Προς το περιεχόμενο

Compaq Presario 700:overheating


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επεσε στα χέρια μου ένα άμοιρο Presario της σειράς 700 (716 μοντέλο μάλλον, Athlon 4 1.2 GHz - 14.1" TFT) το όποιο πάσχει πιθανότατα απο overheating πρόβλημα. Μετα απο κανένα 10λεπτο λειτουργίας και αφου η λειτουργία του ανεμιστήρα αυξάνεται σταδιακά, στο τέλος σβήνει. Πριν χρόνια είχα το ίδιο μοντέλο στο οποίο είχε χρειαστεί να αλλαχθεί η ψύχτρα (εντός εγγύσης).

 

Προσπάθησα σήμερα να το ανοίξω μήπως και καταφέρω τίποτα αλλα οι βίδες που έχει δεν είναι φυσιολογικές αλλα χρειάζονται ειδικό κατσαβίδι.

 

Τι κάνω στη περίπτωση αυτή; Κανένας που να μπορεί να το επισκευάσει; Στην επίσημη αντιπροσωπέια δεν βρίσκω το λόγο να το πάω και με χρεώσουν €200 για μια αλλαγη ψύχτρας. Εχετε κανένα μαγαζί υπόψην σε Αθήνα ή τίποτα σχετικό που θα μπορούσε να βοηθήσει; Δεν λέει να το πετάξω γιατί περα απο το πρόβλημα αυτό όλα τα άλλα λειτουργούν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

gia olous emas me ta presario .,,,pou exoume xp...me sp1 h sp2 ...einai thema enos hotfix ths microsoft...me ena patch ths via http://www.georgebreese.com/net/software/#PCI to pci latency.... ola tha pane kala....grafei pos den leitourgei se sp2,,,emena doulepse mai xara ,,to pc den kolaei mia,,,,opios exei to idio problima mporei na to balei...tha me thimithei....to afisa 3 meres to pc se sinexh litourgia,,,,kai den kolise!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η λύση είναι απλή... Βάψτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα... Το ίδιο πρέπει να κάνω κι εγώ που έχω ακριβώς το ίδιο. Δεν παθαίνει τίποτα (ακόμα και από μηχανή έχει πέσει χωρίς τσάντα μεταφοράς και δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά) εκτός από τα εξής:

1. βράζει ασύστολα με ότι συνεπάγεται αυτό

2. χαλάει το CD recorder που η HP δίνει 420 ευρώ λιανική (βέβαια υπάρχουν και λύσεις τρίτων με 110 ευρώ γιά DVD recorder) πιθανόν λόγω υπερθέρμανσης αφού αν βάλεις CD και μετά από 2 λεπτά το βγάλεις τηγανίζεις χαλαρά μία ομελέτα πάνω του.

3. Πού και πού καίει CPU γιατί πρώτα έχει ξετιναχτεί το ανεμιστηράκι

4. Εχω κάψει δύο μπαταρίες (ίσως φταίει το ότι δε βγαίνει από τη μπρίζα ποτέ αλλά υποτίθεται πως υπάρχει κύκλωμα ελέγχου φόρτισης)

 

Παλιότερα που το έψαχνα είχα βρεί στο internet πως αυτά τα μοντέλα έχουν ελλατωματικό σύστημα ψύξης το οποίο στο διορθώνουν μέσα στην εγγύηση αν ψυλλιαστείς όμως πως δεν είναι φυσιολογικό όσο έχεις εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia emena einai presario 734ea kai apo tote pou ebala to patch to mixanima den exei kolisei oute mia fora....ean exete provlima me ta anemistira den kserw ...ennow an einai kamena...to exw apo to 2002...kai arxize kai kolage otan evala epipleon mnhmh kai meta sp1..sp2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι 15 χρονων Κονομισα απο τον νονο μου ton skanick ενα Pressario 700...Αλλα ειναι σπασενο το κρυσταλλο της οθονης...μηπως πουλατε κανενα Laptop η καμια οθονη...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...