Προς το περιεχόμενο

Lg 1750S καινούρια ή Samsung 172x μεταχειρισμένη;;


vgiozo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την αγορά μιας οθόνης TFT...

Είμαι μεταξύ των δύο...

την lg 1750s καινούρια από Πλάισιο = 239 ευρώ

ή

Samsung 172x μεταχειρισμένη με 1 καμμενο subpixel = 200 ευρώ + 2 χρόνια εγγύησης...

 

Ποιά λέτε να προτιμήσω; Για την 172χ έχω διαβάσει μερικές καλές, άλλες κακές κριτικές, αλλά σίγουρα θεωρείται καλύτερη της 1750 όμως έχει το παραπάνω ψεγάδι...

...πόσο ενοχλητικό είναι τελικά ένα καμμένο subpixel...

...απ' ό,τι μου είπε ο πωλητής φαίνεται μόνο σε γκρι κ μαύρο φόντο...

 

έχω υπόψιν μου και την Belinea 101751 αλλά είναι σχεδον απίθανο να δώσω τόσα χρήματα...

Για να ξέρω όμως πόσο στοιχίζει η μεταφορά της απο πχ pixmania;

http://www.pixmania.com/gr/gr/44202/art/belinea/ieuic-tft-17-eioo-i-10175.html?srcid=1354

 

και από εδώ http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=2078;

Επίσης, γιατί εδώ η αναφερόμενη τιμή είναι τόσο χαμηλότερη;;

http://www.cpi.gr/displayITM2.asp?ITMID=10127

Ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h zoh ton tft , einai peripou sta 3 xronia . ean psakseis ligo akoma, nomizo tha breis ayto poy sou teriazei, sthn timh pou to theleis.

 

h times ton tft tha pesoun simanthka tous epomenous mhnes.

kane ligo ypomonh , kai pou ksereis ,mporei na eisai thxeros.

 

sto erotima sou .. ego den tha eperna metaxirismenh othonh , omos kitakse kai ths aggelies h rota tous xristes mporei na sou prothnoun kati kalitero, se metaxirismeno.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οθόνη θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για θέαση ταινιών dvd, εφαρμογές γραφείου και ιντερνετ...και σπανια μερικά παιχνιδάκια όπως Battlefield, και άλλα strategy...

...με άλλα λόγια πολύωρη καθημερινή χρήση, χωρίς ωστόσο πολύ υψηλές απαιτήσεις...

...ασφαλώς και στον φορητό μου κάνω την ίδια χρήση, περιμένω όμως οποιαδήποτε οθόνη κι αν διαλέξω να είναι καλύτερη καθώς η γυαλάδα και το κακό μαύρο είναι χαρακτηριστικό του...

στα παιχνίδια πάντως δεν με έχει απογοητέυσει...

 

Χρειάζομαι το σταθερό σύντομα, για να αποδεσμεύσω τον φορητό μου από καθήκοντα μόνιμα online p2p...

Εκτός κι αν πετύχαινα καμιά 19άρα στα 250 δεν θα μου έκανε και καμιά μεγάλη διαφορά έτσι κι αλλιώς...

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου...

 

...απο γνώμες που ακούω για την 1730 (πόσο να διαφέρει η 1750; ) φοβάμαι μήπως απογοητευτώ μακροπρόθεσμα...οπότε σκέφτομαι την 172χ που σύμφωνα με τις κριτικές έχει πολύ καλά χρώματα, πολλές ρυθμίσεις, dvi κι είναι στα 200 ευρώ...

..σκέφτομαι δλδ αν ότι αν την είχα αγοράσει εγώ αρχικά αυτή την οθόνη και μου παρουσίαζε το καμμένο subpixel θα την είχα για πεταμα ή απλώς θα το αποδεχόμουν;; εξάλλου πόσες μάρκες περα απο την Lg έχουν τέτοια εγγύηση...

εκτος κι αν οι περισσότερες είναι τοσο προσεγμένες που δεν εμφανίζουν καμμένα πιξελ κατα τη διάρκεια των 3 χρόνων...

 

Δεν ξέρω...πέτε καμιά γνώμη...προσπαθώ να ζυγίσω τα υπερ και τα κατά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει πολλές TFT από κοντά (LG 1720P, Hyundai 17Q, διάφορες Sony), προσωπικά όταν είδα την 172X είχε αυτό το wow factor που λέμε.

 

Πλέον είμαι και κάτοχος της εδώ και κανά 6μηνο και πολύ ευχαριστημένος. Πολύ καλή απόδοση χρωμάτων (black inc.), πολύ καλό response, DVI, εύκολες λειτουργίες, λεπτεπίλεπτο design, wall mount στην συσκευασία.

