Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο Η/Υ μέσω γραμμών ΔΕΗ


likoyrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!

Σκέφτομαι να στήσω στο σπίτι ένα δίκτυο με 2 Η/Υ σε πρώτη φάση .Ο ένας θα είναι συνδεδεμένος μόνιμα στο Internet (ADSL) και ο άλλος για εφαρμογές γραφείου Internet κλπ.

Δεν θέλω να στήσω ασύρματο δίκτυο γιατί φοβάμαι για την ακτινοβολία που εκπέμπεται (οποιεσδήποτε ενστάσεις γι αυτό το θέμα ευπρόσδεκτες).

Σκέφτηκα λοιπόν το δίκτυο με την βοήθεια της καλωδίωσης που έχει το σπίτι για το ηλεκτρικό ρεύμα.Εχω λοιπόν κάποια ερωτήματα.

Είναι εύκολο το στήσιμο τέτοιου δικτύου?

Παρουσιάζει κολλήματα ή αργοπορείες?

Αν εκεί που θα στήσω πχ το φορητό έχει μόνο μια μπρίζα ρεύματος πώς θα συνδέσω τον Η/Υ στο ρεύμα και ταυτόχρονα στο δίκτυο?

Sorry για την πολυλογία μου!

Thanks εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να στήσω ασύρματο δίκτυο γιατί φοβάμαι για την ακτινοβολία που εκπέμπεται (οποιεσδήποτε ενστάσεις γι αυτό το θέμα ευπρόσδεκτες).

 

 

Αν και είναι χιλιοειπωμένο, η ακτινοβολία του ασύρματου δυκτίου είναι πολύ μικρή σε σχέση με το κινητό σου τηλέφωνο(το οποίο και ακουμπάς κατευθείαν πάνω στο κεφάλι σου ή το έχεις σε κάποια τσέπη...).

 

Τώρα πάνω στο θέμα του δυκτίου μέσω καλωδίων ηλεκτρικού δε μπορώ να σε βοηθήσω και θα ήθελα να ακούσω και εγώ μια γνώμη πάνω στο θέμα απο κάποιον που ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...