Προς το περιεχόμενο

ΕΜΦΑΝΙΣΗ Ole Object ΣΕ ΣΕΛΙΔΑ Asp - ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ Download Page!


evi79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Έχω ένα πρόβλημα κατά την δημιουργία μια σελίδας ASP, στην οποία θέλω να εμφανίζονται οι εγγραφές ενός πίνακα μιας βάσης (access), με την οποία έχω συνδέσει τη σελίδα.

Ενώ οι εγγραφές που είναι τύπου κειμένου, αριθμού, ώρας κλπ εμφανίζονται κανονικά, οι εγγραφή που αντιστοιχεί σε δεδομένα τύπου ole object είτε embedded είτε hyperlink, δεν εμφανίζονται σωστά.

Θέλω δηλαδή να φτιάξω μια download page, από όπου θα μπορεί ο χρήστης να κατεβάσει διαφόρων τύπων αρχεία.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει????

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Τι περιέχουν τα OLE πεδία, εικόνες; Για εικόνες νομίζω απλούστερο είναι να τις έχεις σε χωριστά αρχεία παρά σε βάση.

Καλησπέρα, όχι μόνον εικόνες, αρχεία exe, zip files κλπ.

Θέλω να τα έχω αποθηκευμένα σε έναν πίνακα της access, και από εκεί να μπορώ να μέσω μιας σελίδας asp να ανεβάζω ή να κατεβάζω αρχεία, τα οποία είτε είναι αποθηκευμένα μέσα στο server μου, ή στη βάση μου, ή είναι hyperlinks, που μπορώ να ακολουθήσω και να ξεκινήσει το download.

όλα τα έχω φτιάξει, απλά όταν εμφανίζω την σελίδα στον exlplerer, τότε τα αρχεία που είναι embedded και τα αποθηκευμένα hyperlinks, δεν εμφανίζονται ως ενεργά links, αλλά ως μη ενεργή διαδρομή το πρώτο, του φακέλου, όπου βρίσκεται το αρχείο, και το δεύτερο, ένας μη ενεργός υπερδεσμός.

Μήπως υπάρχει κάποιο τρικ το οποίο θα πρέπει να κάνω έτσι ώστε να δούλέψει σωστά?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο σε μία σελίδα asp ή και απλή html:

 

><a href="file.asp">Αρχείο</a>

Οπότε το ζήτημα είναι τι κάνει η σελίδα file.asp. Στέλνει απευθείας τα data μέσω του Response stream; Τότε θα πρέπει να δώσεις την κατάλληλη τιμή στη Response.ContentType ανά περίπτωση, π.χ. "image/gif". Αλλά υπάρχει και μια άλλη ιδέα που μπορεί να είναι ή να μην είναι καλύτερη. Η σελίδα file.asp δε στέλνει τίποτα, μόνο διαβάζει τη db και δημιουργεί ένα προσωρινό αρχείο σε κάποιο φάκελο, και αμέσως μετά κάνει redirection σε αυτό το αρχείο:

 

>Response.Redirect "sunlight.gif"

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να βρεθεί μετά κάποιος τρόπος διαγραφής των αρχείων αυτών. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...