Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη Γλώσσας


idet2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως γίνεται να αλλάζω τη γλώσσα απο το πληκτρολόγιο και να μην χρειάζεται κάθε φορά να χρησιμοποιώ το ποντίκι και την ένδειξη κάτω δεξια???

 

Είχα βρεί ένα shortcut αλλά με πήγαινε απο Αγγλικά σε Ελληνικά και μετά δεν επανερχόταν...έπρεπε να γυρίζω πίσω με το ποντίκι....

 

Ψάχνω δηλαδή κάτι σαν το Left Alt + Shift που χρησιμοποιείται κατα κόρον στα Wind*ws

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός δυστυχώς είναι ένας περιορισμός του KDE, ο οποίος παρακάμπτεται μόνο με έναν τρόπο:

 

  • Κάνε δεξί κλικ στο σημαιάκι, πάτα "Configure" και ξετίκαρε το "Enable keyboard layouts" καθώς και το "Enable Xkb options" στην τρίτη καρτέλα. Πάτα OK.
     
  • Άνοιξε (ως root) το αρχείο /etc/X11/xorg.conf (ή, αν δεν υπάρχει αυτό, το /etc/X11/XF86Config).
    Βρες το "Section InputDevice" που καθορίζει το πληκτρολόγιο (θα λέει αμέσως από κάτω κάτι σαν "Indentifier keyboard1") και άλλαξε/πρόσθεσε τα παρακάτω:
    >
       Option "XkbLayout" "us,el"
       Option "XkbVariant" ",extended"
       Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,compose:rwin"
    


     

  • Σωσ'το και κάνε restart τα Χ-Windows. Πρέπει να μπορείς να αλλάζεις γλώσσα με Alt+Shift και όταν έχεις ελληνικά θα ανάβει το λαμπάκι του Scroll lock. Αν θες να έχεις και ένδειξη κάτω δεξιά χρησιμοποίησε το kkbswitch
     

Αυτά τα ολίγα ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoike είσαι πολύ μεγάλος! Κι εγώ την ίδια απορία είχα και την έλυσα προσθέτοντας τις γραμμές κώδικα που αναφέρεις.

Το θέμα είναι ότι όταν πάω να βάλω τόνο σε ένα γράμμα, μου εμφανίζει κουτάκι. Τι πρέπει να κάνω; Καμιά ρύθμιση στις γραμματοσειρές ή να κατεβάσω καμία γραμματοσειρά που δεν έχει αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

abaka7 to provlima ayto sto dimiourgise afou evales to kwdika pou sou eipe o apoikos i to eixes kai nwritera??????

 

Το είχα και νωρίτερα το πρόβλημα αυτό, όταν π.χ έμπαινα σε ελληνική ιστοσελίδα τα τονισμένα γράμματα εμφανίζονταν σαν κουτάκια.

 

Πώς γίνεται να εγκαταστήσω γραμματοσειρές των Windows στο Linux? (όπως λέει ο φίλος από πάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως στο fedora μου αλλαζε πατωντας και τα δυο Alt ταυτοχρονα.Ειχα βαλει πιο πριν βεβαια και τα true type fonts των Windows στα fonts του Linux,αν και δεν ξερω αν αυτο παιζει κανεναν ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το KDE σου ή το Gnome σου για πηγαίνε και δες στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου.

 

ΥΓ : Στο Gnome εμένα θυμάμαι όταν το είχα κάνει με ρωτούσε ποιανού τις ρυθμίσεις θέλω να χρησιμοποιήσω του Xserv ή του Gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...