Προς το περιεχόμενο

Μήπως καταστράφηκε η οθόνη;


Καριώτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει ότι το τζάμι της οθόνης καλύπτετε από κάποιο υλικό για να συγκρατει κάποιες ακτινοβολίες. Κάποιος στο σπίτι μου καθάρισε την οθόνη ή μάλλον προσπάθησε να μου την καθαρίσει και στο σημείο εκείνο η οθόνη άλλαξε χρώμα δηλαδή έγινε πάρα πολύ φωτεινή προσπάθησα και εγώ να την καθαρίσω με ένα μίγμα από οινόπνευμα και νερό και πάνω στο πανί έμενε ένα μαύρο πράγμα σαν χρώμα. Τώρα η οθόνη είναι σαν ζέβρα αλλού πιο φωτεινη αλλού πιο σκούρα γιατί αυτό το σκούρο που έχει μείνει και που μοιάζει σαν βρωμιά δεν φεύγει με τίποτα. Η οθόνη στα σημεία που <<καθαρίστηκαν>> έχει γίνει πολύ φωτεινή και σε κουράζει, μήπως ή οθόνη τα φτυσε;

Η οθόνη είναι SONY Trinitron multiscan E220 (παλαιού τύπου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κάνω λάθος διορθώστε με,αλλά από όσο γνωρίζω το τζάμι αυτό στις sony έχει μία επικάλυψη,η οποία έχει το ρόλο φίλτρου προφανώς.Αν προσπάθησες να καθαρίσεις την οθόνη με οινόπνευμα (!!) τότε κατέστρεψες το φίλτρο.Το ίδιο τραγικό λάθος είχε κάνει και ένας γνωστός μου,σε ένα αντίστοιχο μοντέλο της sony έχοντας ως αποτέλεσμα αυτό που περιγράφεις.Δυστύχως θα πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό από δω και πέρα ή να αλλάξεις οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to diorthono.malon einai kai auto pou ipe o pio pano,oti malon kati ekanes apexo.kai diorthono pali emena kai malon ine auto pou ixa dei kai ego se mia sony.kapoios logika tha tin ixe katharisei kai fenotan les kai ixe spasei ena komati mauro apo mesa se mikrotera komatia.malon ine i ora na pareis kainouria othoni giati tha ta dialiseis ta matia sou sintoma me autin.kai genikos to oinopneuma einai ligo skliro katharistiko kai katastrefei akoma kai kefali apo kasetofono.an itan broma tha ebgene me pani akoma kai apo tsigaro na itan.otan to ixa dei kai ego auto pou sou tixe esena nomiza oti itan apo mesa.tin katharisa me kati san azax alla den allaxekati kai ipethesa oti tha itan apo mesa dioti den iksera ti tis ixe kanei o allos.malon afto pou exei ine san ena mini filtro opos me ta filtra ta kanonika ta opoia kanoun pio skotini ligo tin othoni.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό η οθόνη από την μάνα της( το τζάμι εννοώ) είχε μια σκούρα απόχρωση που πιθανών λειτουργούσε σαν φίλτρο αυτό πάει πια. Να τώρα δέκα λεπτά είμαι στο forum και τα μάτια μου με ενοχλούν. Άντε πάλι έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που καταστράφηκε είναι η επίστρωση για τις αντανακλάσεις στην οθόνη σου. Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά.Ίσως να την καθαρίσεις όλη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H protash tou mindtrapper einai h kalyterh pistevw.Egw thn ka8arizw me ta typou azax pou den exoun ammonia alla mono hpia aporypantika.Telika prepei oloi na paroume panakia eidika gia othones?Me ti na tis ka8arizoume?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ειδικό υγρό καθαριστικό για οθόνες που είναι εντελώς ουδέτερο και δεν επιρρεάζει την στρώση αυτή του φίλτρου. Το δίνουν στα καταστήματα που πουλάνε φίλτρα για οθόνες, δλδ σε καταστήματα με είδη υπολογιστών :grin: ! Έχω ένα τέτοιο να σας έλεγα πως λέγεται αλλά είμαι εξωτερικό και θα γυρίσω σε κανα 2 βδομάδες, αν έχετε μέχρι τότε υπομονη.....

 

Αν δεν βρεί κάποιος τέτοιο υγρό μπορεί να καθαρίσει την οθόνη του με βρεγμένο wettex (ή πανί) αλλά καλά στραγγισμένο, και αμέσως μετά να την σκουπίσει με στεγνό. Πάντως προσοχή, αποφύγετε τα άζαξ και άλλα τέτοιου τύπου καθαριστικά, γιατί δεν είναι γνωστό ποια συστατικά επιρρεάζουν τα φίλτρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χρονια μια viewsonic e70 17''. την καθαριζω χρονια με οινοπνευμα και δεν παθαινει τιποτα. Ζητω οι φθηνες οθονες με C.G.R.T. (Cathode Gamma Ray Tube) Φιλτρα και τετοια περιττα εξοδα ειναι για φλωρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χρονια μια viewsonic e70 17''. την καθαριζω χρονια με οινοπνευμα και δεν παθαινει τιποτα. Ζητω οι φθηνες οθονες με C.G.R.T. (Cathode Gamma Ray Tube) Φιλτρα και τετοια περιττα εξοδα ειναι για φλωρους.

 

Μα πως να χαλάσει το φίλτρο σου αφού δεν έχει τέτοιο η οθόνη σου?.Εσύ καί viakal να βάλεις το ίδιο πού κάνει.

Αυτό τώρα γιά φλώρους πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι άστοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...