Προς το περιεχόμενο

Που είναι το πρόβλημα; Στο lan ..ή σε μένα;


Natalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας όλες τις απορίες σχεδόν περί δικτύων, προσπάθησα να δικτυώσω δύο pcs που έχω.

Οι γνώσεις μου φυσικά ελάχιστες και η βοήθειά σας απεριόριστη, αφού όπως αποδείχθηκε, κατάφερα να δει ο ένας τον άλλον, να μοιράσω αρχεία και γενικά να δουλέψει το lan. (ή έτσι τουλάχιστον πιστεύω.)

Το πρόβλημά μου είναι πως από τη στιγμή της δικτύωσης και μετά κάθε προσπάθειά μου να συνδεθώ στο DC++ και να ξαναγίνω Active έπεσε στο κενό , όπως και η προσπάθειά μου να κάνω τον msn messenger να δουλέψει.

Το 2ο πισί που σύνδεσα δεν έχει messenger ώστε να φταίει ίσως η ταυτόχρονη εισαγωγή.

 

Και τα δύο pc έχουν Windows xp sp2, το 2ο πισί μοιράζεται την dsl που έχω από το πρώτο πισί από ένα Jetspeed520 (me i ή χωρίς..θα σας γελάσω!) με ένα wireless ap router για μελλοντική χρήση του wireless.

 

Ϊσως δεν έχω κάνει κάτι σωστά και θα χρειαστώ τις όποιες συμβουλές σας.

Λόγω απειρίας θα χρειαστώ και την κατανόησή σας...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα ταυτόχρονη χρησιμοποιήση του ίδιου λογιαργιασμού δεν γίνεται στον messenger΅.Αν μπαίνεις με τον λογαργιασμό σου από το ένα pc δεν θα μπαίνεις και από το άλλο.

επίσης πρέπει ο messenger να είναι εγκατεστημένος και στα 2pc.

τώρα για το πως θα γίνεις active στο dc δες εδώ:http://htt://www.angelos0.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το dc δες στην σελίδα του angelos0. Για το messenger μπορείς λογικά να το λύσεις ανοίγοντας την επιλογή "PlugNPlay" από το router σου, αν έχει. Κανονικά παίζει και πίσω από NAT οπότε δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Έχεις μήπως κανένα firewall?

 

Αλλιώς πρέπει να κάνεις port forwarding τα εξής port (όπως θα κάνεις και για το dc++) για το messenger

 

Port start, port end protocol

6891 to 6901 TCP

1863 to 1963 TCP

1863 to 1863 UDP

5190 to 5190 UDP

6901 to 6901 UDP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα ταυτόχρονη χρησιμοποιήση του ίδιου λογιαργιασμού δεν γίνεται στον messenger΅.Αν μπαίνεις με τον λογαργιασμό σου από το ένα pc δεν θα μπαίνεις και από το άλλο.

επίσης πρέπει ο messenger να είναι εγκατεστημένος και στα 2pc.

τώρα για το πως θα γίνεις active στο dc δες εδώ:http://htt://www.angelos0.com/

 

Το 2ο πισί ΔΕΝ έχει messenger ώστε να παίζει το πρόβλημα διπλής εισαγωγής.

Νομίζω το ξεκαθάρισα αυτό.

Όσο για τις συμβουλές στο λινκ δεν γράφουν κάτι για το πρόβλημά μου.

Ήμουν ACTIVE, μετά το LAN δεν είμαι. Άρα κάτι παίζει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia to dc mipos exeis anoiksi tis portes pou prepei gia to dc alla me lathos esoteriki ip???(diladi exeis balei tou pc pou den exei to dc++ egatestimeno)

 

den boreis na anoiksis tis idies portes se pano apo ena pc (mou fenete edo to exo diavasei den bazo kai to xei mou stin fotia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά νομίζω ότι το λάθος μου είναι στο router που έβαλα για το lan.

Πριν έμπαινα στις ρυθμίσεις του jetspeed και έβαζα την εσωτερική και την εξωτερική ip.

 

Τώρα που έχω βάλει το soho router....κάτι παίζει. Αφού συνδέεται η dsl εκεί επάνω....του soho δεν πρέπει να βρω την ip?

 

Μπορεί να λέω..χαζά, αλλά δεν πάει το μυαλό μου κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ρυθμίσεις του DC++ βάζεις την ip που σου δίνει ο provider και τα ports που έχεις ανοίξει στον router (και κάνεις forward στην εσωτερική σου ip)

 

Εδώ είμαστε....

Πως ανοίγω ports στον router?

Η σελίδα που άνοιξα, μου φάνηκαν κινέζικα.... Οδηγίες για ξανθιές υπάρχουν κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.angelos0.com/Sections-article2-p1.html

 

Αυτό το διάβασες? Τα λέει όσο πιο αναλυτικά γίνονται βήμα βήμα. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτα.

