Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ρολόι και NUM Lock


idet2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα dual boot σύστημα με Fedora Core4 και Windows XP Pro εγκατεστημένα σε ένα laptop. Το ρολόι της μητρικής δείχνει τη σωστή ώρα όπως και τα Windows. Αντίθετα στο Linux το ρολόι πάει συνεχώς 3 ώρες μπροστά (+2 λόγω Ελλάδας και +1 λόγω θερινής ώρας).

Δε μπορώ να ρυθμίσω το ρολόι στο Linux να συγχρονιστεί με τη μητρική. Η εντολή "hwlock" μου λέει ότι δεν υπάρχει και αν αλλάζω το UTC από το system-config-time πάλι δεν γίνεται τίποτα. Αλλάζει μόνο άμα αλλάξω την τοποθεσία που βρίσκομαι. Καμιά ιδέα πως να το κάνω να δουλέψει?????

 

Το δεύτερο πρόβλημα έχει να κάνει με το NumLock. Το BIOS της μητρικής δεν έχει επιλογή για να το έχω συνέχεια ανοικτό έτσι όταν ανοίγει στο Linux μόνο είναι σβηστό ενώ αντίθετα στα Windows είναι αναμμένο χωρίς καμιά άλλη ενέργεια. Καμιά ιδέα για αυτό?????

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το θέμα με το NumLock λύθηκε.

 

 

Καμιά ιδέα ρε παιδιά για το πώς να φτιάξω το ρολόι????Είναι πραγματικά πολύ σπαστικό και μεγάλη σπαζοκεφαλιά για το πως θα ρυθμιστεί....

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εντολή είναι hwclock και όχι hwlock.

 

Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι το Fedora έχει κάπως ρυθμιστεί να νομίζει ότι το ρολόι της μητρικής δείχνει UTC και όχι τοπική ώρα. Δεν έχω ιδέα που βρίσκεται η σχετική ρύθμιση στο Fedora, αλλά το πιθανότερο είναι ότι το ρυθμίζεις με κάποιο global configuration tool. Στην τελική, αν δε βρεις το εργαλείο που το ρυθμίζει κάνε ένα

grep -HR UTC /etc/*

και βρες το αρχείο ρυθμίσεων που το περιέχει και άλλαξέ το σε localtime (θα λέει το ίδιο το αρχείο πώς, κατά πάσα πιθανότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα το αρχείο που μου λες......

 

Μέσα είναι ως εξής :

 

Zone=¨Europe/Athens¨

UTC=true

ARC=false

 

 

Δεν εχει καμια επιλογή για localtime....

 

Λες άμα αλλάξω το UTC σε false να δουλέψει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

De me noiazei na ginei oti thelei arkei na ftiaksei meta apo ligo....

 

Apla elega mpas kai exeis kamia protasi tou styl na kanw add line me ¨localtime=true¨

 

Tha to kanw argotera giati twra kanw download kati....kai de thelw na to kopsw me ta restart klp.

 

Tha enimerwsw pantws.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

De ginetai tipota....

Dokimasa olous tous pithanous syndyasmous, ola ta hwclock....TIPOTA

 

To thema einai aplo, alla de mporw na to kanw :@

 

Pws tha pw sto Linux oti roloi tis mitrikis xrisimopoiei Localtime (wste na min to diavazei kai na tou prosthetei alles treis wres) ????????

 

Emena mou sterepsan oi idees....Kaneis allos???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...