Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην δικτύωση


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, με δίκτυα δεν έχω ασχοληθεί και πολύ και για τον λόγο αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Θέλω να συνδέσω τον φορητό Η/Υ με το ΧΒΟΧ.

και τα δύο έχουν κάρτα δικτύου.

το φορητό μια της Realtek το ΧΒΟΧ δεν γνωρίζω :-?

 

στο XBOX δίνω:

 

ip: 192.168.100.10

subnet mask: 255.255.255.0

default gateway: 192.168.100.1

 

και στον H/Y δίνω

 

ip: 192.168.100.1

subnet mask: 255.255.255.0

default gateway: 192.168.100.1

 

είμαι σωστός μέχρι εδώ? Μπορεί να επιτυχθεί σύνδεση με αυτά τα νούμερα?

 

το κακό βαβαίως είναι ότι βάζω το καλώδιο σύνδεσης (crossover!!! αυτό χρειάζεται) και στον Η/Υ μονίμως έχω την ένδειξη "Network cable unplugged".

 

Φταίει το καλώδιο μήπως?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον H/Y δώσε default gateway: 192.168.100.10, δηλαδή την ip του XBOX.

Τα άλλα νούμερα είναι εντάξει.

 

Η ένδειξη "Network cable unplugged", κατά τη γνώμη μου δείχνει ή προβληματικό καλώδιο ή προβληματική επαφή σε μια θύρα, η προβληματική κάρτα του XBOX.

 

Στην κάρτα του XBOX, τα λαμπάκια ανάβουν όταν συνδέεις το καλώδιο;

Η Realtec του ΗΥ, έχει δουλέψει με άλλη σύνθεση; Είσαι σίγουρος ότι πατάει καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Το θέμα είναι πως να δοκιμάσω το καλώδιο. Και πίσω απο το XBOX δεν υπάρχει λαμπάκι στην κάρτα για να δω που είναι το πρόβλημα.

 

Το μύνημα που μου βγάζει είναι γιατί πχ δεν κάνει καλή επαφή το καλώδιο στην κάρτα του PC ή γιατί δεν υπάρχει ανταπόκριση απο το XBOX? Αν γνωρίζετε παρακαλώ απαντήστε μου.

 

Φιλικά ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το θέμα είναι πως να δοκιμάσω το καλώδιο. Και πίσω απο το XBOX δεν υπάρχει λαμπάκι στην κάρτα για να δω που είναι το πρόβλημα...
Κάθε κατάστημα ΗΥ που σέβεται τον εαυτό του έχει σίγουρα μια συσκευή που τεστάρει καλώδια. Δύσκολα θ' ασχοληθούν μαζί σου στο υποκατάστημα μιας μεγάλης αλυσίδας, αλλά το μαγαζί της γειτονιάς σου μάλλον θα σ' εξυπηρετήσει.

Αλλη λύση, πήγαινε σ' ένα Internet Cafe και ζήτα να συνδέσεις μπροστά τους απευθείας (αφού είναι crossover) δύο PC.

Στην ανάγκη, πάρε ένα καλώδιο ακόμη.

 

Ολα τα ΧΒΟΧ που έχουν περάσει από τα χέρια μου, είχαν LEDs στην θύρα Ethernet. Το σίγουρο είναι, ότι δεν ανάβει, άρα ούτε εκεί αναγνωρίζει σύνδεση.

...Το μύνημα που μου βγάζει είναι γιατί πχ δεν κάνει καλή επαφή το καλώδιο στην κάρτα του PC ή γιατί δεν υπάρχει ανταπόκριση απο το XBOX?
Και στις δύο περιπτώσεις που γράφεις, αλλά και στο λάθος καλώδιο, ταιριάζει το μήνυμα που σου βγάζει :-(

 

Αλήθεια είσαι σίγουρος ότι το καλώδιο είναι crossover?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα να φταιει το καλωδιο ,παντως σιγουρα χρειαζεσαι cross ,δοκιμασε το αν μπορεις και σε καμια αλλη συσκευη αν εχεις ,για να σιγουρευτεις οτι δεν φταιει καμια ethernet..και οτι φταιει το καλωδιο :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμίστε μου κάτι....το λαμπάκι πάνω στην κάρτα δικτύου

1.ανάβει συνεχώς

2.ανάβει με το που βάζεις το καλώδιο άσχετα αν στην άλλη άκρη δεν είναι συνδεμένο

3.ανάβει όταν το καλώδιο είναι συνδεμένο σε 2 συσκευές

4.ανάβει μόνο όταν υπάρχει επικοινωνία-ανταλλαγή δεδομένων

 

ποιό απο τα παραπάνω είναι σωστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι, που τα κατάφερες, πράγματι το προβληματικό καλώδιο ήταν η πιό πιθανή αιτία.

 

Επειδή κι από τα υπόλοιπα μηνύματά σου κατάλαβα ότι τώρα ξεκινάς, πριν κάνεις οτιδήποτε, πάρε backup τους δίσκους C και E του ΧΒΟΧ.

 

Καλή Τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

θα πάρω backup τους C και Ε όπως μου είπες. Νομίζω ότι μια απλή αντιγραφή στον σκληρό του υπολογιστή αρκεί ετσι?

 

τώρα άρχισα να πειράζω το XBOX και ομολογώ ότι έχει αρκετά πράγματα να κάνει κανείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Νομίζω ότι μια απλή αντιγραφή στον σκληρό του υπολογιστή αρκεί ετσι?

...

Ακριβώς. Για την ακρίβεια, από το E:, χρειάζεσαι τους φακέλους TDATA και UDATA (Είναι τα saves των παιχνιδιών και τα μουσικά κομάτια που έχεις πιθανόν αποθηκεύσει).

Δεν ξέρω ποιά ακριβώς έκδοση Evox έχεις περάσει ή τι άλλους φακέλους έχει δημιουργήσει το Αλαντιν (αν θυμάμαι σωστά το τσιπάκι σου), πάντως τον φάκελο E:\cache, τον σβήνεις χωρίς κανένα ενδοιασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τώρα πείτε μου αν κάτι πάει στραβά ή όχι.

 

Αφού έχω κάνει τη σύνδεση PC και XBOX στα 100Mbps προσπαθώ μέσω προγράμματος FTP να πάρω όλα τα αρχεία ενός DVD που έχω στο XBOX και να τα μεταφέρω στο PC.

Με τον ρυθμό που πάει η διαδικασία υπολογίζω ότι χρειάζομαι καμια δεκαριά ώρες. Μάλλον κάτι πάει στραβά ή μήπως τόσο πρέπει να περιμένω...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...