Προς το περιεχόμενο

Αδειες χρήσης Suse, Mandriva, Linspire


alerasta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει να περάσω στους περισσότερους Η/Υ επιχείρησης Linux σε αντικατάσταση των windows.

-

Η ερώτηση λοιπόν είναι απλή: Αν αγοράσω αυθεντικό ένα πακέτο Suse professional 9.3 ή Mandriva (όχι Limited edition που είναι δωρεάν) ή Linspire μπορώ να το εγκαταστήσω σε όλους τους υπολογιστές της επιχείρησης ή γιά κάθε υπολογιστή πρέπει να αγοράζω και ένα πακέτο;

-

Αν γιά κάθε υπολογιστή χρειάζεται και ένα αυθεντικό, ποιά άλλη δωρεάν διανομή (η με άδεια χρήσης 1 πακέτο γιά όλους τους υπολογιστές) είναι εξαιρετικά φιλική στον χρήστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, γιά όσους ενδιαφέρονται, μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα τα εξής:

- Linspire: ισχύει η οικογενειακή άδεια (ένα πακέτο γιά όλους τους Η/Υ της οικογένειας) ενώ γιά τις επιχειρήσεις υπάρχουν ειδικά πακέτα με άδειες χρήσης ανά κάθισμα ή ανά επεξεργαστή (κοινώς πληρώνεις λίγο φθηνότερα τη διανομή τόσες φορές όσα τα τερματικά που θέλεις να την εγκαταστήσεις).

http://www.linspire.com/lindows_products_license.php

http://www.linspire.com/lindows_licensing.php

-

- Mandriva: χρειάζεσαι μία άδεια χρήσης ανά Η/Υ

http://www.mandriva.com/company/legal-faq

http://www.mandriva.com/psmp

-

Suse: περιμένω απάντηση από τη novell, έχω σοβαρές υποψίες όμως πως και εδώ θα είναι per-seat ή per-cpu οι άδειες. Ιδωμεν.

-

Ετσι κι αλλιώς πάντως κατεβάζω γιά να δοκιμάσω το kubuntu αφού έχω διαβάσει γι' αυτό τα καλύτερα στο insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα suse 9.3 enterprise, Mandriva LE καθώς και το solaris 10 τα έχω εγκατεστημένα ήδη και τα δοκιμάζω. Αλλο στο σπίτι όμως και άλλο να προτείνω σε εταιρία 20 μηχανάκια linux και να περάσει μία βόλτα η BSA της οποίας μέλος είναι και η Novell και να ρίξει κανένα τρελό πρόστιμο επειδή δεν ήμουν σίγουρος γιά τις άδειες χρήσης. Γι αυτό ψάχνομαι τόσο με τις άδειες.

-

Το fedora φαίνεται πολύ πολύ ενδιαφέρον, θα το ψάξω, το ίδιο και το OpenSuse (αν είναι όντως free Suse δείχνει πολύ καλό).

-

Σας ευχαριστώ όλους γιά τις απαντήσεις.

-

Μόλις πάρω επίσημη απάντηση από τη novell θα την κάνω post εδώ γιά όσους ενδιαφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η novell απάντησε με το πλήρες κείμενο της άδειας χρήσης που συνοπτικά λέει πως αγοράζοντας ένα suse professional μπορείς να το βάλεις σε όλους τους Η/Υ της επιχείρησής σου ή ακόμα και να το μοιράσεις χωρίς όμως να το χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aGka8l έγραψε:

egw mperdeytika twra! ;p dld ama to katevasis apo to net ke to valis sta mixanakia tis epixirisis su , ine paranomo?

-

Απόσπασμα της άδειας χρήσης του suse professional 9.3 όπως μου έστάλη από τη novell:

-

Software is a collective work of Novell. You may make and use

unlimited copies of the Software for Your distribution and use within

Your Organization. You may make and distribute unlimited copies of

the Software outside Your organization provided that: 1) You receive

no consideration; and, 2) you do not bundle or combine the Software

with another offering (e.g., software, hardware, or service). The

term “Organization” means a legal entity, excluding subsidiaries and

affiliates with a separate existence for tax purposes or for legal

personality purposes. An example of an Organization in the private

sector would be a corporation, partnership, or trust, excluding any

subsidiaries or affiliates of the organization with a separate tax

identification number or company registration number. In the public

sector, an example of Organization would be a specific government

body or local government authority.

-

Φαίνεται νόμιμο να το κάνεις ότι θέλεις όσες φορές θέλεις αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη εντελώς... Στο site της suse σου επιτρέπει να κατεβάσεις eval έκδοση, στο site της opensuse σου δίνει πλήρη έκδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...