Προς το περιεχόμενο

LinkSys WRT54G και routing . Παρακαλώ τα φώτα σας.


aas59

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους .

 

Παρακαλώ τα φώτα σας στο παρακάτω πρόβλημα.

 

 

Τα δεδομένα........................

 

Έχω ένα PC που τρέχει Linux και παίζει τον ρόλο του Server(192.168.1.100) . O Server αυτός έχει 3 κάρτες δικτύου.

 

• Η πρώτη κάρτα είναι για την σύνδεση του Router με το DLINK AP που έχω στην ταράτσα και συνδέομαι στο ασύρματο δίκτυο της γειτονιάς μου με IP τύπου 10.XX.XX.XX

• Η Δεύτερη κάρτα (192.168.1.100)είναι για σύνδεση του LinkSys WRT 54G που χρησιμοποιώ για (192.168.1.101) το εσωτερικό δίκτυο (wireless & Ethernet) και βγαίνω στο internet & στο Wireless) .

• Η Τρίτη κάρτα (10.0.0.ΧΧΧ) είναι για να συνδέομαι με το dsl modem (10.0.0.ΧΧΧ).

 

Το πρόβλημα...................................

 

Το LinkSys WRT54G δίνει ΙΡs όταν συνδεθεί κάποιο PC του αλλά δίνει Default gateway την ΙΡ του δηλαδή 192.168.1.101 με αποτέλεσμα να μην μπορούν οι clients να δουν internet η wireless.

Αντιθέτως τα PC που συνδέονται πάνω του βλέπουν τα πάντα ΑΝ τους βάλεις ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ Default gateway την ΙΡ του Router PC δηλαδη 192.168.1.100.

 

 

Το LinkSys WRT54G παίζει όταν το βάλεις σε mode router και όχι gateway όπως λένε οι προδιαγραφές του από την στιγμή που υπάρχει άλλος router στο δίκτυο.

 

 

Η ερώτηση......................

 

Πώς θα κάνω το LinkSys WRT54G όταν δίνει ΙΡ σε πελάτη να του δίνει τον σωστό gateway στο DHCP?????????

 

 

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...