Προς το περιεχόμενο

Ποιό ανεμιστηράκι για xp-90;


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο πλευράς ταχύτητας και ροής σε ποιά περίπου επίπεδα να κυμανθώ; Έχω βρεί ανεμιστηράκια με 1800 και με 2800rpm, ενώ απο ροή κυμαίνονται γύρω στα 26-36CFM. Ενδιαφέρομαι για την καλύτερη απόδοση της ψύκτρας, ο θόρυβος δεν με ενδιαφέρει τόσο αρκεί να μην βγάζει και 40db :D

 

ψύκτρα και fan θα τοποθετηθούν σε amd διπύρηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα ποιο πηρες ρε συ? Πηρα το XP90c που ειναι all copper και ψαχνω να βρω αθορυβο fan με πολλα cfm για overclocking. Ειπα να τα σκασω για SilenX 14db 36cfm αλλα ολοι λενε οτι ειναι μουφα.

 

Μηπως ενας μετατροπεας 92 σε 120 να ειχε καλυτερα αποτελεσματα για να βαλω ενα καλο αθορυβο 120αρι fan?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fans που με έχουν βολέψει περισσότερο για cpu cooler είναι τα enermax με το ποτεσιόμετρο επάνω. Τα ρυθμίζεις όπως επιθυμείς είτε για αθόρυβο σύστημα, είτε για o/c.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά φανς είναι και τα Panaflo.

Το τελευταίο που δοκίμασα [ αυτό που δίνει η Asetek μαζί με το VapoChill Micro Extreme Performance ] είναι και αθόρυβο αν το ρίξεις στα 5V, και πολύ δυνατό στα 12V { υπολείπεται βεβαίως του 7,5kRPM delta μου :D }

 

Τα SilenX θα τα χαρακτήριζα μέτρια πρός καλά.

Από πρώιμες δοκιμούλες τα Panaflo φαίνονται καλύτερα.

Αρκετά καλά είναι τα Nexus, αλλά Ελλάδα δεν έχει πάρει το μάτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αρχικά δοκίμασε να βάλεις ένα 120άρη ανεμιστήρα με τα πιαστράκια που προορίζονται για του 90άρη. Θα έχεις και λιγότερα dB(A) και περισσότερα cfm. Προσωπικά σε μια ακραία κατάσταση δοκίμασα τον "Y.S.Tech - FD121238HS / 12V - 0,71A" και είδα μεγάλη μεν διαφορά θερμοκρασίας αλλά και πολλά dB(A).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...