Προς το περιεχόμενο

VncServer σε display 0 και port 80


alkisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε Debian Sarge θέλω να στήσω έναν vncserver, ο οποίος να λειτουργεί όπως ο vncserver στα Windows, δηλαδή με το primary display (να το χειρίζονται συγχρόνως και ο remote και ο τοπικός χρήστης), και επίσης να ακούει στην port 80, ώστε ο remote να μην έχει προβλήματα λόγω περιορισμών δικτύων/firewalls κτλ.

 

Τα vncserver, vnc4server δεν κατάφερα να τα κάνω να δουλεύουν με το primary display.

Το vino του Gnome δείχνει στο ίδιο display αλλά δεν βρήκα πώς αλλάζει το port number.

Το KDE Remote Screen Server παίρνει μόνο ports από 1024 και πάνω.

Τέλος, το tightvncserver δέχεται παράμετρο -httpport 80 αλλά μου βγάζει "ListerOnTCPPort: Permission denied". Όμως και να το κατάφερνα να ακούσει στην 80 μου φαίνεται ότι το tightvnc δεν δουλεύει με το primary display...

 

Καμιά ιδέα; :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 ιδέες:

 

  • Για να κάνει οτιδήποτε bind/listen σε θύρα κάτω από την 1024 πρέπει να έχει root privileges. Κοινώς, το tightvncserver πρέπει να το τρέξεις ως root, αλλά όντως, δεν έχει local display.
     
  • Είχα σποτάρει κάπου παλιά ένα module για XFree86-4.3, το οποίο αφενός έκανε export μέσω vnc το desktop, αφετέρου κόλλαγε το σύμπαν πολύ θεαματικά (ξέρεις, πυροτεχνήματα, κεραυνοί, κλπ). Μπορεί να υπάρχει κάτι αντίστοιχο για xorg.
     
  • Στο krfb μπορείς να ορίσεις θύρα. /edit: άκυρο, τώρα διάβασα ότι το ξέρεις :-)
     
  • Στο vino απ' όσο ξέρω δεν παίζει να του αλλάξεις θύρα, μπορείς όμως να δοκιμάσεις λίγα iptables magic ;-):
     
    >
    iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d η-ip-του-μηχανήματος --dport 80 -j REDIRECT --to-port 5900 (ή 5901, δες με netstat -a -tap | grep -i vino)
    


     
    Προφανώς μπορείς να κάνεις το ίδιο και με οποιοδήποτε άλλο VNC Server implementation.
    Σε μένα έπαιξε, τώρα γενικά δεν ξέρω :-)
     
    Αν δε δουλέψει πάντως, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις Port Redirection με NAT:
     

    >
    iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d η-IP-του-μηχανήματος --dport 80 -j DNAT --to-destination η-IP-του-μηχανήματος:θύρα-VNC (βλ. παραπάνω)
    
    iptables -t nat -A POSTROUTING -p tcp -o eth0 --sport θύρα-VNC -j SNAT --to-source η-ip-του-μηχανήματος:80.
    


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dark_son20, δυστυχώς δεν είναι το ίδιο σε Linux και Windows. Ενώ στα Windows βλέπεις με το VNC* το υπάρχον desktop σου, στο Linux o vncserver δημιουργεί ένα δικό του desktop, το οποίο δε φαίνεται πουθενά στο ίδιο το pc.

 

*: Το RealVNC και το TightVNC είναι απλά δύο διανομές του ίδιου πράγματος, με το Tight να θεωρείται πιο ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να το τρέξω σε port 80 (σαν root), και επίσης (μερικά από αυτά) να δείχνουν και το local display, αλλά δεν γίνονται και τα δύο μαζί και μάλιστα όταν έχω μπει σαν απλός χρήστης (ούτε με sudo ούτε με τίπτις).

 

Για την ώρα είμαι ψιλο-ΟΚ, κάποια άλλη στιγμή θα δοκιμάσω και τα ip table magic...

 

Thnx apoikos!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...