 

P.S btw ξανθιά είσαι? :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν ήμουν σαφής....ή λόγω απειρίας δεν καταλαβαίνω τι λέτε.

Η σελίδα που μου δείχνεις χαοτικέ, μου ήταν χρήσιμη ΠΡΙΝ λαν.

Μετά το λαν δεν πιάνουν οι ρυθμίσεις.

Ότι το jetspeed συνδέθηκε στο wireless router soho μήπως επηρεάζει;

Γιατί αν μου δίνετε αυτό το σάιτ για να κάνω και τις ρυθμίσεις στο wireless τότε...I rest my case. Είμαι πιο ξανθιά από όσο περίμενα.

 

ΥΣ. Ναι..φυσικότατη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μην ψαχνόμαστε άδικα. Κάνε ένα κόπο και γράψε τις ip που έχεις στο δίκτυο σε κάθε pc. Από ότι κατάλαβα η συνδεσμολόγία σου είναι:

Jetspeed->pc1->WiFi/router->pc2

 

Υ.Γ Νο internet για λίγες μέρες οπότε αν θέλει κανένας άλλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μην ψαχνόμαστε άδικα. Κάνε ένα κόπο και γράψε τις ip που έχεις στο δίκτυο σε κάθε pc. Από ότι κατάλαβα η συνδεσμολόγία σου είναι:

Jetspeed->pc1->WiFi/router->pc2

 

Υ.Γ Νο internet για λίγες μέρες οπότε αν θέλει κανένας άλλος..

 

192.168.62.50 στο πρώτο πισί (αυτό που υπήρχε δηλ)

192.168.62.51 στο νέο

 

Thanks για τη διάθεση να βοηθήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ασε λιγο το DC++ (I never liked it anyway) και να δουμε λιγο το MSN... Στο pc που θες να το τρέξεις βλέπεις internet? Δοκίμασες να μπείς HOTMAIL? Μπες.. αν δεν μπαίνεις ούτε hotmail, κατι παίζει με security στον firewall.

 

Το MSN παίζει κανονικά και απο ΝΑΤ, δηλαδη αν εχεις το modem πάνω στο router όπως έχω και εγώ. Εμένα το MSN και στα 2 pc παίζει κανονικα.

 

Το πιο ευκολο πραγμα ειναι να βαλεις το router να δίνει τις IP, και στα 2 pc θα επιλέξεις στα ICP/IP settings να τα βρίσκει όλα αυτόματα.

Βάλε στο router να ξεκινάει το IP pool από 10.0.0.1 και να τελειώνει στο 2, ειναι πιο απλό, και πάντα θα δίνει τις ίδιες ΙΡ (ουσιαστικά σαν static, αλλά χωρις το ψάξιμο απο μέρους σου). Το router δωστο και αυτό ΙΡ σχετική, πχ 10.0.0.3.

Εγω στα δικά μου έχω 10.0.2.1 router/modem (1 συσκευη) και 10.0.2.2/3/4 το laptop και το pc του αδερφού μου.

 

Βέβαια εμένα πέφτει σε switch, αλλά φαντάζομαι το ίδιο πράγμα θα ειναι.

 

PS: Ασε για αρχη το DC και δες το msn. To msn ειναι απλο να φτιαχτει και αν δεν παιζει το msn ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να παίξει το DC++ που θέλει και ρυθμίσεις δικές του...

 

Αφου το καταφερεις το MSN, δοκίμασε να βάλεις IP του DC++ την εξωτερική σου ΙΡ...

Και ΦΥΣΙΚΑ απενεργοποίησε το firewall των XP μέχρι να παίξουν όλα κανονικα... μετά βάλε αν θες και πηγαινε στις ρυθμισεις και πες του να περνάει το DC, MSN και ότι αλλο θες (εγώ δεν έχω καν ενεργοποιημένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο polaki, θα διαφωνήσω όμως με το DHCP (να σου δινει ip αυτόματα ο router). Το static επιστεύω είναι πιο καλό αφού ξέρεις ακριβώς τι έχεις και δεν φοβάσε μήπως για κάποιο λόγο σου δώσει άλλη ip και ψάχνεσαι. Οπότε φτιάχνεις και τα ports σου όπως θέλεις.

 

Λογικά το modem έχει 192.168.1.1 ή 192.168.1.10. Κοίτα στο modem μήπως έχει κανένα firewall. Αν δεν έχεις firewall πιστεψέ με πίσω από nat δεν έχεις πρόβλημα (δεν ξέρω βέβαια την συμπεριφορά του συγκεκριμένου μόντεμ στα attacks.

 

Οπότε ψάξε για firewall και βγάλτα και δες αν λειτουργούνε όλα σωστα. Και συνεχίζουμε :)

 

Επίσης κάτι ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...