Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Β.Δ. και PhpMyAdmin


wayfarer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την δημιουργία μιας ιστοσελίδας εγκατέστησα τοπικά στον Η/Υ τον webserver Apache, τον PhpMyAdmin, την MySQL και την PHP. Όταν αναγκάστηκα να διαμορφώσω τον σκληρό δίσκο αντέγραψα απλώς τα αρχεία της Β.Δ. που είχα δημιουργήσει με τον PhpMyAdmin από τον φάκελο MySQL\data στον εξωτερικό μου σκληρό. Όταν έστησα πάλι το σύστημα και επανατοποθέτησα τα αρχεία της Β.Δ. στον Η/Υ, ο PhpMyAdmin αλλά και κανένα άλλο πρόγραμμα διαχείρισης δεν αναγνώριζε τους πίνακες της Β.Δ.

 

Συγκεκριμένα το μήνυμα που εμφανίζεται στον PhpMyAdmin είναι το εξής:

 

#1146 - Table 'toolservice.makita_αναρρόφησης' doesn't exist

 

Δοκίμασα να κάνω repair και check τους πίνακες αλλά δεν τους βρίσκει παρ' όλο που φαίνονται ότι υπάρχουν στον PhpMyAdmin...

 

Καμία ιδέα για το πως θα μπορούσα να διασώσω τα δεδομένα και την δομή της Β.Δ. μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yparxei periptwsh sto neo setup ths mysql pou ekanes sto mhxanhma na mhn exeis dwsei swsta permissions sto xrhsth pou douleuei to phpmyadmin?

Dokimase na mpeis apo konsola:

'mysql -u <username> -p'

k dwse:

'use toolservice;'

an se afhsei na xrhsimopoihseis th bash, dokimase na kaneis ena query panw sto sygekrimeno table, px:

'select * from makita_αναρρόφησης;'

K pes mas ta apotelesmata...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

or1ona έκανα αυτό που μου πρότεινες μέσα από την κονσόλα της MySQL. Μου επέτρεψε να χρησιμοποιήσω την Β.Δ. αλλά σε κάθε query που δοκίμασα μου εμφανιζόταν το ίδιο error:

 

Table 'xxxxx' doesn't exist.....

 

Καμιά άλλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν διαφωνώ. Το ότι δεν έκανα σωστά το backup νομίζω πως είναι ολοφάνερο. Το θέμα είναι αν μπορώ να διασώσω τη δομή της βάσης και των πινάκων. Τα δεδομένα δεν με ενδιαφέρουν και τόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με "show tables" φαίνονται οι πίνακες, αν και οι ελληνικοί χαρακτήρες έχουν αντικατασταθεί με ερωτηματικά (?). Έχω μόνο αρχεία με επέκταση .frm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...