Προς το περιεχόμενο

Switch για LAN


FireFoxGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπεύουμε να στήσουμε ένα δίκτυο με 4 pc και θα ήθελα να μου προτείνετε τι switch (ή hub ή router, anyway) να πάρω (5 ports).

 

Έχω δει μερικά "ωραία", όπως αυτά:

 

LINKSYS EZXS55W SWITCH DESKTOP 5-PORT 10/100

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615014

 

3COM 3C16793 OFFICECONNECT SWITCH 5

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613024

 

(τα links από e-shop).

 

Ποιό από αυτά (ή άλλα) προτείνετε ;

 

 

Επίσης μια άλλη ερώτηση:

Τα καλώδια που θα χρησιμοποιήσουμε θα είναι τα κλασικά crossover ή τίποτα άλλο

 

Thanks in advance

 

-FireFox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello.Επειδη καιρο να συγκρινω τετοιου τυπου συσκευες και δεν μπορω να βοηθησω ως προς την επιλογη.Το μονο που μπορω να πω ειναι πως τα καλωδια crossover πανε απο pc σε pc,ενω τα straight πανε απο pc σε δικτυακη συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα πρέπει με την αγορά να πάρω straight οπωσδήποτε.

Επειδή είχα ακούσει ότι υπάρχει sense στην συσκευή και ανιχνέυει τι καλώδιο έχει τοποθετηθεί και προσαρμόζεται ανάλογα.

Δεν ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα σπίτι στήσαμε δίκτυο με 6 υπολογιστές και χρησιμοποίησα το φθηνότερο 8πορτο switch που έδινε το e-shop. Όλα δούλεψαν (και δουλεύουν ακόμη) ρολόι. Χτύπα όποιο σου αρέσει.

Το μόνο που θα χρειαστεί να προσέξεις είναι οι ρυθμίσεις στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3com που γράφεις το χρησιμοποιώ σχεδόν 4 χρόνια και είναι εξαιρετικό. Δίνει 100 Mbps με ένα 80μετρο καλώδιο (από τον 3ο στον κήπο) χωρίς να διαμαρτύρεται.

Παρ' όλα αυτά δεν είναι autosense, θέλει straight καλώδια, τουλάχιστον στις 4 πόρτες, η 5η αλλάζει μ' ένα χειροκίνητο διακόπτη.

 

Δεν έχω δουλέψει το αντίστοιχο LINKSYS, πάντως οι εντυπώσεις μου από ένα παρόμοιο 16πορτο στη δουλειά είναι πολύ καλές. Αυτό που γράφεις (τουλάχιστον σύμφωνα με την καταχώρηση του eshop) είναι autosense, που σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις cross καλώδια (αν και επίτρεψέ μου να μην καταλαβαίνω το γιατί).

 

Προσωπική γνώμη: (α) Σωστά πας στα επώνυμα. (β) Ανέβα τουλάχιστον στα 8πορτα, οι 5 πόρτες θα αποδειχθούν σύντομα λίγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο φίλος παραπάνω για τις 5 πόρτες. Εγώ έχω 3 pc στο σπίτι αλλά όλο και κάποιο φιλαράκι θα σκάσει μύτη με το κουτί του. Τον βάζω πάνω στο switch και είμαι μια χαρά. Έχω της 3com το Office Connect Switch 8 που το πήρα από το eshop κοντά στα 30 Ευρώ. Είναι autosense και εδώ και κάποιους μήνες με υπηρετεί άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kx5 χρησιμοποίησες straight καλώδια;

Ναι. Τα έφτιαξα επιτόπου γιατί δεν ξέραμε ακριβώς τις αποστάσεις (+ ότι συμφέρει οικονομικά).

 

Συμφωνώ με τα παιδία περί 8πορτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-) Φίλε μου FireFoxGr όσο αφορά την αγορά του 3COM στην προτείνω ανεπιφύλακτα μιας και στο σπίτι μου φιλοξενώ ίδη 3 Switch της 3COM και μάλιστα δουλεύουν όλα ρολόι.

 

Όσο αφορά τα καλώδια αν θα χρησιμοποιήσεις Standar ή Crossover, η λύση είναι η εξής.

