Προς το περιεχόμενο

Crontab και java-swing εφαρμογή


My8os

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς καλημέρα. Πρίν περάσω στην απορία μου, μια μικρή εισαγωγή:

Έχω γράψει μια μικρή εφαρμογή σε java, μέσω της οποίας ανοίγει ένα παραθυράκι στο κάτω δεξιά μέρος της οθόνης και μου εκτυπώνει ένα μήνυμα.

Επίσης έχω γράψει και ένα script σε bash για να κάνω backup τα bookmarks του mozilla και στο τέλος του script αυτού καλώ και την java-εφαρμογή για να με ενημερώσει οτι και καλά το backup ολοκληρώθηκε.

Όταν το script το τρέχω μέσω κονσόλας όλα δουλεύουν μια χαρά. Και τα bookmarks γίνονται backup και ενημερώνομαι γιαυτό.

Όταν όμως βάζω το script να τρέξει στο crontab, ναι μεν τα bookmarks σωζονται, αλλά η java-εφαρμογή δεν τρέχει.

 

Έχω δοκιμάσει απο το να αλλάξω τον user στην γραμμή του crontab για το script, μέχρι να βαλω στην μεταβλητή PATH που έχει πάνω-πάνω το crontab και το path για τα εκτελέσιμα της java (java/bin). Ωστόσο δεν έβγαλα καμια άκρη.

 

Επειδή δεν ξέρω και πολλά για τα cron(και για linux γενικά) και επειδή έψαξα και στο google αλλά μάλλον τα λύμματα μου ήταν για κλάματα, πείτε μου αν μπορώ να καταφέρω αυτό που θέλω και αν ναι, πως;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου λύθηκε και την παραθέτω και για τους υπόλοιπους καινούργιους χρήστες linux:

'Practically any program' means those that don't have a graphic user interface. Cron is not really designed to run GUI applications.

 

(απο εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες κάτι ανάλογο τι ακριβώς εννοείς (αν μπορείς να δώσεις ενα παράδειγμα);

Την kdestart πάντως δεν μου την βρήκε ούτε ως απλό χρήστη ούτε ως root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το kdestart το ανέφερα ως παράδειγμα γιατί μετα το kde το γύρισα σε console χωρις X, και δε θυμάμαι άλλες αντίστοιχες :)

(σχεδόν) όλοι οι window managers εχουν καποια εντολή που χρησιμοποιείται για να ανοίξει κάποια εφάρμογη (κυρίως με gui) με διάφορες παραμέτρους πχ μεγεθος, borders κτλ.

στην περίπτωσή σου υποθέτω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ανάλογη εντολή απλά για να ανοίξεις το πρόγραμα σου.

τι window manager έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kde έχω....ωστόσο εφόσον και πάλι θα καλέσω εντολή που θα έχει να κάνει με gui δε θα μου την τρέξει το cron, οπότε άδικα θα το ψάξω :P.

Thanks πάντως ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...