Προς το περιεχόμενο

Θέλω να εισάγω σε δίκτυο ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ !!!


gv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να boot-άρω κατ' αρχήν και κατά δεύτερον να βάλω σε δίκτυο μηχάνημα με πχ ΧΡ ή 2000 ή 98 χωρίς ΤΙΠΟΤΑ συνδεδεμένο πάνω του, ούτε οθόνη, ούτε πληκτρολόγιο, ούτε ποντίκι ούτε ΤΙΠΟΤΑ και να το χειρίζομαι remote από άλλο μηχάνημα του δικτύου.

Η δουλειά του πρώτου μηχανήματος θα είναι = ΚΑΤΕΒΑΣΤΗΡΙ

 

Γίνεται ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.368 post se forum pliroforikis ... kai den ksereis an ginetai ????

nai ginetai... me windows xp energopoieis to remote desktop. Me 2000 i 98 mporeis na valeis kapoio programmataki toy styl VNC poy einai kai dwrean.. kai na mpaineis me ayto remotely. Min ksexaseis na mpeis sto bios na apenergopoihseis ta halt on all errors giati sto reboot poy den tha vriskei keyboard tha xtypaei! kai den tha synexizei...

Mporeis na valeis kai linuxaki pantws... an to thes gia katevastiri lew egw twra...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γίνεται. Χρειάζεσαι μόνο κάρτα οθόνης + whatever συνδέεσαι στο δίκτυο.

Το θεϊκό [Keyboard error - press F1 to continue] το απενεργοποιείς από το BIOS.

Το [Τα Windows δεν εντόπισαν ποντίκι, θέλετε να συνδέσετε ένα τώρα?] έχει επιλογή [v] Να μην ξαναεμφανιστεί αυτό το μήνυμα.

 

Το VNC παίζει και σε 98/XP home/Linux, ενώ το remote desktop μόνο σε XP Pro και «άνω».

 

Αν είναι μόνο για κατεβαστήρι, προτείνω Linux (αν βέβαια έχεις κάποια εμπειρία σε αυτό). Επειδή τοπικά ΔΕΝ θα φορτώνει γραφικό περιβάλλον, θα χρειάζεται λιγότερους πόρους. Επιπλέον, εσύ θα το χειρίζεσαι απομακρυσμένα κανονικά με γραφικό περιβάλλον (θα σηκώνεις X-Server). Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ότι από το δίκτυο θα μεταφέρονται μόνο οι κλήσεις στον X-Server, όχι οι εικόνες, και έτσι θα χρειάζεται πολύ λιγότερο bandwidth και θα έχει πολύ καλύτερη απόκριση και από τους δύο άλλους τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' γίνεται. Χρειάζεσαι μόνο κάρτα οθόνης + whatever συνδέεσαι στο δίκτυο.

Το θεϊκό [Keyboard error - press F1 to continue'] το απενεργοποιείς από το BIOS.

Το [Τα Windows δεν εντόπισαν ποντίκι, θέλετε να συνδέσετε ένα τώρα?] έχει επιλογή [v] Να μην ξαναεμφανιστεί αυτό το μήνυμα.

 

Το VNC παίζει και σε 98/XP home/Linux, ενώ το remote desktop μόνο σε XP Pro και «άνω».

 

Αν είναι μόνο για κατεβαστήρι, προτείνω Linux (αν βέβαια έχεις κάποια εμπειρία σε αυτό). Επειδή τοπικά ΔΕΝ θα φορτώνει γραφικό περιβάλλον, θα χρειάζεται λιγότερους πόρους. Επιπλέον, εσύ θα το χειρίζεσαι απομακρυσμένα κανονικά με γραφικό περιβάλλον (θα σηκώνεις X-Server). Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ότι από το δίκτυο θα μεταφέρονται μόνο οι κλήσεις στον X-Server, όχι οι εικόνες, και έτσι θα χρειάζεται πολύ λιγότερο bandwidth και θα έχει πολύ καλύτερη απόκριση και από τους δύο άλλους τρόπους.

 

 

 

Εδω δεν μπορουσαμε να βάλουμε το κουτι στο δικτυο θα βάλουμε X-SERVER??

:razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

 

Αστειευομαι ειναι καλή ιδέα αλλα κάπως δύσκολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, από παλιότερες συζητήσεις τον έχω κόψει τον gv για καλό κομπιουτεράκια... Δεν ξέρω αν έχει σχέση με linux, αλλά στα Windows είμαι σίγουρος ότι τα καταφέρνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...