κοίταξα αυτό που λες και φαίνεται οκ μόνο που... αν αυτός που θα συνδεθεί ορίσει χειροκίνητα άλλη IP για το pc του από αυτή που θα κόψω τότε θα παίρνει κανονικά ίντερνετ. Εκτός αν περιορίσω τα ΙΡ που δίνει το dhcp ώστε να μείνει ένα μόνο ΙΡ διαθέσιμο (αντί για 250+) το οποίο και θα είναι πετσοκομμένο. icon_brrr.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά, επειδή είναι σε επίπεδο δικτύου έχει αυτό το πρόβλημα στο συγκεκριμένο router. Όσον αφορά αυτό που λες, και πάλι είναι πρόβλημα διότι πες ότι παίρνει καρφωτά κάποια IP που δεν είναι η μία που άφησες στο πετσοκομμένο DHCP, τότε θα βλέπει internet και πάλι. Οπότε, ή του λες να παίρνει αυτόματα IP και πετσοκόβεις το DHCP, ή καρφωτά να παίρνει μία συγκεκριμένη. Κάπως έτσι, ίσως υπάρχει και άλλη λύση που μας διαφεύγει βέβαια, αλλά βλέποντας το interface του router μόνο αυτά είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να τους πεις... οκ σου δινω δικτυο αλλα δε θα μπαινεις νετ.

 

εσυ θα ελεγχεις για το αν μπαινει, και αν μπει τοτε τον δηλητηριαζεις :P

 

ή καρφωτά να παίρνει μία συγκεκριμένη

 

ουτε ταχυτητες αυτοκινητου να ηταν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δε μπορώ να είμαι 24 ώρες ατο pc να κοιτάω τι κάνει! Τη σύνδεση όμως τη χρησιμοποιώ όλο το 24ωρο γι αυτό και θέλω ένα αυτόματο κόψιμο. Τεσπα από τα παραπάνω πιστεύω κάτι θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...