Προς το περιεχόμενο

Canon Pixma iP3000 Review


alerasta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα τον εκτυπωτή περίπου το Μάρτιο του 2005, τον έχω δηλαδή στην κατοχή μου περίπου έξι μήνες.

 

Οταν άρχισα να ψάχνω, συζητούσα γιά πολυμηχανήματα στην αρχή (fax, φωτοαντιγραφικό, scanner, printer - όλα σε ένα) και διάφοροι πωλητές άρχισαν να με ψήνουν γιά τον ip3000 που κόστιζε τα ίδια και ήταν μόνο εκτυπωτής. Αρχισα να ψάχνω reviews στο internet όπου όλοι έλεγαν τα καλύτερα και επίσης έχει κερδίσει πολλές διακρίσεις όλη η σειρά ipXXXX γιά διάφορους λόγους (κυρίως οικονομίας και ποιότητας εκτύπωσης).

 

Ψήθηκα λοιπόν, τον αγόρασα και γιά τους παρακάτω λόγους δεν τον αλλάζω παρά μόνο γιά κάποιο μεγαλύτερο μοντέλο της σειράς:

- Εκτυπώνει κατ' ευθείαν σε CD / DVD

- Είναι οικονομικός (έχω τυπώσει τουλάχιστον 100 DVD έγχρωμα σύν μερικές φωτογραφίες συν καμιά διακοσαριά σελίδες κειμένου και τα μελάνια είναι ακόμα στα 9/10)

- Παίρνει χωριστό μελάνι γιά κάθε χρώμα (όσοι έχουν πετάξει μισο-γεμάτα μελάνια επειδή τους τελείωσε π.χ. το κυανό με καταλαβαίνουν)

- ΔΕΝ έχει τσιπάκι στα μελάνια (που μετράει κάθε πότε πρέπει να αλλάξεις μελάνια έχουν δεν έχουν τελειώσει) οπότε και δέχεται μελάνια τρίτων και αναμελανώσεις που όμως δεν χρειάζονται γιατί έχει και φθηνά μελάνια!

- Εκτυπώνει αυτόματα και στις δύο πλευρές του χαρτιού (καταπληκτικό)

- Εκτυπώνει χωρίς περιθώριο (βάζεις το μέγεθος χαρτιού που θέλεις και παίρνεις τη φωτογραφία έτοιμη χωρίς λευκά περιθώρια και επιθέσεις με το ψαλίδι γιά να τα αφαιρέσεις, ή παίρνεις το σωστό χαρτί και τυπώνεις ακόμα και ενημερωτικά φυλλάδια χωρίς να φαίνεται πως εκτυπώθηκαν από εκτυπωτή)

 

Θόρυβος: Ησυχος είναι, αθόρυβος δεν είναι παρά μόνο στις υψηλές αναλύσεις που ο βραχίονας κινείται πολύ πιό αργά.

 

Ποιότητα εκτύπωσης: Παρ' όλο που ο ip3000 έχει το διπλάσιο μέγεθος σταγόνας από τους μεγαλύτερους της σειράς (αλλά παρ' όλ' αυτά μικρότερή από τους περισσότερους ανταγωνιστές του), η εκτύπωσή του είναι καταπληκτική.

 

Ποιές η διαφορές στον τρόπο που δουλεύω σε σύγκριση με τον epson stylus photo 700 που χρησιμοποιούσα πριν (1 μαύρο και 1 πεντάχρωμο μελάνι);

- Δε μου καίγεται καρφάκι πόσες φωτογραφίες θα τυπώσω, φέρτε όσες θέλετε, πάντα έχω μελάνια!

- Ολα μου τα DVD είναι ίδια με τα αυθεντικά!

- Αποφασίζω να τυπώσω pdf πιό εύκολα (λόγω εκτύπωσης διπλής όψεως)

- Εχει πλάκα όταν κάποιος βλέπει εκτυπωμένο εξώφυλλο μελέτης ή προσφοράς χωρίς περιθώρια και με ρωτάει με τι το εκτύπωσα.

 

 

Και τελικά: Το έχω προτείνει σε όσους με έχουν ρωτήσει γιά εκτυπωτή (ακόμα και σε κάποιους που ήθελαν στην αρχή να δώσουν 30-40 ευρώ για έναν απλό εκτυπωτή με μελάνια που κάνουν όμως 40 ευρώ γιά κάθε 100 σελίδες).

 

Τελικά δεν τα παίρνω από την Canon! Απλά είμαι πολύ χαρούμενος που τελικά τον επέλεξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apla na shmeiwsw oti o deikths 9a pesei apo to 9/10 sto 1/10 apotoma (opote 9a stenaxwrh9eis ligo apotoma), an kai ta melania diarkoun polu kai einai pamf8hna. A9orubos teleiws den einai giati kanei 9orubo to xarti otan pernaei me taxuthta mesa apo to mhxanismo prow9hshs. Gi auto de nomizw oti uparxei lush. Einai apla ena polu dunato mhxanhma an analogistei kaneis to poso omorfes ektupwseis dinei grhgora, me mikro kostos se sxesh me ta lefta pou edwse gia na ton agorasei (109 eurw apo pixmania egw).

 

Euxaristoume gia to review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον φίλο που έγραψε την παρουσίαση, έχω τον ίδιο εκτυπωτή εδώ και 1 χρόνο περίπου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο όλα τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο 3000 έχει καταργηθεί και έχει αντικατασταθεί απο την καινούργια σειρά της Canon, προτείνω τον 4200. Αριστη εκτύπωση, πολύ καλύτερη απο τον 3000 (εκτυπώνει στο 1pl σε αντίθεση με τον 3000 που είναι στα 2pl) και είναι και σε καταπληκτική τιμή, 129 ευρώ στο Πλαίσιο (τιμή internet, τιμή για το κατάστημα 139 ευρώ). Μέσα στην εβδομάδα λέω να τον χτυπήσω γιατί μου φαίνεται οτι η κανονική του τιμή είναι αρκετά ψηλότερη και έχει πέσει λόγω του ανταγωνισμού (mediamarkt κλπ). Το μόνο που με προβληματίζει και δεν ξέρω τι παίζει, είναι τι γίνεται με τα μελάνια. Εχουν τσιπάκια πάνω ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ton exo parei ego angeldust!!! To mixanima me 2 logia den paizetai!! Einai pragmatika apisteutos ektypotis.. To 1pl fainetai para poly ama typoseis fotografies! Einai pio athoryvos apo tou s proigoumenous pou eixa kai arketa grigoros!!

 

Den ksero ti akrivos enoois me tsipakia sta melania... Pantos ego pira apo to ebay ena setaki kai ta gemizo monos mou kai mou exei vgei teleios tsampa to pragma!! To mono provlima einai oti den anagnorizei o ektypotis oti einai gemata ta melania kai sou prizei ta sikotia oti den exei melani... Vevaia mporeis me mia diadikasia na tou peis na min to ksanaanaferei to thema kai isixazeis!!!

 

Parton kateutheian. Typonei kai automata mpros piso...pou einai tromeri oikonomia sto xarti kai ama exeis oreksi typonei kai cd!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...