Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Μπαταρίας


idet2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα laptop Acer1705SMi και δε βλέπει τη μπαταρία στο Control Center -> Power Control.

 

Καμιά ιδέα πως μπορώ να το κάνω να την δει, μιας και είναι πολύ σημαντικό γιατί θα τρέχω κάτι εξομειώσεις και θα είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί άμα πέσει το ρεύμα και πρέπει να ξεκινήσω από την αρχη.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πραγματικά έχεις δίκιο....Ξέχασα να πω το λειτουργικό!!!

 

Καλά και μου το είπες γιατί αναρωτιόμουν τόσο καιρό και να μην απαντάει κανείς :S

 

Λοιπόν έχω βάλει απάνω το Fedora Core4.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή θα είναι πολύτιμη μιας και δεν έχω καταφέρει τόσο καιρό να βγάλω άκρη και πραγματικά επείγει......

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fedora Core δούλεψα την 1η έκδοση.

Τώρα για την τέσσερα απλά υποθέτω..στο control center...μήπως υπάρχει κάτι σαν kernel hacking η κάτι παρόμοιο? Είναι κάποιες ρυθμίσεις που σου επιτρέπουν να διαμορφώσεις τον πυρήνα του Linux έτσι ώστε να υποστηρίζει το hardware που έχεις. Τα πιο πολλά Linux υποστηρίζουν συσκευές από default που μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ(οπτικές ίνες,scsi δισκους,hardware firewalls και άλλα)

 

Μπορείς να "ξαλαφρώσεις" τον πυρήνα του Linux από τις περιττές συσκευές με το να τις απενεργοποιήσεις. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο πιστεύω,λογικά να βρείς λύση στο πρόβλημά σου αν ενεργοποιήσεις το power control.

 

Πρόσεχε όμως γιατί δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις,μην απενεργοποιήσεις κατά λάθος συσκευές που χρειάζεσαι και μετά δεν ξεκινάει ο υπολογιστής.

 

 

Αν δεν ξέρεις τι συσκευές έχει μέσα το Laptop σου,μην το επιχειρήσεις.

Πιστεύω ότι αν ενεργοποιήσεις το power control ή οτιδήποτε έχει το fc4 για την ένδειξη της μπαταρίας στο kernel να λυθεί το πρόβλημά σου. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα ψάξιμο που έχω κάνει αυτές τις μέρες να σου πω τι έχω διαπιστώσει να μου πεις τη γνώμη σου (ή όποιος άλλος ξέρει).

 

Τα φορητά της συγκεκριμένης εταιρείας (Acer) δεν χρησιμοποιούν το κλασικό ACPI για τις μπαταρίες αλλά ένα διαφορετικό που λέγεται SBS (SmartBatterySystem) και το οποίο το Linux δεν το αναγνωρίζει. Για να γίνει αυτό πρέπει να φτιάξω με κάτι tool της Intel ένα *.hex αρχείο και το οποίο πρέπει να του λέω στον πυρήνα του kernel εκεί που έχει τις επιλογές για το power να διαβάζει αυτό για το φορητό μου (από το path στο οποίο το έχω). Το πρόβλημα μου ήταν όταν πήγα να το κάνω αυτό ότι οι επιλογές στον kernel δεν ήταν αυτές που ήθελα και δε μπορούσα να βάλω πουθενά το path. Προφανώς αυτό που είχα βρει εγώ αφορούσε άλλη έκδοση.....

Το θέμα είναι αν έχει κάνει κανείς και τα έχει καταφέρει κάτι παρόμοιο σε κάποιο άλλο φορητό (κατά προτίμηση ίδια μάρκα) και σε αυτό το πυρήνα του Fedora, ή έστω κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εγκατασταση του fc4 επελεξες την επιλογη για laptop? Εγω χρησιμοποιω fc3 στο acer aspire 1524WLMi και δεν εχω κανενα προβλημα με την μπαταρια. Μου δειχνει κανονικα ποτε λειτουργει με ρευμα η με τη μπαταρια και αν δουλευει με τη μπαταρια μου δειχνει ποση ωρα θελει μεχρι να αποφορτιστει πληρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε στο dvd/cd του fc4 για αυτο το rpm: kdeutils*.rpm και δωσε απο κονσολα rpm -qpl kdeutils*.rpm οπου * το πληρες ονομα του αρχειου. Το εργαλειο που θες ειναι το Klaptop, αν το δεις εκει μεσα καντο install. Δε θυμαμαι σιγουρα σε ποιο rpm εινια. Ψαξε για το klaptop και βλεπουμε αν θα δουλεψει απο μονο του.. Στο fc δεν υπαρχει ως ξεχωριστο rpm, αλλα ειναι ενσωματωμενο σε καποιο το ονομα του οποιου δεν θυμαμαι τωρα.

