Προς το περιεχόμενο

Θα με βοηθήσετε να φτιάξω ένα PC?


M-81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να...αναβαθμιστώ λιγάκι, αλλά έχω μείνει κάπως πίσω σε αυτά τα θέματα με αποτέλεσμα να έχω μπλεχτεί με τα καινούρια...μοντελάκια της αγοράς.

Εδώ και χρόνια έχω έναν Pentium III @ 800MHz [iiik?!], με mobo ASUS P3V4X Apollo Pro 133A , μνήμη 768MB και μια απλή ASUS κάρτα γραφικών. Κι όλα αυτά σε ένα απλό tower-άκι. Βγήκε σκυλί, και θα ήθελα να καταφέρω και το ίδιο και με το νεό PC.

Σε αυτά θέλω και τη βοήθειά σας!

 

Μobo: σίγουρα ASUS. Θέλω να έχει τουλάχιστον 4 USB (1.0 & 2.0). Firewire: αν έχει θα είναι καλό. Αν δεν έχει πως θα ξέρω αν μπορώ να βάλω extra και να το σηκώνει; SATA: νομίζω πως για μελλοντική πιθανή αναβάθμιση χρειάζεται. Τι λέτε; RAID: δε με ενδιαφέρει.

 

CPU: έλεγα Pentium 4 (~3GB). Όμως ακούω τόσα καλά λόγια και για τους AMD. Προτάσεις; Και φυσικά δεν έχω καταλήξει σε sockets etc.: έχουν ουσιαστικές διαφορές απόδοσης;

 

Κάρτα γραφικών: πιθανότατα ASUS. Από ότι κατάλαβα πλέον η σωστή επιλογή είναι PCI Express. Παιχνίδια με απαιτήσεις δε παίζω (SIMS? lol). Περισσότερο ασχολούμε με επεξεργασία εικόνας. Θέλω TV Out. Κάτι αποδοτικό σε σχέση με την τιμή του. Όχι πολύ φθηνό, με νοιάζει να είναι καλό.

 

Μνήμη: 1GB? ή να βάλω κι άλλη. Ήδη έχω 768ΜΒ...αυτό μάλλον είναι το τελευταιο. Θα βρω άκρη.

 

Tower: δεν έχω ιδέα. Σκεφτόμουν κάτι απλό, αλλά σίγουρα με λίγα χρήματα παραπάνω μάλλον μπορώ να πάρω κάτι καλυτερο (όχι όμως too extreme).

 

 

Οποιαδήποτε άποψη είναι δεκτή. Τα χρήματα δε με απασχολούν τόσο: με νοιάζει αυτό που θα έχω να αξίζει τα λεφτά του και να κάνει σωστά τη δουλειά του.

Σκέφτομαι να κάνω την αγορά μου από το e-shop, αλλά αυτό μη σας επηρεάζει στις προτάσεις σας.

Σας ευχαριστώ από την αρχή! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Posa peripou xrimata dineis?
Όπως είπα και πιο πάνω "με νοιάζει αυτό που θα έχω να αξίζει τα λεφτά του και να κάνει σωστά τη δουλειά του."

Στις έρευνες που έκανα κοιτάζα αυτά με το μέσο όρο τιμής. Ξέρεις, ούτε τα πιο ακριβά (δε θέλω κανένα extreme pc κλπ) αλλά ούτε και τα φθηνιάρικα ("η φθήνια τρώει τον παρά" ;)).

 

Φαντάζομαι πως με 1000 ευρώ maximum θα κάνω τη δουλιά μου και μπορεί να πάρω και ρέστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

m/b:ASUS A8N-SLI DELUXE

cpu:amd 64 3500+ s939 venice core

gpu:asus 6600gt 128mb

memory:2x512 ocz pc 3200 gx gold

 

tha sou elega na pareis ksexwrista trofodotiko kai ksexwrista kouti.Ena trofodotiko eponimo sta 480 w tha kanei xalara ti douleia.

