Προς το περιεχόμενο

File Sharing & CPU Load


hyperionsky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, 2 απλές ερωτησούλες!

Έχω 2 pc: AthlonXP2600+ με δίκτυο από το nforce2 της μητρικής και Celeron 325 (2.53Mhz) με δίκτυο από το VIA VT8237 της μητρικής. Και στα 2 έχω Kerio Personal Firewall και είναι συνδεδεμένα με έναν ADSL Router της Netgear. Και τα 2 pc έχουν internet και βλέπονται μεταξύ τους κανονικά.

 

1. Μεταφέροντας αρχεία από το ένα pc στο άλλο παρατηρώ ότι το system μου τρώει πολύ επεξεργαστή (30% και 60% στον Athlon και στον celeron αντίστοιχα). Είναι φυσιολογικό;

 

2. Η ταχύτητα μεταφοράς είναι ~2500Kb/s μετρημένα με το Total Copy (σε μεγάλα αρχεία εννοείται), ο Task Manager μου δίνει Network Utilization ~20%. Μικρό δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα ένα test μετά από boot μεταφέροντας ένα αρχείο ~250ΜΒ και παρατήρησα τα εξής:

 

Από τον Athlon στον Celeron με firewall ~9000Kb/s, ~55% NetUtilization, 70% & 40% CPULoad αντίστοιχα.

Από τον Athlon στον Celeron χωρίς firewall ~11500Kb/s, ~75% NetUtilization, 60% & 30% CPULoad αντίστοιχα.

Από τον Celeron στον Athlon με firewall ~5000Kb/s, ~35% NetUtilization, 70% & 30% CPULoad αντίστοιχα.

Από τον Celeron στον Athlon χωρίς firewall ~6000Kb/s, ~45% NetUtilization, 60% & 40% CPULoad αντίστοιχα.

 

Παρατήρησα πως χωρίς το Firewall ο ρυθμός διαμεταγωγής ανεβαίνει αισθητά και αντίστοιχα πέφτει το CPU load. Το antivirus (Symantec Antivirus Corporate 9) δεν επηρρεάζει αισθητά (κλειστό ή ανοιχτό, μία η άλλη). Παρόλα αυτά το network utilization μένει μακρυά από το 100%, ο επεξεργαστής παραμένει επιβαρυμένος και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το δίκτυο έχει τόση διαφορά ταχύτητας μεταξύ των 2 πλευρών. Υποθέτω ότι η διαφορά οφείλεται στους διαφορετικούς επεξεργαστές, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν καταλαβαίνω γιατί μια απλή μεταφορά αρχείων μέσω δικτύου τρώει τόσο CPU. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta apotelesmata sou einai poli fisiologika.to firewall opos kai to antivirus kovoun ligaki tin metafora kai auxanoun to cpu load.oles oi onboard exoun panta mia parapano epibarinsi stin cpu apo autes pou deneinai onboard.bebea ama thes kai pio grigori metafora pas se gigabit ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

analogos ti thes na kaneis.na pareis tora mia karta ethernet 3com px gia na exeis ligotero cpu load mporei kai na min exei noima.toso poli xrisimopoiiseis to diktio kai tautoxrona kai alla pragmata mazi pou se niazei toso poli an tha exeis ligo perisotero cpu load?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δίκτυο με το adsl modem λέω.

Σκέφτηκα ότι αφού υπάρχει συνεχής κίνηση στην eth λόγω adsl μήπως θα ήταν καλύτερο να έχω το adsl modem σε pci eth και όχι στην onboard.

Κάρτα eth έχω αλλά δεν την χρησιμοποιώ πλέον γι'αυτό το είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...