Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση linux χωρίς CD από αποσυμπιεσμένο iso


alerasta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξής παράξενο πρόβλημα. Εχω ένα laptop του οποίου το DVD/CD δε δουλεύει και θέλω να εγκαταστήσω linux (οποιαδήποτε σύγχρονη διανομή με kde ή gnome). Στο μηχάνημα αυτό υπάρχουν ήδη εγκατεστημένα windows και θα γίνει dual boot.

 

Πως μπορώ να εγκαταστήσω κάποια διανομή χωρίς cd; Π.χ. με boot δισκέτα και εγκατάσταση από το δίσκο ή μέσα από τα windows (όχι με χρήση virtual machine);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ alkisg θα ψάξω να βρω διανομή του debian και θα το δοκιμάσω. Βρήκα και κάτι παλιές δισκέτες από mandrake και suse που είχα αγοράσει χρόνια πριν, οπότε θα δω μήπως γίνει κάτι και απο κεί (boot δηλαδή από δισκέτα και setup μία καινούργια διανομή από τον δίσκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ isaias1983: Αφου θα εχεις boot-αρει απο δισκεττα linux, τι mount απο DOS και πρασινα αλογα...

 

Οι λυσεις σου ειναι 2:

 

1. Diskette boot, image on local disk

Εχεις το image καπου σε ενα partition που δεν θα πειραξεις κατα την εγκατασταση.

Αυτο θα ειναι μαλλον το windows partition.

Μολις boot-αρεις απο την δισκεττα, θα πατησεις Alt-F2 (ή F3 ή F4 ή F5 -- sorry αλλα δεν θυμαμαι ακριβως...) και θα σε βγαλει σ' ενα bourne shell (sh)

Απο εκει θα κανεις mount το windows partition, και μετα mount το image

(mkdir /tmp/win

mkdir /tmp/linux

insmod loop

mount -t ntfs /dev/hda1 /tmp/win

mount -o ro -o loop /tmp/win/linux-image.ISO /tmp/linux)

 

Μετα απο εκει με Alt-F1 θα ξαναγυρισεις στην installation screen και θα του πεις που ειναι τα πακετα (/tmp/linux)

 

 

2. Diskette boot, image on network

Παλι boot-αρεις απο την δισκεττουλα, και οταν σε ρωτησει το installation

που ειναι τα πακετα, του λες http://.... ή ftp://.... ή nfs://....

Βεβαια πρεπει να εχεις κι αλλη μια μηχανη που να τρεχει http/ftp/nfs ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Diskette boot, image on local disk

Εχεις το image καπου σε ενα partition που δεν θα πειραξεις κατα την εγκατασταση.

Αυτο θα ειναι μαλλον το windows partition.

Μολις boot-αρεις απο την δισκεττα, θα πατησεις Alt-F2 (ή F3 ή F4 ή F5 -- sorry αλλα δεν θυμαμαι ακριβως...) και θα σε βγαλει σ' ενα bourne shell (sh)

Απο εκει θα κανεις mount το windows partition, και μετα mount το image

(mkdir /tmp/win

mkdir /tmp/linux

insmod loop

mount -t ntfs /dev/hda1 /tmp/win

mount -o ro -o loop /tmp/win/linux-image.ISO /tmp/linux)

 

Μετα απο εκει με Alt-F1 θα ξαναγυρισεις στην installation screen και θα του πεις που ειναι τα πακετα (/tmp/linux)

Αυτό θέλω να το δοκιμάσω! Μόλις καταφέρω να βρω δισκέτα γιά linux boot δηλαδή γιατί αυτές που έχω ψάχνουν τις δικές τους αρχαίες διανομές (Mandrake 7.0 & Suse 6.2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to vector mporeis na to setareis mesa apo ton idio ton disko afou prota to exeis kanei extract apo ta windows

kai me mia disketa fysika...

 

aplos prepei na exeis kanei to partition meso ton windows

an exeis thn dynatothta lan setup go for it, to eixa dokimasei em suse (hthele 2-3 floppakia, alla epexe)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...