Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία CMS


Xdanger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tutorial για το πώς να φτιάξεις δικό σου CMS??? Έχεις υπόψη σου για τι μέγεθος δουλειάς πρόκειται; Είναι κάπως παραπλήσιο με το να λες "δεν μου αρέσει η γλώσσα C, θα φτιάξω μια δικιά μου για να με βολεύει καλύτερα".

 

Αν έχεις το προγραμματιστικό επίπεδο να φτιάξεις CMS δεν χρειάζεσαι tutorial, είτε σχεδιάζεις ένα εξ' αρχής είτε παίρνεις π.χ. τον πυρήνα του drupal και τον επεκτείνεις με ό,τι χρειάζεσαι...

 

Edit: μήπως απλά ζητάς ένα tutorial για php+MySQL, διαχείριση sessions κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σου!

 

Κοίτα να δεις, δε νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να φτιάξεις δικό σου cms από την αρχή.

 

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα έτοιμο, και να προσπαθήσεις να καταλάβεις τη λογική του.

 

Κι αν κάποπτε φτιάξεις ένα από την αρχή μόνος σου, χίλια μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vre pedia otan leo na ftiakso ena CMS min nomizete oti 8a ftiakso kana korifeo, ena aplo 8elo na ftiakso.

 

@alkisq: vasika diavasa arketa alla kanena den eksigi pos na ftiakso ena sistima gia themes ke plugins ama kseris kana tetio pesmu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω tutorial για themes και plugins, ξέρω όμως ότι κάθε CMS τα υλοποιεί ... όπως του κατέβει!!! Δεν υπάρχει κοινώς αποδεκτή μεθοδολογία για skinning/plugins κτλ. Αν διαβάσεις reviews προγραμματιστών για τα διάφορα CMS (sorry no link), θα δεις ότι πολλές φορές ο λόγος που προτιμάνε ένα συγκεκριμένο CMS είναι γιατί π.χ. ο μηχανισμός των plugins του είναι σχεδιαστικά καλύτερος από τα άλλα.

 

Επομένως εντοπίζεις ένα καλοσχεδιασμένο CMS (νομίζω για το drupal είχα ακούσει πολύ καλά λόγια, ξαναλέω από πλευράς κώδικα, όχι επεκτάσεων/interface) και βουτάς στο codebase...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...