Προς το περιεχόμενο

Ubuntu internet


yorgosd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έβαλα τα ubuntu linux και έχω ένα μικρό πρόβλημα...

 

Έχω dsl και δεν ξέρω πως θα εγκαταστήσω το modem και πως θα βάλω το access runner dsl...έτσι ώστε να μπορώ να συνδεθω στο internet από τα linux.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο http://www.ubuntuguide.org ισως να βρεις οδηγιες εκει.Παντως σε φιλο που το εβαλα με dsl τα βρηκε ολα μονο του.Δεν ξερω γιατι.Hope you find it.

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το access runer dsl εννοεις αυτο το προγραμμα που δινει η forthnet μαζι με το crypto usb modem?

 

Εχω να παρατηρησω τα εξης:

1. Θα αντιμετωπισεις προβληματα με το usb modem στο linux γιατι θα δυσκολευετεις να το κανεις να παιξει. Καλυτερα παρε ενα ethernet router (το οποιο ουτως η αλλως καλο ειναι να παρεις) και θα παιξει αμεσως.

2. Το προγραμμα που λες (αν καταλαβα καλα) ειναι για windows, οποτε για linux θα πρεπει να το ξεχασεις και να χρησιμοποιησεις τους τροπους που εχει το linux για να παιξει η dsl.

 

Για το usb modem δε μπορω να σε βοηθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://lists.hellug.gr/pipermail/linux-greek-users/2004-December/102096.html

 

ρίξε μαι ματιά εδω! Πολύ καλο manual για το modemaki σου

 

γιατι ρε αδερφέ εχεις σκαλώσει με το ethernet router δεν λέω μαμαει και γώ έχω αλλα γιατί να βάλουμε το παλικάρι στα έξοδα?

Αν στείσει το modemaki και μπένει net και με μία κάρτα δικτύου στείσει το τοπικό του δίκτυο και τα ρεστα pc τον βάλουνε ως gateway δεν θα πέξει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειναι η πιο κομψη λυση που θα τον γλυτωσει απο πολυ κοπο και απο πολλα νευρα.

 

Ομως δεν καταλαβα ειναι πως με μια καρτα δικτυου σε καθε pc, με το crypto, και χωρις καμμια αλλη συσκευη θα μπορει να συνδεσει 3 pc και πανω στο δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε προσπαθω τουλαχιστον 4 μηνες να κανω αυτο το π@π@ρι να δουλεψει με linux και ειναι αδυνατον....Τουλαχιστον για εμενα.. Οσο για τον οδηγο με το λινκ sorry αλλα πρεπει να εχεις και γνωση και τυχη....

 

Οποτε ακοθ τα παιδια και παρε ενα router αν θελεις linux + internet..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...