 

Ola ayta pou sou eipa tha sou bfoun kamia 650-700ara.An thes na dwseis parapanw lefta pontareis se mia kaliteri cpu(amd fx 55 h akoma kai kapion amd dual core) kai se kaliteri gpu p.x:6800gt diatirwntas panta ws mitriki tin ASUS A8N-SLI DELUXE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

m/b:ASUS A8N-SLI DELUXE

cpu:amd 64 3500+ s939 venice core

gpu:asus 6600gt 128mb

memory:2x512 ocz pc 3200 gx gold

 

tha sou elega na pareis ksexwrista trofodotiko kai ksexwrista kouti.Ena trofodotiko eponimo sta 480 w tha kanei xalara ti douleia.

 

Ola ayta pou sou eipa tha sou bfoun kamia 650-700ara.An thes na dwseis parapanw lefta pontareis se mia kaliteri cpu(amd fx 55 h akoma kai kapion amd dual core) kai se kaliteri gpu p.x:6800gt diatirwntas panta ws mitriki tin ASUS A8N-SLI DELUXE

Έριξα μια ματιά. Πολύ δυνατές επιλογές. :)

 

Αυτή η mobo κάνει μόνο για AMD ε? Υπάρχει κάποια αντίστοιχη ASUS για Pentium? Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μobo: σίγουρα ASUS. Θέλω να έχει τουλάχιστον 4 USB (1.0 & 2.0). Firewire: αν έχει θα είναι καλό. Αν δεν έχει πως θα ξέρω αν μπορώ να βάλω extra και να το σηκώνει; SATA: νομίζω πως για μελλοντική πιθανή αναβάθμιση χρειάζεται. Τι λέτε; RAID: δε με ενδιαφέρει.

 

An thes thn symbouli mou XEHNA tis ASUS an thes na sou bgei "skyli" to pc... palia h asus ebgaze theikes kartes (oxi oti simera den to kanei)' date=' apla simera KAIGONTAI kai paneykola... ektos toy oti eimai pathontas, episis exw filo pou tou kaikan 2 mobo asus sth seira...(arxika o 800aris toy kai meta o 2 Ghz toy)...Symbouleyw kamia MSI h' abit

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.524304 sta 107 euro

 

CPU: έλεγα Pentium 4 (~3GB). Όμως ακούω τόσα καλά λόγια και για τους AMD. Προτάσεις; Και φυσικά δεν έχω καταλήξει σε sockets etc.: έχουν ουσιαστικές διαφορές απόδοσης;

 

Kalos xrisos kai teleios o pentium alla pleon oi AMD toys patane katw(kai official pleon opote antiriseis den :P).. giayto tha sou proteina kanena AMD 64 (socket s939 mias kai endexete dinatotia anabathmisis) sta 3000+ h' kai parapanw

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1038&Nav_Section_Id=1036&Catalog_Id=1&Product_Id=245435&Merchant_Id=1&sts_cid=3

sta 148 euro

 

Κάρτα γραφικών: πιθανότατα ASUS. Από ότι κατάλαβα πλέον η σωστή επιλογή είναι PCI Express. Παιχνίδια με απαιτήσεις δε παίζω (SIMS? lol). Περισσότερο ασχολούμε με επεξεργασία εικόνας. Θέλω TV Out. Κάτι αποδοτικό σε σχέση με την τιμή του. Όχι πολύ φθηνό' date=' με νοιάζει να είναι καλό.

[/quote']

Efoson asxoleisai me epexergasia eikonas thes kati dynato...kai pistepse me epexergasia eikonas exei perissoteres apaitiseis apo to SIMS(lol?)

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.519430 sta 117 euro

 

Μνήμη: 1GB? ή να βάλω κι άλλη. Ήδη έχω 768ΜΒ...αυτό μάλλον είναι το τελευταιο. Θα βρω άκρη.

 

1on xehnas thn palia sou mnimi mias kai itan SDRAM enw pleon prepei na valeis DDR 1 h' 2..egw tha sou proteina to exis (an douleyeis me epexergasia eikonas)

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757 (2 tetoia dl 100 euro)

 

Tower: δεν έχω ιδέα. Σκεφτόμουν κάτι απλό' date=' αλλά σίγουρα με λίγα χρήματα παραπάνω μάλλον μπορώ να πάρω κάτι καλυτερο (όχι όμως too extreme).

