Προς το περιεχόμενο

Linux partition και XP


modex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια.ειμαι καινουργιος χρηστης linux και εχω την εξης απορια.

πως μπορω να βλεπω απο τα XP τα δεδομενα που βρισκονται στο partition του linux??

λεγοντας "βλεπω" εννοω να μπορω να μετακινω αρχεια απο τα linux στα win και αντιστροφα οπως κανει το Linux Partition Reader το οποιο ομως δεν μου βρισκει το linux partition(φανταζομαι εχει να κανει με το φορματ του partition,Ext2,Ext3 ktl)

υπαρχει καποιο αλλο αντιστοιχο προγραμμα?

μπορω να κανω κατι για να δουλεψει το παραπανω προγραμμα?

τα φωτα σας plzzzz..............

thnx in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις το Total Commander. αυτό χρησιμοποιώ και εγώ να μεταφέρω αρχεία και κανει πολύ καλά τη δουλειά του. θα το βρείς εδώ: http://www.ghisler.com/index.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει απλά ο modex ήθελε να μεταφέρει τραγουδάκια υποθέτω κτλ απο το ένα os στο άλλο

πάντως όχι μόνο δεν γράφει σε ntfs αλλα θέλει και πάνω απο ένα partition αλλα τι να κάνουμε, δεν πειράζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι θελω να μεταφερω αρχεια απο τα linux στα win γιατι οπως ειπε και καποιος πριν δεν μπορω να γραψω στα partition των win αν και τα βλεπω απο τα linux.

οσο για τα προγραμματα που μου προτεινατε τα δοκιμασα.

το explore2fs δεν μου βλεπει κανενα partition(μαλιστα η εκδοση 1.07 μου λεει οτι εντοπισε reizerfs διαμερισμα το οποιο δεν μπορει να το διαβασει)

και στο total commander δεν βλεπω τα linux......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να μην ξεχνιωμαστε το μεγαλυτερο ελατωμα του linux.....δεν γραφει σε ntfs

 

έχω ακούσει ότι αν μεταφέρεις τον original ntfs driver απο τα windows στα linux μπορείς να γράψεις χωρις κυνδίνους σε ntfs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γίνεται, με το Captive NTFS, αλλά είναι δραματικά αργό και unmaintaned πλέον.

 

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς να γράψει σε NTFS, απ' τη στιγμή που απ' τα Windows μπορείς να διαβάσεις ext2/3 και reiserfs και απ' το Linux να διαβάσεις όλα τα άλλα.

 

@modex: Κατά πάσα πιθανότητα δε βλέπεις τίποτα με το explore2fs γιατί το partition σου είναι reiserfs. Σε αυτήν την περίπτωση κοίτα εδώ: rfstool + κάποιο GUI ή το Total Commander plugin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...