 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα σε ενοχλήσει τόσο πολύ το καμένο sub-p, μόνο αν κάθεσαι και το παρατηρείς! :P

 

+1 στην 172X :D

 

PS. Αλήθεια, τι κακές κριτικές έχεις διαβάσει? Μήπως αφορούσαν μία αρχική έκδοση της στα 25ms? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS. Αλήθεια, τι κακές κριτικές έχεις διαβάσει? Μήπως αφορούσαν μία αρχική έκδοση της στα 25ms?

Οχι, αν και τις διάβασα δεν αναφέρομαι σ' αυτές...ψάχνοντας στον γούγλη βρήκα πολλά άρθρα για την 12ms έκδοση τα οποία δεν ήταν όλα κολακευτικά...

πχ στο anandtech για να πώ ένα αξιόπιστο...αλλά και τη δεύτερη παρουσίαση στο tomshardware και από άλλες γνωστές ιστοσελίδες...δυστυχώς δεν έχω κρατήσει λινκ...με μια αναζήτηση θα τα βρείς...

...τα αρνητικά επικεντρωνόταν στην αναπαραγωγή dvd...όπου συγκεκριμένα ανέφεραν ότι έχει σοβαρότατο πρόβλημα με χρώματα, τρεμόπαιγμα στην οθόνη...έλεγαν δλδ ότι η οθόνη δεν κάνει για παρακολούθηση ταινιών...

Δεν ξέρω αν ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα...δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά ίσως σε μοντέλα που έχουν κατασκευαστεί σε διαφορετικά εργοστάσια και τροφοδοτούν συγκεκριμένες γεωγραφικές περιοχές...

μια αποθεωτική κριτική παρουσίαση ήταν στο overclockersclub ή κάπως έτσι...

 

Κι εγώ το σκέφτομαι, επειδή είναι πιο φτηνή η οθόνη κατά 40 ευρώ και καθώς συνδυάζεται με αγορά πλήρους συστήματος είναι δύσκολο να χτυπήσω καλή οθόνη στη παρούσα φάση...

και μικρές διαφορές μετράνε γιατί ενισχύουν άλλα υποσυστήματα (ή έστω θα λαδώσω λίγο παραπάνω το αντεράκι μου μέχρι το τέλος του μηνα...) πχ αν γλιτώσω 40 ευρω από την οθόνη θα προσθέσω καμια 25αριά ακόμη και θα πάρω έναν 80άρη sata2 για το λειτουργικό μόνο...από το να πετάξω έξω μερικά αρχεία και να ελευθερώσω χώρο σε κάποιον άλλο δίσκο...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

 

Γνώμες επί του θέματος και ενδεχομένως προτάσεις για άλλη οθόνη δεκτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την αγορά μιας οθόνης TFT...

Είμαι μεταξύ των δύο...

την lg 1750s καινούρια από Πλάισιο = 239 ευρώ

ή

Samsung 172x μεταχειρισμένη με 1 καμμενο subpixel = 200 ευρώ + 2 χρόνια εγγύησης...

 

Ποιά λέτε να προτιμήσω; Για την 172χ έχω διαβάσει μερικές καλές' date=' άλλες κακές κριτικές, αλλά σίγουρα θεωρείται καλύτερη της 1750 όμως έχει το παραπάνω ψεγάδι...

...πόσο ενοχλητικό είναι τελικά ένα καμμένο subpixel...

...απ' ό,τι μου είπε ο πωλητής φαίνεται μόνο σε γκρι κ μαύρο φόντο...

 

έχω υπόψιν μου και την Belinea 101751 αλλά είναι σχεδον απίθανο να δώσω τόσα χρήματα...

Για να ξέρω όμως πόσο στοιχίζει η μεταφορά της απο πχ pixmania;

http://www.pixmania.com/gr/gr/44202/art/belinea/ieuic-tft-17-eioo-i-10175.html?srcid=1354

 

και από εδώ http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=2078;

Επίσης, γιατί εδώ η αναφερόμενη τιμή είναι τόσο χαμηλότερη;;

http://www.cpi.gr/displayITM2.asp?ITMID=10127

Ευχαριστώ πολύ...[/quote']

 

 

Agaphte file,

 

ta metaforika gia mia tetoia othoni apo to site mas pixmania einai 15 €

 

Ean theleis extra egguhsh apo emas upologise + 6% gia to S.E.A (Sumboleo egguhmenhs Agoras) gia na exeis kalupsei 1 etous gia antikatastash othonis h epistrofh xrhmatwn se morfh kouponiou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...