Προς το περιεχόμενο

Wireless Lan με USR 9106


Costinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το ρούτερ USR 9106 και έχω στήσει ασύρματο δίκτυο στο σπίτι μου.

Σκέφτομαι να ανεβάσω το 9106 στην ταράτσα μου ώστε να έχει οπτική επαφή με την ταράτσα ενός φίλου μου και να συνδεθεί κι αυτός στο δίκτυο.

Η μεταξύ μας απόσταση είναι 285 μέτρα.

Επειδή αυτός μένει στο ισόγειο και η ταράτσα του είναι στον 5ο, θα βάλουμε ένα wireless bridge στην ταράτσα του και από εκεί θα τραβήξουμε καλώδιο ethernet μέχρι το pc του.

 

1) Καταρχήν: γίνεται link σε αυτή την απόσταση? :?

Αν ναι, ποια συσκευή wireless bridge μου προτείνετε?

Θα προτιμούσα κάτι φτηνό μιας και δεν παίζουν πολλά φράγκα και φυσικά συμβατό με το USR 9106! :grin:

 

2) Εαν μελλοντικά θελήσει κι αυτός να γίνει κόμβος και να κάνει αναμετάδοση του υπάρχοντος δικτύου, θα χρειαστεί επιπλέον κι ένα access point? Παίζει συσκευή που να λειτουργεί ταυτόχρονα και ως ΑΡ και ως bridge ή ζητάω πολλά? :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα εκεί βλέπω έχει πέσει νέκρα... Όσο για τη σύνδεση με το PWN... κάτσε να συνδεθώ με 2-3 φιλαράκια και μετά βλέπουμε για παραπέρα! Όπως είπα και πριν δεν παίζουν φράγκα για extra κεραίες, το πολύ πολύ κανα ΑΡ/bridge :neutral:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έστησα το USR 9106 στην ταράτσα μου και πήγα κι έκανα πρόχειρες δοκιμές με laptop (με μια απλή ενσωματωμένη wireless κάρτα).

Σε άλλη ταράτσα σε απόσταση 350μ έπιανε άνετα! prie.gif

Σε ένα μπαλκόνι στα 300μ με αμφίβολη οπτική επαφή έπιανε κι εκεί κανονικά!! prie.gif prie.gif

Οπότε λογικά με 2 bridges και 2 cantennes τα παιδιά που θα συνδεθούν θα είναι άρχοντες, να μην πω ημίθεοι... icon_brrr.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...