Προς το περιεχόμενο

Δίσκος SATA και mandrake 9.0


spirosta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ωραία έκανα το format και την δημιουργία partitions στο δίσκο αλλά τώρα το linux mandrake 9.0 δεν βλέπει το δίσκο στην εγκατάσταση (ή καλύτερα τον SATA adapter της μητρικής).

Έχω drivers αλλά οι οδηγίες τους δεν βοηθούν καθόλου.

Πως θα πρέπει να τους περάσω για να δει τελικά τον δίσκο?

Είμαι σχετικά νέος στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linux οι πιο πολύ νέοι είμαστε,ή νέοι νιώθουμε. Τώρα αν πάλι γνωρίζει κάποιος kernel programming,τότε αλλάζει το θέμα.

5 χρόνια δουλεύω linux distros και νοιώθω σαν να ξεκινάω κάθε μέρα από την αρχή.

Mαγεία και ίσως τσάντισμα μερικές φορές.

Τέλος πάντων αρκετά με τις σάλτσες.

 

To ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει και εγώ sτο 10.1 στη δουλειά μέχρι που άνοιξα το 1o cd του mandrake στo windows XP και έκανα εγκατάσταση από δισκέτα. Τότε δουλέψανε όλα ρολόι.

Οταν τρέξει το autorun,κλίκαρε το εικονίδιο που λέει εγκατάσταση από δισκέττα. Μετά διάβασε ότιδήποτε βρεθεί στην οθόνη σου.

 

Σου συνιστώ άφοβα και ανεπιφύλακτα,αν έχεις γρήγορη σύνδεση ή αν μπορείς να το βρείς μέσω κάποιου γνωστού σου το 10.2

 

Μπορεί να λέει beta...αλλά μόνο beta δεν είναι.

Πετάς το 1ο cd με τα XP ήδη εγκατεστημένα,και κάνει αναπροσαρμογή χώρου στο ntfs χωρίς να χάσεις ούτε .tmp file.

Μετατρέπει ntfs σε ext2 χωρίς την παραμικρή απώλεια

Μετά αντιγράφεις όλα τα πακέτα στο δίσκο αν θες και το install είναι πιο γρήγορο. Συν τις άλλοις ανα πάσα στιγμή,βάζεις και βγάζεις όποιο πακέτο θέλεις γιατί το έχεις στο σκληρό.

 

Πιστεύω ότι το Mandrake είναι το τέλειο Linux για ξεκίνημα.

Απο το 8.2 που το θυμάμαι μου άρεσε πολύ. Τώρα το Mandriva δεν ξέρω.

 

Σε ζάλισα λίγο έτσι?

 

Καλή τύχη με το Sata.. :wink:

 

P.S. Ελπίζω να μην έχεις 2 cd-rom γιατί μπορεί να συναντήσεις πρόβλημα στο install με δισκέττα.

Αν συμβεί κάτι τέτοιο,αποσυνέδεσε το slave cd-rom και θα είσαι οκ ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mandriva 10.2 αναγνωρίζει αυτόματα τους sata δίσκους. Το 9.0 πιθανόν επειδή είναι "περασμένης ηλικίας" ίσως και για αυτό να μην αναγνωρίζει τo sata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ Linux SATA RAID FAQ

 

 

ευχαριστώ πολύ coffeex .Αλλά πώς θα περάσω τους drivers πριν την εγκατάσταση; εκεί είναι το μεγαλύτερο μου πρόβλημα γιατι δεν μου βλέπει τον δίσκο.

Θελω να περάσω τα knoppix στον σκληρο ή αν δεν γίνεται τα suse 9.0.

Αλλά δε βλέπει τον sata raid σκληρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...