 

- Από PC σε PC χρησιμοποιείς Cross καλώδιο

- Από PC σε Router / Switch / Hub χρησιμοποιείς Standar

- Από Router / Switch / Hub σε Router / Switch / Hub χρησιμοποιείς Crossover

 

Αν τώρα χρησιμοποιήσεις Crossover καλώδιο για να συνδέσεις το PC με Switch δεν πειράζει μιας και το Switch έχει την δυνατότητα εναλλαγής κατάστασης. Ο διακόπτης όπως προανέφερε κάποιο μέλος υπήρχε παλιά στα Hub και μάλιστα στην τελευταία πόρτα όπου το χρησιμοποιούσες όταν σύνδεες Hub με Hub. Το αποκαλούμενο Uplink κουμπί.

 

Τώρα στο εμπόριο μπορείς να προμηθευτείς τα ανάλογα καλώδια ή και να τα κάνεις και παραγγελία στο ανάλογο μέγεθος που θες. Αν τώρα θες να τα φτιάξεις μόνος σου, τότε κατέβασε αυτήν >>εδώ<< την φωτογραφία για να δεις πως θα συνδέσεις το καλώδιο πάνω στα RJ45. Τέλος αν τα φτιάξεις μόνος σου τα καλώδια θα πρέπει να προμηθευτείς και το ανάλογο εργαλείο, για την κατασκευή τον καλωδίων, είναι ένας τύπος πένισας με δυο λεπίδες επάνω όπου η μία κόβει το καλώδιο και η άλλη λεπίδα το απογυμνώνει σε κατάλληλες αποστάσεις. Αν το φτιάξεις μόνος σου θα πρέπει να δώσεις μεγάλη βάση στις αποστάσης και στην συστρόφή των καλωδίων μιας και άμα υπερβείς τις ανοχές θα έχεις λιγότερη ταχύτητα στο δίκτυο σου. Δες >>εδώ<<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ο διακόπτης όπως προανέφερε κάποιο μέλος υπήρχε παλιά στα Hub και μάλιστα στην τελευταία πόρτα όπου το χρησιμοποιούσες όταν σύνδεες Hub με Hub. Το αποκαλούμενο Uplink κουμπί.
Κατ' αρχήν καλωσήρθες.

Επειδή το κάποιο μέλος είναι η αφεντιά μου, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:

Εχεις δίκιο σαν γενική άποψη, ότι ο διακόπτης τείνει να εξαφανιστεί. Εχεις επίσης δίκιο ότι τα τελευταία 3COM OFFICECONNECT SWITCH είναι autosense.

 

Δεν έχεις δίκιο στην συγκεκριμένη συζήτηση: Δεν είναι μόνο, που έχω ακριβώς αυτό το 3C16793 με το "Uplink κουμπί" (sic)

Η αντίστοιχη autosense έκδοση κυκλοφόρησε πρώτα στην αμερικανική αγορά σαν 3C16793-US αλλά στην Ευρώπη ήρθε σαν 3C16790Α, ενώ κυκλοφορεί παράλληλα και η παλιά. Δεν πάνε ούτε 6 μήνες που από τον εισαγωγέα πήρα (σε αντικατάσταση ενός MarkaMekapses) ένα 8πορτο 3C16794, που επίσης δεν είναι autosense.

Ολα αυτά θα ήταν απλά θεωρίες, οι παράλληλες εισαγωγές είναι πιθανό να έχουν κάνει το θαύμα τους και να κυκλοφορεί στην Ελλάδα autosense 3C16793.

Ομως, ο Χριστιανός που ζήτησε τη βοήθειά μας παρέθεσε συγκεκριμένο link: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613024

Και στο link αυτό γράφει σαφέστατα:

Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: ...Manual MDI/MDIX...

 

No offence anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδιά πραγματικά ευχαριστώ για τις συμβουλές!

 

Παράγγειλα τελικά αυτό της 3COM το 5πορτο όμως για καθαρά οικονομικούς λόγους, αργότερα σε μεγαλύτερα "πάρτυ" θα δούμε τι θα γίνει..

 

Μπορούμε να συνδέσουμε εξάλλου και δυο switch μαζί, έτσι δεν είναι;

 

edit:

 

 

Manual MDI/MDIX ; Δηλαδή ; Ότι δεν έχει autosence, έτσι δεν είναι;

 

-FireFox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...