[/quote']

An psinesai gia to kalytero ths agoras exeis ayto http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700281

sta 167 euro

alliws kati pio oikonomiko

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700277

sta 117 eurw

 

 

Skliro thes??? http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.301558

sta 100 euro

 

othoni???? kai an nai ti??

 

Ta parapanw vgazoun peripou 689 euro... nomizw einai ena KALO pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ NKod: :) οκ thanx! Θα ρίξω μια ματιά και σε αυτά!

Το κακό με εμένα είναι πως είμαι...μονογαμικός τυπός. Οπότε από Asus δύσκολα θα ξεκόψω...εδώ κάνω προσπάθειες να φύγω από Pentium για να πάω σε AMD. lol

 

Γενικά το pc μου δε το "πειράζω" (overclocking? τι είναι αυτό?), απλά δε θέλω να μου κάνει νερά.

 

Hard Disk: Western Digital...κι εκεί "μονόδρομος" λόγω χρόνιας -χωρίς απιστίες και κερατώματα- σχέσης!

 

Οθόνη: έχω μία Sony 19" Ε400 την οποία και υπεραγαπώ. Ακούω καλά λόγια για τις LG τελευταία -πιο οικονομική λύση- αληθεύουν?...ʼστο αυτό θα το βάλω σε άλλο thread! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Entaksei oi asus eksakolouthoun na einai kales ala eidika epidi tha pas se amd h msi bgazei kaliteres mitrikes gia amd.Diladi epidi den se endiaferei to overclocking pane se msi tha meineis eyxaristimenos(exoun 2 filoi mou msi kai amd 64arides kai einai mia xara).

 

An alakseis telika gnwmi kai pas se msi proteinw aytin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν τελικά εμμείνεις σε Ρ4 τα 768ΜΒ RAΜ που έχεις, πιθανώς (έως και σίγουρα) να σου είναι άχρηστα καθότι οι P4 συνεργάζονται πλέον αποκλειστικά με DDR2

Προτείνω να πας για AMD και αν μπορείς για διπλοπύρηνο (X2 δηλαδή) ακόμα καλύτερα. Μνήμη 1GB θα σε καλύψει. Αν και για επεξεργασια εικόνας δεν ξέρω. Το ρημάδι το photoshop είναι μνημοβόρο.