 

Edit: Τελικα καλα θυμομουν, σε αυτο το rpm ειναι το Klaptop. Ομως εχει πολλα dependencies.

 

http://rpm.pbone.net/index.php3/stat/4/idpl/2108254/com/kdeutils-3.4.2-0.fc4.1.x86_64.rpm.html

 

Αν εχεις καλη συνδεση στο internet το πιο ευκολο ειναι yum install kdeutils. Αλλιως θα πρεπει να τα κανεις με το χερι απο το dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί και θα ενημερώσω για τα νεα ....

 

Με το "yum" θα κάνει αυτόματα εγκατάσταση και ότι dependencies έχει ή θα πρέπει πρώτα να τα περάσω ένα ένα ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πακέτο kdeutils όπως και το kdeutils-devel είναι εγκατεστημένα. Κατέβασα τα rpm όμως ήταν ήδη εγκατεστημένα. Το θέμα είναι ότι στο Power Control του Control Center δεν βλέπει καθόλου μπαταρία και λέει ότι δεν υπάρχει εγκατεστημένη μπαταρία. Το klaptop που μου λες που μπορώ να το βρω και πώς να το χρησιμοποιήσω για να δει τη μπαταρία?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα η μπαταρια σου αναγνωριζεται απο το acpi?

>
[axel@aeris /]$ cd proc/acpi/battery
[axel@aeris battery]$ ls
BAT0
[axel@aeris battery]$ cd BAT0/
[axel@aeris BAT0]$ ls
alarm  info  state
[axel@aeris BAT0]$ cat info
present:                 yes
design capacity:         4000 mAh
last full capacity:      4000 mAh
battery technology:      rechargeable
design voltage:          14800 mV
design capacity warning: 400 mAh
design capacity low:     120 mAh
capacity granularity 1:  280 mAh
capacity granularity 2:  3880 mAh
model number:            Bat 8Cell
serial number:           236
battery type:            Lion
OEM info:                Acer
[axel@aeris BAT0]$ cat state
present:                 yes
capacity state:          ok
charging state:          charged
present rate:            unknown
remaining capacity:      4000 mAh
present voltage:         14800 mV
[axel@aeris BAT0]$                 

 

Κανε και ενα slocate klaptop. Υπαρχει ενας deamon, ισως γινει κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε τα αποτελέσματα τα δικά μου....

 

Μάλλον κάτι δε πάει καλά....

 

 

[root@localhost ~]# cd /proc/acpi/battery/

[root@localhost battery]# ls

BAT1

[root@localhost battery]# cd BAT1/

[root@localhost BAT1]# ls

alarm info state

[root@localhost BAT1]# cat info

present: yes

design capacity: 6600 mAh

last full capacity: 3502 mAh

battery technology: rechargeable

design voltage: 14800 mV

design capacity warning: 300 mAh

design capacity low: 20 mAh

capacity granularity 1: 32 mAh

capacity granularity 2: 32 mAh

model number: 01DTR

serial number: 1

battery type: LION

OEM info: SIMPLO

[root@localhost BAT1]# cat state

present: yes

ERROR: Unable to read battery status

[root@localhost BAT1]#

 

 

 

Ξέχασα τα αποτελέσματα από το slocate ......

 

[root@localhost ~]# slocate klaptop

/usr/share/services/kded/klaptopdaemon.desktop

/usr/share/apps/klaptopdaemon

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/22x22

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/22x22/actions

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/22x22/actions/laptop_nobattery.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/22x22/actions/laptop_charge.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/22x22/actions/laptop_power.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/22x22/actions/laptop_nocharge.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/laptop_nobattery.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/laptop_charge.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/alt_laptop_power.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/alt3_laptop_power.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/alt2_laptop_nocharge.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/alt3_laptop_nocharge.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/laptop_nocharge.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/alt2_laptop_power.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/alt2_laptop_nobattery.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/alt_laptop_nocharge.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/16x16/actions/power.png

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/32x32

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/32x32/actions

/usr/share/apps/klaptopdaemon/icons/crystalsvg/32x32/actions/power.png

/usr/bin/klaptop_acpi_helper

/usr/bin/klaptop_check

/usr/lib/kde3/kded_klaptopdaemon.so

/usr/lib/kde3/kded_klaptopdaemon.la

[root@localhost ~]#

 

 

 

Καμιά ιδέα ?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ειδα και γραμμενο στο forum αυτο. Απλως βρηκα το post με το link στο sourceforge που αναφερει για μπαταριες στα acer και σκεφτηκα οτι μπορει να βοηθησει στην περιπτωση που σου ξεφυγε. Δεν μου ερχεται κατι αλλο αυτη τη στιγμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...