Προς το περιεχόμενο

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΣΤΟ Μandrake


antonet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα.

Ειμαι σχετικα αρχαριοσ στο linux, και ζητω τη βοηθεια σας.

Προσφατα εβαλα το mandrake 2005 limited edition προσφορα απο ενα περιοδικο.

Ολα ηταν καλα, μεχρι που πηγα και εκανα μια αλλαγη στην οθονη,οπου απο γενικη που την ειχε την εβαλα στο μοντελο που εχω.

Μετα με εβγαλε απο το γραφικο περιβαλλον και στο σφαλμα που εναφερε οταν καλουσα το Startx για να μπω παλι,ηταν οτι υπαρχει λάθος στην καρτα γραφικων,στα χρωματα, στην οθονη, και οτι πρεπει να επεμβω στο αρχειο "xorgconf" η καπως ετσιδε θυμαμαι καλα το ονομα.

Πηγα το βρήκα και εκει αφου ξεκινησε ενας οδηγος οπου ρυθμιζεις για αρχη το ποντικι και το πληκτρολογιο,φτανει και στην καρτα γραφικων.Του εβαλα οτι επρπεπε και γνωριζω σχετικα με τη καρτα μου αλλα οταν εμπενα σε γραφικο περιβαλον μετα το startx, δεν μπορουσανα εχω πανω απο 256 χρωμματα.Οταν εβαζα παραπάνω με πέταγε εξω σε κονσολα και φτου απο την αρχή.

Δοκιμασα πολλους συνδιασμούς και αλλες ρυθμισεις,ομος τα ιδια.

Τι να κανω?

 

Δε θελω να κανω ξανα εγκατασταση.

Υπαρχει τροπος να κανω αυτοματη αναζητηση και να ξανασεταρει μονο του παλι τη καρτα και ρυθμισεις?

 

Η καρτα μου ειναι nvidia geforce fx 5200 και η οθονη 17'' Hansol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματιά στο παρακάτω link και κατέβασε τους driver ths nvidia για το συστημα σου

 

http://www.nvidia.com/object/unix.html

 

και σε αυτο για οδηγείες πώς θα το περάσεις

 

ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-7676/README.txt

 

 

για ότι αλλο θές εδώ είμαστε (αν δεν πέξει και πάλυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα.

Ειμαι σχετικα αρχαριοσ στο linux' date=' και ζητω τη βοηθεια σας.

Προσφατα εβαλα το mandrake 2005 limited edition προσφορα απο ενα περιοδικο.

Ολα ηταν καλα, μεχρι που πηγα και εκανα μια αλλαγη στην οθονη,οπου απο γενικη που την ειχε την εβαλα στο μοντελο που εχω.

Μετα με εβγαλε απο το γραφικο περιβαλλον και στο σφαλμα που εναφερε οταν καλουσα το Startx για να μπω παλι,ηταν οτι υπαρχει λάθος στην καρτα γραφικων,στα χρωματα, στην οθονη, και οτι πρεπει να επεμβω στο αρχειο "xorgconf" η καπως ετσιδε θυμαμαι καλα το ονομα.

Πηγα το βρήκα και εκει αφου ξεκινησε ενας οδηγος οπου ρυθμιζεις για αρχη το ποντικι και το πληκτρολογιο,φτανει και στην καρτα γραφικων.Του εβαλα οτι επρπεπε και γνωριζω σχετικα με τη καρτα μου αλλα οταν εμπενα σε γραφικο περιβαλον μετα το startx, δεν μπορουσανα εχω πανω απο 256 χρωμματα.Οταν εβαζα παραπάνω με πέταγε εξω σε κονσολα και φτου απο την αρχή.

Δοκιμασα πολλους συνδιασμούς και αλλες ρυθμισεις,ομος τα ιδια.

Τι να κανω?

 

Δε θελω να κανω ξανα εγκατασταση.

Υπαρχει τροπος να κανω αυτοματη αναζητηση και να ξανασεταρει μονο του παλι τη καρτα και ρυθμισεις?

 

Η καρτα μου ειναι nvidia geforce fx 5200 και η οθονη 17'' Hansol[/quote']

1. dose ksana ta settings tis kartas sou me FXdrake

2. Kane install tous nvidia drivers

3. Kane ena check sto /etc/X11/XF86Config-4 an to pedio Driver einai Driver "nvidia"

4. kane edit to /etc/modprobe.preload kai prosthese to nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...