Προς το περιεχόμενο

Συνδεση Laptops Wireless


geo9419

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξης πρόβλημα:(Στο Bέλγιο εχω μια σύνδεση ιντερνετ καλωδιακη 4Μbits, οταν συνδεω ένα λαπτοπ με το μοντεμ τοτε η συνδεση κλειδωνεται για 8 ώρες και καθε τεσσερις ώρες ανανεώνεται για άλλες 8 ώρες.Τι μοντελο μοντεμ είναι δεν ξέρω γιατί είναι της αδερφής μου και εγω μένω τωρα Αγγλία. Όταν προσπαθώ λοιπον να συνδέσω άλλο λαπτοπ αυτό δεν γίνεται εκτος εαν περάσει το χρονικό περιθώριο).

Επειδη διαβάζω στο forum οτι μπορει να γινει wireless μοιρασμα της σύνδεσης σε δυο υπολογιστές (θέλω να ξέρω εαν το επιτρέπουν αυτό οι εταιρίες παροχής σύνδεσης ή ειναι παρανομο, στο εξωτερικό οι νόμοι ισχύουν) τι χρειάζεται να κάνω. Στο ένα λαπτοπ έχω WLAN 802.11g το άλλο δεν έχει και προφανως χρειάζεται μια κάρτα (ποια προτείνεται). Το μόντεμ είναι της εταιρίας και είναι με ενοικιο, δεν ξέρω άν προτεινεται κάποιο ασυρματο και εαν επιτρέπεται να πειράξω της εταιρίας και τι ρυθμίσεις έχει αυτό πάνω του για να κάνει τη σύνδεση.

Απο εκει και ύστερα διαβάζω τα σχετικα άρθρα και το software μου φαίνεται σχετικά εύκολο μέσα απο τα winxp. Άπλα θέλω να ξέρω τι hardware χρειάζομαι για αρχή και εαν αυτό γίνεται. Και κάτι ακόμα εαν μου προτεινεται κάποιο μοντεμ για ασύρματη σύνδεση γίνεται αυτό να συνδεθεί με το υπάρχων μόντεμ και μετά να γίνει το μοίρασμα ώστε να μην πειράξω το μοντεμ της εταιρίας. Το πρόβλημα είναι εαν γίνει κάποιο μπέρδεμα δεν μπορω να συννενοηθώ μαζί τους επειδη μιλάνε γαλλικά και θα μου δίνουν τις οδηγίες και δεν θα καταλαβαίνω σύν το οτι αργούν να σε εξυπηρετήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to pio aplo einai sto kirio pc na baleis mia karta wifi alla gia na exeis internet sto laptop prepei na kratas anoixto to mainpc.meta pas se modem router wireless pio akrivo alla kai poli kaliteri lisi.(tha xriasti na petakis to modem tis etairias)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοηθεια, οπως είπα δεν ξέρω τι μοντελο μοντεμ ειναι αλλα λογικά θα έχει θύρα για utp. Να ρωτήσω σε αυτή τη δευτερη περίπτωση πρέπει πάλι να είναι ο πρώτος υπολογιστής πάντα ανοικτος για να εχει και ο άλλος ιντερνετ ή δεν παίζει κάποιο ρόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Access point θα μπορει και καποιος εκτος του σπιτιου να εχει internet ή υπάρχει κλείδωμα με password για να μην γινεται κατι τετοιο? (Αν και οι περισσότεροι στη γειτονια έχουν ιντερνετ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Access point θα μπορει και καποιος εκτος του σπιτιου να εχει internet ή υπάρχει κλείδωμα με password για να μην γινεται κατι τετοιο? (Αν και οι περισσότεροι στη γειτονια έχουν ιντερνετ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...