Προς το περιεχόμενο

Αθόρυβο PC


Theoxaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αναβαθμίσω το PC μου ώστε να είναι αθόρυβο, κυρίως επειδή θέλω τα βράδια να το αφήνω ανοιχτό και όταν κοιμάμαι μου παίρνει τα αφτιά.

Σας δίνω τα βασικά χαρακτηριστικά του :

 

CPU: Intel P4 2.8Ghz (Northwood)

MB: Asus P4P800SE

RAM: 512MB (PC3200 DDR SDRAM)

HD1: Quantum Fireball 40GB 7200rpm

HD2: Maxtor 15GB 7200rpm

G.C.: Asus Ati Radeon 9200SE 128MB

 

Το case είναι ένα απλό,(αυτά από το ΠΛΑΙΣΟ)

Το τροφοδοτικό επίσης είναι απλό.

 

Δεν ξέρω τι χρειάζεται να αλλάξω και τι όχι, όπως επίσης πόσα χρήματα χρειάζονται. Θα ήταν καλό αν μπορούσατε να μου προτείνετε μια οικονομική λύση και μία normal λύση. Δεν θέλω να χαλάσω πάρα πολλά λεφτά αλλά θέλω το upgrade που θα κάνω να αξίζει τα λεφτά του. Έλπιζω να σας βοήθησα να καταλάβετε.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο, τις γνώσεις και τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις να αναβαθμισεις το pc γενικοτερα η θελεις να τον κανεις μονο αθορυβο? Αυτα που κανουν συνηθως φασαρια ειναι

1 το ανεμιστηρακι της cpu

2 το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικων (αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει ανεμιστηρακι ή απλως παθητικη ψυξη η 9200...)

3 Το τροφοδοτικό αν εχει θορυβωδεις 8αρηδες ανεμιστηρες ας πουμε

4 Οι σκληροι δισκοι

 

αν σε ικανοποιει το συστημα σου απο επιδοσεις απλως παρε μια καλυτερη και πιο αθορυβη αεροψυξη για τον επεξεργαστη, και ισως ενα καλυτερο και αθορυβο τροφοδοτικο. Ή μπορεις να πας και για υδροψυξη και να παρεις καποιο ετοιμο και ευκολο στο σεταρισμα κιτακι.

Αν θες να τ αλλαξεις ολα απο την αλλη, πες και ενα οριο διαθεσιμων χρηματων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με τα λεφτά και το χρόνο που διαθέτεις μπορείς να βρεις και ανάλογα αθόρυβα components.

Αν το κουτί σου δεν είναι καλό θα σου πρότεινα να πάρεις πχ ένα Thermaltake soprano με 77 ευρώ που διαθέτει ήδη 2 σχετικά αθόρυβους 2 120άρηδες ανεμιστήρες:

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=251724&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Αν έχεις καλό κουτί μπορείς να αλλάξεις μόνο τους ανεμιστήρες και την ψύκτρα του επεξεργαστή σου. Θα έχεις μεγάλη διαφορά στον θόρυβο μόνο και μόνο από αυτά. Έτσι σου βγαίνει και αρκετά οικονομικά.

Δες εδώ:

http://www.xtremecomputing.co.uk/printer.php?action=review&id=101&page=1

Αυτούς πρέπει να τους έχει το e-shop ( http://www.e-shop.gr ). Έχω τους 80άρηδες της AKASA και δεν καταλαβαίνω ότι λειτουργούν.

 

Για ψύκτρα cpu βρες την πιο silent που μπορείς. Τα παιδιά στο forum μπορούν να σου δώσουν συγκεκριμένες ιδέες. Εγώ π.χ. σου προτείνω αυτήν:

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=26174032&Nav_Section_Id=&Catalog_Id=1&Product_Id=233651&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Για τροφοδοτικό πχ μπορείς να πάρεις το Fortron bluestorm (400 ή 500 watt) που έχει πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου (70-85 ευρώ) ή με κάμποσα παραπάνω μπορείς να βρεις fanless τροφοδοτικό.

 

καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTA: Θέλω απλά το PC μου να μην κάνει θόρυβο. Σίγουρα το ανεμιστήρακι της CPU θα θέλει αλλαγή. Η ΑΤΙ 9200SE δεν έχει ανεμιστηράκι οπότε οκ. Το τροφοδοτικό θέλει και αυτό αλλαγή σίγουρα. Κάνει αρκετό θόρυβο. Για τους σκληρούς τι μπορώ να κάνω?

 

cirrus: Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Είναι πολύ χρήσιμες. Μια απορία έχω. Το case βοηθάει στην ηχομόνωση ή όχι. Ή τελικά τα cases τα αγοράζουμε με γνόμωνα το πόσο καλή λειτουργικότητα έχει (ως προς την τοποθέτηση του hardware), την καλή κυκλοφορία του αέρα και το design ?

