Προς το περιεχόμενο

DIV και alignment


sera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Έχω το εξής πρόβλημα έχω φτιάξει ένα template το έχω κόψει το έχω προσαρμόσει και τελευταία στιγμή μου ζήτησαν να βάλω κάτι τίτλους στατικούς και κάτι σήματα πάνω από embedded images οπότε χρησιμοποίησα την <div >

έτσι <div id="Layer1" style="position:absolute; left:491px; top:61px; width:342px; height:19px; z-index:2; visibility: visible;"> περιεχόμενο </div>

 

Το θέμα και το πρόβημα μου είναι είτε relative την βάλω είτε absolute μετακινείται από την υποτιθέμενη θέση που δηλώνω. Φυσικά αυτό παραπέμπει σε προβλήματα στον χρήστη που θα επισκεφτεί το site καθώς δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αναλύσεις.

 

Τι μπορώ να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Έχω το εξής πρόβλημα έχω φτιάξει ένα template το έχω κόψει το έχω προσαρμόσει και τελευταία στιγμή μου ζήτησαν να βάλω κάτι τίτλους στατικούς και κάτι σήματα πάνω από embedded images οπότε χρησιμοποίησα την <div >

έτσι <div id="Layer1" style="position:absolute; left:491px; top:61px; width:342px; height:19px; z-index:2; visibility: visible;"> περιεχόμενο </div>

 

Το θέμα και το πρόβημα μου είναι είτε relative την βάλω είτε absolute μετακινείται από την υποτιθέμενη θέση που δηλώνω. Φυσικά αυτό παραπέμπει σε προβλήματα στον χρήστη που θα επισκεφτεί το site καθώς δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αναλύσεις.

 

Τι μπορώ να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

absolute. Το relative αφορά τα child elements και όχι το ίδιο το div. Τώρα βέβαια τα absolutes είναι γενικά προβληματικά, αλλά αν δεν έχεις επιλογή δοκίμασε να ορίσεις το right αντί του left, ή να δώσεις percentages αντί για pixels (αυτό μπορεί να είναι και ανοησία, δεν το έχω δοκιμάσει). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...