Προς το περιεχόμενο

High-end Οθόνη CRT


SShodan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω μια high-end οθόνη για 3D Design, ταινίες και παιχνίδια. Καθώς δεν με πειράζει ο χώρος που πιάνει ούτε κάθομαι όλη μέρα στον Η/Υ και θέλω να αλλάζω αναλύσεις χωρίς επιπτώσεις στην ποιότητα αποφάσισα οριστικά να πάρω CRT. Διαθέτω γύρω στα 1000-1400 ευρώ. Με ενδιαφέρουν κατά σειρά:

1) Χρώματα

2) Ευκρίνεια

3) Γεωμετρία

4) controls & extras

 

Θα προτιμούσα τουλάχιστον 21'', 2048x1536@85Hz, 0,24 dot size.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε οθόνες με τα κριτήρια αυτά (ακόμα και λίγο ακριβότερες αν είναι κάτι το εξερετικό, αν και δεν έχω πολλά περιθώρια για άνοδο στην τιμή). Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικά χρόνια είχα την τύχη να δουλέψω για μερικούς μήνες σε μία Sony GDM-F520 και είχα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Βέβαια η συγκεκριμένη οθόνη είναι παλιά και δεν ξέρω αν παράγεται ακόμα, αλλά αυτή ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να ψάξεις στα μεταχειρισμένα και να γλιτώσεις αρκετές εκατοντάδες ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω πολλά πράγματα μεταχειρισμένα (hd's, cpu, laptops) αλλα για τόσα λεφτα που διαθέτεις, πάρε μια καινουρια, να εχεις το κεφάλι σου ησυχο με την εγγύηση.

και μη δωσεις μονο σημασια σε χαρακτηριστικά και μικροδιαφορές τιμης. Δες και τι ακούγεται για την αντιπροσωπεία, και το κατάστημα. και τα χαρακτηριστικά να τα διαβάζεις στο επισημο σαιτ του κατασκευαστή. τα σαιτ των καταστημάτων εχουν αρκετά λάθη.

 

θα την έπαιρνα απο "βιτρινάτο". ξεχνα τα e-mpakalika.

 

δε νομιζω να ξοδεψεις ολο το ποσό. οι τιμες παιζουν 450-800 ευρω.

 

IIYAMA 22'' MASTER PRO 514 = 599 ?

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=888&Nav_Section_Id=5&Catalog_Id=1&Product_Id=113876&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

δεν εχω εμπειρίες απο μεγαλες οθονες.

Εχω :

μια IIYAMA 17αρα, 4 χρόνια. άψογη. εχει πισω 2 εισοδους, για εναλλαξ συνδεση με 2 η/υ με ενα διακόπτη. δεν ξερω αν το εχει και η 22άρα.

μια 17αρα philips, καλουτσικη. απλά βλέπεται. προσοχη στις philips. με το ιδιο νουμερο εχουν διάφορα μοντελα. ενα γραμμα στο ονομα κανει μεγαλη διαφορά στις επιδοσεις (πχ μεταξυ E kai P ).

kai mia 19ara EIZO F730, καλή, αλλα μαλλον ειναι παλιό μοντέλο (οχι δική μου, απλα τη χρησιμοποιώ σε μια εταιρεία), και κάνει "κόλπα" ισως λόγω γύρανσης.

 

αλλες CRT 20 - 24''

http://www.mgmanager.gr/browse.asp?sub=69

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Oi othenes tis Eizo, an kai foveres, den exoun ton kathodiko solina me tis 2 orizonties grammes, me apotelesma na min einai oi kaliteres pou exoun vgei pote se xromata kai foteinotita (oxi pos den exoun kala xromata, kathe allo, apla ego psaxno to kati parapano). Telika, kathos tin Sony GDM-F520 den mporesa na tin vro pouthena, kateliksa stin LACIE ELECTRON 22blue IV me 1166? pou pliri oles tis proipotheseis pou ethesa stin arxi. Elpizo na aksizei ta lefta tis.

 

Pantos, an kai i Sony GDM-F520 einai afanti, an kserei kapoios tha me endiefere na matho poia ap tis dio exei oraiotera xromata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τις LACIE τις δουλεύω στο γραφείο κατά κόρον λόγω ειδικών απαιτήσεων, σου λέω ότι είναι εξαιρετικό μόνιτορ. Αμφιβάλω αν υπάρχει καλύτερο crt αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...