Προς το περιεχόμενο

Ma giati tetoio kollima mou kanei to linux?


Isle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω, γιατί πριν έκανα reboot αν θυμάμαι καλά και το πρόβλημα έμεινε αλλα μετά που έφυγα και τον άφησα για λίγη ώρα κλειστό και μετα γυρισα τότε φτιαχτηκε.

Παράξενο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγκατεστησα τα ελληνικα αλλα δεν μπορω να βαλω τονους.Δηλαδη οταν πατω το πληκτρο του τονου μου βγαζει κατευθειαν εναν τονο και δεν μπορω να βαλω εναν σε ενα γραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω κανεις δεν ξερει...

Και σαν να μην εφτανε αυτο εχω κι αλλο προβλημα.

Με το suse οταν επιλεγεις ενα κομματι κειμενου γινεται αυτοματα copy.Και οταν πατας το scroll καπου το κανει paste.Αυτο με βολευει και πολυ μαλιστα.Το προβλημα ειναι αυτο ομως:στον firefox και στον opera οταν πατω οπουδηποτε στην οθονη της σελιδας το scroll σε πηγαινει στην διευθυνση που εχει επικολληθει(που συνηθως δεν ειναι διευθυνση), δηλαδη γινεται κατι σαν paste and go, δηλαδη ας πουμε κατα λαθος κανω copy τη λεξη linux.Αν πατησω καπου scroll θα με παει αυτοματα στη σελιδα linux(που δεν υπαρχει) και συνηθως γινεται εκνευριστικοΞερει κανεις τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το suse οταν επιλεγεις ενα κομματι κειμενου γινεται αυτοματα copy.Και οταν πατας το scroll καπου το κανει paste.Αυτο με βολευει και πολυ μαλιστα.Το προβλημα ειναι αυτο ομως:στον firefox και στον opera οταν πατω οπουδηποτε στην οθονη της σελιδας το scroll σε πηγαινει στην διευθυνση που εχει επικολληθει(που συνηθως δεν ειναι διευθυνση), δηλαδη γινεται κατι σαν paste and go, δηλαδη ας πουμε κατα λαθος κανω copy τη λεξη linux.Αν πατησω καπου scroll θα με παει αυτοματα στη σελιδα linux(που δεν υπαρχει) και συνηθως γινεται εκνευριστικοΞερει κανεις τι μπορω να κανω?
Scroll εννοείς το πλήκτρο scroll lock ή το μεσαίο κουμπί του ποντικιού που είναι και roller; paste Πάντως κάνεις με το μεσαίο κουμπί και λογικά δε πρέπει να αντιμετωπίζεις το πρόβλημα που περιγράφεις. Επίσης, για τα fonts θα πρέπει να δουλεύουν οι τόνοι σου κανονικά μιας και γράφεις κανονικά στα ελληνικά.

 

Υ.Γ. Αυτή η συμπεριφορά copy/paste με το ποντίκι δεν είναι του Suse αλλά όλων των Unix like λειτουργικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμ, ναι εννοω το μεσαιο κουμπι στο ποντικι.Αποικε, τη γλωσσα τη ρυθμισα στο control center-Regional and Accesibility.

 

ΥΓ ΕΧΩ Windows αλλα εχω και linux γιατι Ι want the knowledge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ ΕΧΩ Windows αλλα εχω και linux γιατι Ι want the knowledge

Panta 9a uparxoun autoi pou apla 9eloun na grapsoun kati gia na grapsoun kati eite auto einai anousio eite oxi. Profanws exeis kai windows alla esena se diaxwrizei to gegonos oti 9eleis na ma9eis :)

 

An katalaba gia to problhma me to paste, sou symbainei mono otan kaneis kati paste sto address bar tou browser. Isws na sumbainei (mporei na lew kai blakeia twra) epeidh epilegeis kai to telos ths grammhs pou periexei to link (kai epomenws antigrafeis kai to line feed pou de blepeis). Etsi otan to kaneis paste sto address bar bazei mazi kai to line feed pou metafrazetai (isws epanalambanw) se carriage return kai leei sto browser na paei kai sth dieu9unsh. An kai to line feed de 9a prepe na mperdeuei thn katastash.

 

An mporeis na gineis pio safhs kai perigrafikos sto problhma 9a boh9ouses arketa. Dokimase kai pes mas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...