Προς το περιεχόμενο

watercool inf...


206CC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

watercool... mou aresei h idea alla sthn praksh...

 

ti mou protinete ?

lete na paro kana etimo paketo pou na ta exei olla ?

h na shlekso ena ena... ta kommatia tou.

skeftome gia : 2X12cm ,vga ,cpu ,cipset

 

me ton thoribo ti ginete? lete na to kano pio thoribodes apo oti einai tora?

 

diabasa kapou, oti h adlia exei kradasmous kai kanei thoribo, eseis ti lete?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αν απλά θες full αθόρυβο system' date=' και δεν σε νοιάζουν τόσο οι temps & το overclocking, πας για:

 

SilenX 120mm fan/s

Eheim 1250 ( in tank ) [ less noise ']

Radiator

Waterblocks

protimao na ta sindiaso kai ta dyo. kai xamiles thrmokrasies (gia overclock) kai xamilo thoribo .

 

an einai eykolo thelo kai site , na stelnoun ellada.

kai basiko... times.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικά καταστήματα ( online και μη )

 

Εξειδικευμένα:

 

Checkmate.gr

Hac-Shop.gr

Extremeshop.gr

 

Μη εξιδεικευμένα:

e-shop.gr

multirama.gr

mgmanager.gr

plaisio.gr

 

Εξωτερικού:

overclockers.co.uk

frozenpc.com

watercooling.de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα custom ειναι παντα καλυτερα απο τα ετοιμα

Τα ετοιμα ειναι πιο βολικα απο τα custom

 

Για custom θα χρειαστεις:

block(s) :Ολα με ρακόρ 1/2 ίντσας [Για cpu του eleven ειναι κορυφη]

pump :[L20/L30-Eheim 1205 ]

radiator :Καλυτερα διπλο ή ακομα και τριπλο ψυγείο [black ice pro/xtreme single or dual or triple] ή αν βρεις κανενα καλό απο transit 87'

tank : Ακομα και μ'ενα ταπερακι κανεις δουλεια αλλά υπάρχουν κι ετοιμα

Σωλήνες: Οι καλυτεροι ειναι σιλικόνης [π.χ Tygon] αλλα κοστίζουν...Επίσης μπορεις να παρεις και σωλήνες του κιλου[Εγω τετοιους εχω:)] που ειναι τσαμπα 2-3 μετρα φτανουν...

Ρακορ: Ολο και κατι δε θα κατσει καλα οποτε μπορει να χρειαστουν:-P

Κουβα & σφουγγαρίστρα: Ε...Ολο και καποια μαμακια θα κανεις[Ολοι το παθαινουν τη πρωτη φορα:):)]

 

Σωληνες , ρακορ και λοιπες βλακειες μπορεις να βρεις σε μαγαζια με υδραυλικα...

 

Διαβάζεις και μερικά guides για να επιλέξεις διαταξη και να μαθεις 5 πραγματα και αρχίζεις δουλεια...

 

Αν παρεις ετοιμο

Απλα το ετοιμαζεις εξω απο το κουτι τo βαζεις να δουλευει, κοιτας για διαρροες και αν ολα ειναι ΟΚ τα πετας μεσα και εισαι ετοιμος[Απλο κι ευκολο]

 

Εγω προτιμώ τα custom και γιατι εχουν καλυτερη αποδοση αλλά και για το όλο τζερτζελο μέχρι να το φτιαξεις:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα custom ειναι παντα καλυτερα απο τα ετοιμα

Τα ετοιμα ειναι πιο βολικα απο τα custom

 

Για custom θα χρειαστεις:

block(s) :Ολα με ρακόρ 1/2 ίντσας [Για cpu του eleven ειναι κορυφη]

pump :[L20/L30-Eheim 1205 ]

radiator :Καλυτερα διπλο ή ακομα και τριπλο ψυγείο [black ice pro/xtreme single or dual or triple] ή αν βρεις κανενα καλό απο transit 87'

tank : Ακομα και μ'ενα ταπερακι κανεις δουλεια αλλά υπάρχουν κι ετοιμα

Σωλήνες: Οι καλυτεροι ειναι σιλικόνης [π.χ Tygon] αλλα κοστίζουν...Επίσης μπορεις να παρεις και σωλήνες του κιλου[Εγω τετοιους εχω:)] που ειναι τσαμπα 2-3 μετρα φτανουν...

