Προς το περιεχόμενο

ubuntu 5.04 και αποριες


sozirarak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε το ubuntu που παρηγγειλα απο το site τους και χτες το εκανα εγκατασταση. σαν αρχαριος στο Linux εχω μερικες ερωτησεις να σας κανω :

 

1) στο grub πως γινεται να εχω σαν πρωτο λειτουργικο τα win και μετα το Linux γιατι οταν bootαρω μετα απο μερικα δευτερολεπτα αν δεν επιλεξω κατι bootarei στο linux.

 

2) που θα βρω codecs για να παιζει dvd,mp3,divx?

 

3) το modem ειναι usb το βλεπω στο device manager αλλα στις ρυθμισεις τις dial-up συνδεσης που μου ζηταει σε ποια θυρα ειναι το modem (π.χ. /dev/ttyS1) τις δοκιμαζω ολες και δεν γινεται τιποτα.στην αυτοματη ανιχνευση που κανει δεν μου βρισκει modem.

 

4) γιατι δεν βλεπει τον σκληρο που εχω τα win? μηπως επειδη ειναι σε FAT32?

 

5) αν ξερετε κανενα site με utilities για linux στειλτε ενα link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai me to paketo wvdial

 

δηλαδη? γραψε τις εντολες αν εχεις χρονο γιατι ειμαι αρχαριος σε λινουξ.

 

το μοντεμ το βλεπω σαν συσκευη αλλα δεν μπορω να το θεσω σε λειτουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grapse sthn konsola wvdial na deis an einai egkatesthmeno an den einai kanto egkatastash. To ubuntu apo oti 8ymamai kapou grafei network (ry8miseis diktyoy) dokimases apo ekei;

 

μου λεει οτι λειπει το αρχειο wvdial.conf και ta default settings.

δοκιμασα και απο το gnome network κανει connect αλλα το μοντεμ δεν δουλευει.

στην αλλη θυρα που εχω το usb mp3 player το βλεπει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να ξέρεις ότι λόγω της κατασκευής των dial-up modems θα είναι δύσκολο να δουλέψεις με linux & usb modem πάντως να ξέρεις ότι το smartlink είναι ένας τύπος που γενικά αναφέρεται να δουλεύει. Το πρόβλημα είναι ότι ίσως να χρειαστείς driver ο οποίος θα πρέπει να γίνει compile ίσως ακόμα και ο kernel να χρειαστεί compile κάτι όχι ιδιαίτερα εύκολο.

Δοκίμασε στο http://www.linmodems.org για να βρείς περισσότερες πληροφορίες, και επίσης ψάξε στα κανάλια του Freenode για βοήθεια σχετικά με το wvdial, αφού πρώτα δεις το σχετικό documentation στο http://www.tldp.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με το μοντεμ μου είχα και εγώ - ένα εσωτερικό win modem που δεν δούλευε και ένα us-robotics 33,6Κ εξωτερικό που δουλεύει και το βλέπουν αυτόματα όλες οι διανομές πλην της 5.04 ubuntu. Αν υπάρχει κάποια λύση (χωρίς να χρειάζεται διδακτορικό στους υπολογιστές) ευχαρίστως να την δοκιμάσω.

Πάντως προς το παρόν χρησιμοποιώ mandriva. Έχει και open-office 1.1.4 με ελληνικό ορθογράφο και hyphenation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...