 

Τελικά συνοψίζοντας μάλλον θα χρειαστώ :

1.CPU Fan

2.Τροφοδοτικό

3.Καινούργιο κουτί

(4. Κάτι, που δεν ξέρω τι, για να μην κάνουν θόρυβο οι δίσκοι)

 

Άλλες προτάσεις. Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη ψύκτρα της zalman την είχα και δε σου την προτέινω...ναι δεν ακούγεται καν αλλά σε επιδόσεις δεν! μπορείς να πάρεις μία ψύκρα σαν την sp94 (γομάρι, που δε νομίζω να υπάρχει ακόμα αλλά σε αυτό το στιλ) και να της πετάξεις πανω ένα papst που είναι πιο αθόρυβη λύση και απο την zalman

απο fans έχω δοκιμάσει τα πάντα ΜΟΝΟ papst! είναι ακριβά αλλα δεν ακούγοντε!

για τροφοδοτικό κάτι σε fanless αλλά πάνε πάνω απο 200

κουτί γιατί να αλλάξεις?? κράτα τα λεφτά για το τροφοδοτικό

προσοχή: εγώ είμαι ψυχάκιας με τον ήχο!!!

ακόμα και το fan του gamecube με ενοχλεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους σκληρούς δεν μπορείς να κάνεις κάτι... μονο να τους αλλάξεις που δε λεει στη συγκεκριμενη περιπτωση. Χμμ παλιότερα είχα πάρει απ το e-shop κάτι ηχομονωτικά mats για το κουτι αλλα δεν ακους τρελη διαφορα. Από ψύκτρα θα σου πρότεινα την xp120. Τροφοδοτικό οικονομικο και καλο είναι αυτο που σου προτείνει ο xalia. Το εχουν τα multirama αλλα ψαξτα και τα δυο στο skroutz στην αρχικη σελιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους σκληρούς υπάρχει λύση. η silenX έχει βγάλει ένα σαν κουτί που μπαίνει μέσα ο σκληρός αλλα δεν υπάρχει ελλάδα και αν δε θες να δώσεις 30μεταφορικά πάμε παρακάτω...

έχω διαβάσει σε μερικά reviews ότι το

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=26174034&Product_Id=151612

κάνει πολύ καύτερη δουλειά στο θέμα ήχου απο ότι στη ψύξη του σκληρού!

αυτό δένει πάνω στο σκληρό με κάτι αντικραδασμικά δε ξέρω πως τι και που ακριβώς με αποτέλεσμα οι δίσκοι σου να μη ακούγοντε...

fanlles psu ξέρω μόνο τα SilenX και τα Yesico, αν βρεις κάνενα κάτω απο 200 παρτο αμέσως και πες και μας απο που το πήρες!!

ξέρω ότι έχει το hacshop και το checkmate...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to tsimpragkalo tis zalman to exo kai go ston WD.kanei doulitsa oson afora to antikradasmiko desimo tou sto kouti,alla oson afora tin psiksi tha prepei na exeis poli kalli roi aera sto kouti sou allios oi ravdoi xalkou pou exei tha "skasoun" kai oxi thermotita den tha apagoun alla tha zestainoun pio poli ton disko.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Sou proteino to Antec Sonata II einai ena poli kalo case me PSU kai entelos athoribo....

ego etixe na paro ena gia na stiso ena mini server gia to ksenodoxeio mou..loipon einai tromera athoribo...efou skeftomai na pouliso to stacker mou gia ena tetoio kouti. Episis

i karta mou einai mia Gigabyte 66000 me heatpipes kai ena polu mikro anemistira pou den akougetai katholou. To kouti kapou to eidai gia 140 euro..tsekare ta specs...

 

http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=3166

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αντιδράσεις της χωροφυλακής ειναι όντως λιγο υπερβολικές, αλλα φέρουν το υποσυνείδητο μήνυμα οτι ο αρχικός topic starter Theoxaris εχει χάσει πιά το ενδιαφέρον του για τις συμβουλές μας, προ πολλού, οπότε τσάμπα γράφουμε :)

 

Εγω λεω να μαζεψεις ολες τις προτάσεις βελτίωσης, και να βγαλεις άθροισμα κόστους, και αν βγαινει πάνω απο 150-200, ξεχνα το.

με ενα παλιο λαπτοπ της πλάκας εχεις αθόρυβο κατεβαστήρι 24/7 online. πιο οικονομικό σε ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw karta kai cpu kai diskous ta exw ydropsyxta mou kostise alla to mono pou akouw einai tous diskous otan douleboun (OI DISKOI GINANE ME PATENTA) kostise spaei neyra na bazeis nero kai sthn metafora kai sto anoigma tou case gia kapia egatastash alla einai yperoxo. pc oulini se agapw bre ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...