Ρακορ: Ολο και κατι δε θα κατσει καλα οποτε μπορει να χρειαστουν:-P

Κουβα & σφουγγαρίστρα: Ε...Ολο και καποια μαμακια θα κανεις[Ολοι το παθαινουν τη πρωτη φορα:):)]

 

Σωληνες ' date=' ρακορ και λοιπες βλακειες μπορεις να βρεις σε μαγαζια με υδραυλικα...

 

Διαβάζεις και μερικά guides για να επιλέξεις διαταξη και να μαθεις 5 πραγματα και αρχίζεις δουλεια...

 

[b']Αν παρεις ετοιμο[/b]

Απλα το ετοιμαζεις εξω απο το κουτι τo βαζεις να δουλευει, κοιτας για διαρροες και αν ολα ειναι ΟΚ τα πετας μεσα και εισαι ετοιμος[Απλο κι ευκολο]

 

Εγω προτιμώ τα custom και γιατι εχουν καλυτερη αποδοση αλλά και για το όλο τζερτζελο μέχρι να το φτιαξεις:D

tha simfoniso mazi sougia to [τζερτζελο]

 

oysiastika thelo na fiakso ena trelo pc ... then tha sas po tora gia to pc.

 

thelo kapies dieykriniseis.

omos as ta paroume apo thn arxh.

poso exei to blok kai h andlia pou mou protineis?

3plo radiator pou tha bro,ksereis kana site?

gia vga kai chipset ti ginete?

 

otan balo blok kai gia ta tria, ti thermokrasia anebazi peripou to nero? ean ta exo olla mesa sto kouti, ta alla chip den tha anebazoun perisoterh thermokrasia, (p.x. mnimes) apo otan kikloforouse aeras?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν πρεπει να αποφασίσεις ποσα μπλοκ θα βάλεις...Εγω πιστευω ότι δύο μπλοκ ειναι αρκετα .Ενα στη cpu κι ενα σε chipset ή VGA

 

Περιορισμοι:

Οσα περισσότερα μπλοκ τοσο πιο ζεστο γίνεται το νερο=>Μεγαλο ψυγείο + δυνατή αντλία για να κρατας τις θερμοκρασίες χαμηλές.

 

Το μπλοκ του eleven μπορεις να το βρεις στο extremeshop.gr ~50ευρω

 

Επίσης πρεπει να αποφασίσεις αν θα μπούν μέσα ή εξω απο το κουτί

 

Σε τι διαταξη θα τα εχεις?

tank->pump->radiator->block

ή

tank->pump->block->radiator

 

Στη πρωτη εχεις καλύτερη θερμοκρασία νερού προς τη cpu αλλά χαμηλώτερη ροή και στη δευτερη εχεις καλύτερη ροή αλλά χειρότερη θερμοκρασία νερο προς τον επεξεργαστή[Εδω δεν υπάρχει σωστο κ λάθος ,ειναι θεμα γούστου]

 

Aντλίες:

Hydor L20 ~25ευρω απο hacshop

Hydor L30 ~40ευρω απο hacshop

Eheim 1205 ~65-70 ευρω απο Multirama ή computer4u

 

Αν ψαξεις σε petshop μπορει να τις βρεις ακομα πιο φθηνα...

Εγω εχω την L30 και μπορω να πω ότι ειναι ότι καλυτερο αν θελεις να πετύχεις καλο δείκτη τιμης/αποδοσης

 

Ψυγείο [radiator]

Μπορεις να βρεις στα multirama/hacshop/checkmate/extremeshop [και στο skroutz.gr :)]

Πριν αγοράσεις όμως το ψυγείο πρεπει πρώτα να σκεφτεις που θα το βάλεις.Για παράδειγμα το 3πλο black ice εχει περίπου 35 πόντους μήκος..Οπως καταλαβαίνει δύσκολα χωραει σε ενα απλο case...

 

Για VGA/chipset θα δεις στα sites που εχω πιο πάνω.Καλες μάρκες[Για μενα]

 

Danger den

Asetek

oclabs

 

*Αν πάρεις μπλοκ για VGA κοιτα να σιγουρευτεις ότι κανει για τη κάρτα σου

*Αν παρεις μπλοκ για chipset να προσέξεις το ύψος του γιατι μπορει να μη χωράει κάτω απο τη vga[Συνήθως ενα κομμάτι απο το pcb της VGA καβαλάει το chipset]

 

Οπως καταλαβες ειναι λίγο μανουρα μεχρι να επιλέξεις τα σωστα parts για το συστημα σου...Οποτε αν θες προτάσεις για το τι να αγοράσεις πρεπει να μας πεις και σε τι συστημα θα μπουν:)

 

Υ.Γ Τι σκ@τα εχω παθει ρε γμτ...Ολοκληρες εκθεσεις γραφω τελευταια:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exo enan p4 3.2 s775

vga 6600 gt

chipset 925

koyti, exo server , pistevo exei arketo xoro gia olla.

