Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να συνδεσω 4 pc στο internet???


colacoca11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους, σε λιγες μερες θα εχω adsl 2mbps και θελω να συνδεσω ΑΣΥΡΜΑΤΑ, 3 laptop (1o οροφο) kai 1 desktop (στο ισογειο) και να εχουν ολα προσβαση στο internet. Τι εξοπλισμο χρειαζομαι?

1.Προφανως ενα ασυραμτο modem/router (και ποιο προτεινεται?)

 

2.μαλλον 4 ασυρματες καρτες δικτιου? (και ναι ποιες προτεινετε)

 

3.Το access point τι ειναι? Θα το χρειαστω?

 

4.Θα χρειαζετε να ειναι παντα ενα υπολογιστης αναμενος σαν server?

 

5.Αν οι 3 ειναι online τοτε ολη η ταχυτητα θα μοιραζεται στους 3 αυτους υπολογιστες?

 

6.Υπαρχει καποιο προγραμμα που θα μπορω να μοιραζω την ταχυτητα ή γινετε στις ρυθμισεις του router ή δεν γινετε αυτο το πραγμα?

 

Αυτααααα

Ευχαριστω και σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα το προβλημε ειναι οτι βρισκομαι σε αραβικη χωρα και εδω ο καθενας μου λεει το μακρυ και και το κοντο του και δεν ξερω τι ακριβως χρειαζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το Linksys modem/gateway που δίνει η forthnet στο in-a-box. Έχω διαβάσει θετικά και για το US Robotics 9106, που όμως είναι δυσεύρετο.

2. Καλύτερα να πάρεις ίδια μάρκα με το Gateway.

3. To wireless Gateway είναι και access point.

4. Όχι. Το wireless gateway κάνει τη δουλειά αυτή (gateway).

5. Ναι

6. Γίνεται, αλλά δύσκολο να βρείς router που να κάνει bandwidth management.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις dsl modem καλο ειναι το Linksys που προτεινει ο dimitris. Αν εχεις dsl modem εγω σου προτεινω και το WRT54G της linksys παλι. Και τα 2 ομως δεν ξερω κατα ποσο θα πιανουν καλο σημα οταν απεχουν απο τους υπολογιστες εναν οροφο. Ας μας πει καποιος που το εχει υλοποιησει. Εγω θα σου προτεινω να σκεφτεις και το καλωδιο που ειναι σιγουρο και γρηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δικό μου πιάνει 2 ορόφους πάνω. Η απόσταση εξαρτάται πολύ όμως από την κάρτα του client (εννοείται κι από τη διαμόρφωση της οικοδομής, τα ενδιάμεσα υλικά κλπ.).

 

Με το φορητό Dell D610 (alviso) πιάνει 2 ορόφους πάνω ότι και γίνει, σε οποιαδήποτε μεριά. Σε desktop με netgear 311v2 δεν πιάνει με τη μαμά κεραία, μόνο με extra κεραία, και σε συγκεκριμένες μεριές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To WRT54G ΔΕΝ είναι modem. Είναι wireless router. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ή κάποιο modem και το WRT54G ή το US9106 αν δεν θέλεις πολλά έξοδα. Το pc στο ισόγειο θα παίρνει inernet ενσύρματα. Οπότε μπορείς να βάλεις το wireless gateway κάπου ποιο κοντά στον πάνω όροφο. Αν δεν έχεις καλό σήμα μπορείς να βάλεις και κάποιες μικρές εξωτερικές κεραίες στις κάρτες και στο wireless gateway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>>>1.Προφανως ενα ασυραμτο modem/router (και ποιο προτεινεται?)

na pareis ena DSL modem k ena *3exwristo* wireless router

 

>>>2.μαλλον 4 ασυρματες καρτες δικτιου? (και ναι ποιες προτεινετε)

e3artatai apo ti wireless router 8a pareis giati uparxoun asumvatothtes

 

>>>3.Το access point τι ειναι? Θα το χρειαστω?

an to 8esoume apla einai ena mhxanhma pou metatrepei to wireless se

klassiko ensurmato diktuo ethernet

enas wireless router einai k access point ara den 8a xreiasteis 3exwristo

 

>>>4.Θα χρειαζετε να ειναι παντα ενα υπολογιστης αναμενος σαν server?

ohi

 

>>>5.Αν οι 3 ειναι online τοτε ολη η ταχυτητα θα μοιραζεται στους 3 αυτους υπολογιστες?

ohi akrivws, 8a moirazetai analoga me ta requests pou kanei o ka8enas. Dhladh an kapoios katevazei ena megalo arxeio k o allos katevazei apla ena webpage h taxuthta den 8a moirazetai

 

6.Υπαρχει καποιο προγραμμα που θα μπορω να μοιραζω την ταχυτητα ή γινετε στις ρυθμισεις του router ή δεν γινετε αυτο το πραγμα?

ligoi wireless routers to uposthrizoun, alla den apokleietai na vreis. Pantws an 8es th gnwmh mou einai perito.

 

Opws eipe k kapoios filos parapanw to desktop 8a htan kalo na sunde8ei se wired network giati to connectivity sto wireless den einai polu sta8ero. Skeyou oti ephreazetai apo alla asurmata diktua, apo toixous (an milas gia allo orofo einai polu risky) k epishs apo asurmata thlefwna pou douleuoun sta 2.4 GHz opws ta 802.11x diktua

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...