Πάντως αφου δε θα ασχοληθείς με το oc τα πλεονεκτήματα της dfi εκμηδενίζονται οπότε η επιλογή της μόνο σκοτούρες μπορεί να σου φέρει. Άρα πάρε Asus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βρε παιδια μην τραλαθουμε, το Sims 2 ειναι πολυ βαρυ παιχνιδι αν θελεις να το παιξεις με φουλ γραφικα. Αν μιλαμε ομως για το παλιο sims τοτε και ο παλιος του υπολογιστης ειναι μια χαρα. Παντως φιλε μου στους υπολογιστες και στο hardware γενικα δεν χωρανε αυτο ξερω αυτο παιρνω, τα δεδομενα αλλαζουν μερα με την ημερα και αυτος που ειναι κορυφη σημερα αυριο μπορει να ειναι μετριος ή για τα μπαζα. Καλο θα ειναι να το εχεις υποψιν σου αυτο γιατι ουσιαστικα εσυ θελεις να κανεις τη δουλεια σου και δινεις τα ωραια σου χρηματα. Ετσι πρεπει να φροντιζεις να παιρνεις το καλυτερο σχεσης κοστους,αποδοσης. Η ΑSUS βγαζει πολυ καλα προιοντα γενικα αλλα βγαζει και μικρα μοντελα που δεν ειναι και τα καλυτερα της αγορας οπως ολες οι μεγαλες εταιρειες εχουν κατα καιρους καποιο προιον που ξεχωριζει απο τον ανταγωνισμο ετσι και η ASUS εχει αυτη τη στιγμη την Asus P5WD2 για Pentium4 συστηματα. Γενικα παντως και επειδη η πλατφορμα του Pentium4 ειναι υπο καταργηση απο την ιδια την INTEL θα σου ελεγα να πας σε AMD που και ποιο γρηγοροι ειναι στις περισσοτερες εφαρμογες και μικροτερη καταναλωση και ποιο ησυχη λειτουργια εχουν. Αν πας σε AMD παντως πολυ καλες μητρικες εχουν η MSI,Gigabyte,Abit,ASUS και αφου δεν σε ενδιαφερει ο υπερχρονισμος οποια και να παρεις (παντα με nforce4) θα εισαι ΟΚ. Για καρτα γραφικων τωρα η ASUS δεν εχει τις καλυτερες καρτες και κατα καιρους εχουν παραδωσει το πνευμα τους διαφορα μοντελα σε εμενα και σε γνωστους μου. Οχι οτι σιγουρα θα εχεις προβλημα αν παρεις , αυτο κανενας δεν μπορει να το ξερει, απλα μην εισαι μονοδιαστατος και 'κολλημενος' σε εταιρειες. Πολυ καλες καρτες εχει και η Leadtek για nvidia GPU και η Sapphire για ΑΤΙ. Γενικα αυτη την εποχη μπορεις να βρεις πολυ καλες τιμες στις 6800GT που ειναι πολυ δυνατα GPU με καλυτερη υλοποιηση της Leadtek που σου ειπα. Τροφοδοτικο παρε καποιο επωνυμο μεταξυ Enermax,OCZ,Antec ανω των 450W και οχι οποιο 450 ''και καλα'' Watt εχει το μαγαζι που θα τα αγορασεις. Να εισαι σιγουρος οτι το τροφοδοτικο θα σου δωσει την σταθεροτητα και τη σιγουρια που θελεις και ειναι απο τα ποιο σημαντικα εξαρτηματα του υπολογιστη. Καλες αγορες φιλε μου και να σου διευκρινισω οτι σε καμια περιπτωση δεν θελω να παρεις στραβα τα γραφομενα μου, ολες τις εκφρασεις τις εγραψα καλοπροαιρετα θελοντας να σε βοηθησω γιατι την εχουν πατησει πολλοι εχοντας τη νοοτροπια 'αυτο ξερω αυτο παιρνω'. Οι καιροι αλλαζουν και καλο ειναι να ψαχνεις και μονος σου να δεις τι ταιριαζει καλυτερα στις αναγκες σου και στην τσεπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia mitriki to endexomeno tis gigabyte to exei skeftei kaneis??? den kserw... apla protaseis kanw..egw exw AMD64 3200+ kai to exw panw se mia gigabyte...den exw kanei overclocking kai tetoia kai mporw na pw oti eimai polu euxaristimenos..den exw kanena provlima, mexri stigmis toulaxiston.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα γράψατε μέχρι στιγμής με βοήθησαν αρκετά και λίγο πολύ έχω καταλήξει στα εξής:

Μobo: ASUS A8N-SLI

CPU: AMD Athlon 64 3200+ σε Box. (Ανάλογα με τα οικονομικά μου μπορεί να πάω στον επόμενο.)

Κάρτα γραφικών: δεν το έχω ψάξει αρκετά ακόμη, θα λάβω υπόψιν και αυτά που μου γράφετε.

Μνήμη: 1GB (δεν έχω πολλές επιλογές, οπότε δεν αγχώνομαι.)

 

Tower: εδώ σας θέλω! Δεν θέλω κάτι extreme. Εμφανισιακά ένα απλό κουτί (i'm not the extreme guy, sorry! :neutral: ). Υδρόψυξη κλπ δεν πρόκειται να βάλω. Ο NKod μου πρότεινε κάποια αλλά είναι too much για μένα :(. Τι γίνεται με τροφοδοτικό, ανεμιστηράκια κλπ; Τι πρέπει να προσέξω; Όπως είπα, οι επιλογές μου "περιορίζονται" στα προϊόντα του e-shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το eshop πολύ καλά κουτιά είναι τα:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806085&PHPSESSID=bevgj5o829cdprek13pbt1fdt1

 

και

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806061&PHPSESSID=bevgj5o829cdprek13pbt1fdt1

 

 

 

Επίσης πολύ καλό (αλλά δεν το έχει το eshop) είναι το Antec P180.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...