 

as poume oti epilego mia Eheim 1250 ,kai topothetiso 3 blok me 3πλο black ice radiator(yparxei kai se extreem?) kai metrith rohs , lete oti h adlia den tha ta kataferei?

pezei rolo to ypsos tou tank(dhl. ean to topothetiso epano sto kouti h sto dapedo), kai o ogos tou?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει και σε extreme...Κανε ενα κόπο να μπεις στις σελίδες απο τα μαγαζια που σου είπαμε και θα βρεις τα πάντα.

 

Η 1250 ειναι αρκετα δυνατή αντλία.Απλά με 3 μπλοκ θα αποδίδει λιγότερο απ'ότι με 1...Σε γενικες γραμμές όμως πιστευω δεν εχει πρόβλημα.

 

Το tank βάλτο όπου θες .Αρκει να μην ειναι πολύ μακρια κουτι...

 

Απ ότι έχω δει όσο πιο πολύ νερό εχεις μέσα στη δεξαμενή τόσο καλυτερη είναι η αποδοση του συστήματος[Πολυ νερο=>Ζεσταινεται πιο δύσκολα(Τουλάχιστων αυτο εχω δει...)]

 

Εμενα η δεξαμενη είναι περίπου 6 λίτρα:) αλλά μπορεις να κάνεις δουλεια και με πολύ μικρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta site pou mou exete grapsei ta exo dei ola omos den brika 3plo extreem radietor.

 

 

na sas perigrapso ligo ti skeptome na fiakso...

ena kouti pou to tank tha einai ta tixomata tou, kai tha kikloforei to nero mesa sta tixomata apo plexyglass , gia efe...

alla prota prepei na dokimaso thn idropsiksh sto pc pou eidei exo, kai meta na proxoriso..

 

otan to zesto nero epistrefei apo to blok , o solinas idrostath logo diaforas thermokrasias?

 

 

h taxitita rohs tou igrou sto blok,einai kalo na einai megalh?

diabasa oti kapia blok psixoun kalitera me mesea roh igrou. telika ti einai kalitero?

 

apofasisa gia thn adlia Eheim 1250.ti diametro solines xriazete?

to blok eleven pernei idious solines me thn adlia?

 

sory gia tis poles erotiseis alla prepei na katalabo kala prin to proxoriso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες στα multi και δε βρίκες τριπλό ψυγείο?περίεργο...:)

Αυτο ειναι me 10αρια ρακορ αλλά αν πάρεις 2 ρακορακια 1/2 ιντσας θα κάτσουν μια χαρα...

 

Κατάλαβα τι θες να κάνεις αλλά στο λέω απο τώρα ότι ειναι λίγο δύσκολο...Εχεις βρει ανθρωπο που θα κάτσει να σου φτιάξει τετοιο πράγμα?Ειναι λίγο μανουρα να στεγανοποιήσεις το πλεξι...

 

Επίσης θα χρειαστείς και κάτι τέτοιο για να δώσεις νερό απο το τοιχωμα στην αντλία σου κι άλλο ένα για να παει στην επιστροφή.

 

'Αλλα μπλοκ θελουν υψηλή ροή και άλλα χαμηλή...Μη φανταστεις όμως και καμια τρελή διαφορά αν η ροή δε συμβαδίζει με τα γουστα του μπλοκ...

 

Η eheim παιρνει 1/2' σωλήνες όπως και τα περισσότερα "σοβαρά" μπλοκ...Αυτο μπορεις να το δεις και απο τα specs που δίνουν οι κατασκευαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai... exeis dikio sto multirama exei 3plo, alla Κατόπιν Παραγγελίας kai exei 2 typous.

to proto einai (Radiator Black Ice Xtreme III 120mm Triple w/10mm fittings)

kai to deytero ( Radiator Black Ice Xtreme III 120mm Triple 1/4" threads )

pio einai katalilo.

 

yparxei kindinos υγροποίησης stous solines ,blok kai tank, mesa sto kouti?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...