Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορούμε να φτιάξουμε ενα My Computer στο KDE?


mousias2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φτιάξει ένα φάκελλο στο Desktop του KDE με το όνομα My Computer.

Μέσα σ'αυτόν τον φάκελλο έχω τα αρχεία ρυθμίσεων (desktop configuration files) για τους δίσκους μου,τα διάφορα partition την δισκέττα κ.λ.π.

 

Όλα καλά μέχρι εδώ...και συμμαζεμμένα.

Το πρόβλημα τώρα έχει ως εξής:

 

Όταν κάνω διπλό κλίκ στο My Computer απο το Desktop, μου ανοίγει ένα παράθυρο του Konqueror και βλέπω τις συσκευές μου. Άν τώρα κάνω διπλό κλίκ σε μιά συσκευή (ενώ είμαι στο ίδιο πάντα παράθυρο), μου ανοίγει ένα νέο παράθυρο του Konqueror και εμφανίζει τα περιεχόμενα του εκάστοτε δίσκου. Αυτό βέβαια είναι πολύ ενοχλητικό και θα ήθελα τα περιχόμενα της συσκευής να εμφανίζονται στο ίδιο παράθυρο.

 

Πιστεύω οτι αυτή η συμπεριφορά έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις των desktop configuration files και είναι κάποια λεπτομέρεια που δεν την γνωρίζω.

Παρακάτω επισυνάπτω ένα desktop configuration file απο ένα δίσκο μου μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

-----------αρχή-----------------

[Desktop Entry]

Dev=/dev/hda2

Encoding=UTF-8

Icon=hdd_mount

MountPoint=/mnt/hda2

Name=Storage

Name[el]=Storage

ReadOnly=false

Type=FSDevice

UnmountIcon=hdd_unmount

------------τέλος-----------------

 

Πάντως αν δεν βρεθεί λύση μπορεί να γίνει το εξής:

1) Κάνω mount αυτόματα τις συσκευές απο την εκκίνηση (fstab)

2) Δημιουργώ συνδέσμους στο /.../Desktop/My Computer για τους φακέλους που έχουν γίνει mount points (ln -s /.../Desktop/My Computer Storage)

3) Αλλάζω τα εικονίδια με αυτά των ανάλογων συσκευών και είμαι έτοιμος. :-P

Πάντως αν κάποιος γνωρίζει κάτι για την πρώτη λύση, θα το εκτιμούσα αν διέθετε χρόνο να ρίξει λίγο φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...