Προς το περιεχόμενο

Zero Service Display Error !problem με 9800!


random

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα μια 9800 pro, πανω σε nforce2 mobo, XP SP2.

με το που τελειωνει -σχεδον- η εγκατασταση των Official drivers 5.9 μου πεταει ενα μηνυμα "Zero Service Display Error"

Το ιδιο συμβαινει και με το σεταπ των Omega και των NGO, και τους official 5.7.

 

Το εχω βρει σε πολλα φορουμ, αλλα δεν βρηκα μια απάντηση που να δίνει αποτέλεσμα ή εξήγηση (εκτος απο το φορματ, που προσπαθω να αποφυγω).

 

Μετα απο to error, οι drivers φαινεται οτι εχουν εγκατασταθει. μαλλον ειναι προβλημα στο setup.exe και οχι στους οδηγους.

επισης μπορεσα να βαλω τους drivers και με αλλο τροπο, χωρις το setup.exe, αλλα διαλεγοντας τα inf απο το driver installation των windows.

 

οπως και να εχει, μετα κανω restart.

εδω αρχιζει το πραγματικό προβλημα (που νομιζω δεν εχει σχεση με το error, γιατι σε αλλα φορουμ, μετα το error kai reboot, τους δουλευουν κανονικα οι καρτες)

 

μπουταρει, και οταν δειχνει τη μαύρη οθονη με το σημα των xp, για 3-4'', εκει που φορτωνει τους οδηγους και αναβοσβήνει,

οταν ειναι να δειξει την μπλε welcome screen για το login,

η εικονα παραμορφώνεται, το logo γινεται 2πλο ή 4πλο, οριζοντιες γραμμές, και κολάει το pc.

μπαινω παλι με safe mode, κανω uninstall, και install αλλο driver, και παλι τα ιδια.

 

Εχω κάνει -πριν απο ολα αυτα- καθαρισμό παλιών driver και με το detonator RIP, και με το ATI uninstaller kai Driver Cleaner

 

εκτός απο reinstall windows, έχετε άλλη ιδέα?

 

 

 

---------------------------------------------

 

Την εβαλα και σε φρεσκια εγκατασταση win xp sp2, και πάλι δεν παίζει...

το Zero ... δεν βγαινει πιά, αλλα στο 1ο μπουτ, βλέπω @@ :neutral:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι hardware πρόβλημα της κάρτας ή τέλος πάντων συνδυασμού του υλικού; Μου έχει τύχει πολλές φορές να δουλεύουν κάρτες σε VGA ανάλυση αλλά όταν πάνε να σηκώσουν SVGA/XGA κτλ να τα παίζουν.

 

Μπούταρε με κανά live linux να βεβαιωθείς ότι είναι softwaρικό το ζήτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file eixa opos katalavaino paromoio provlima me mia 9600pro, an kai den mou emfanize to minima pou anafereis sthn arxh.Episis h mitrikh mou eixe chipset ths via (htan mia a7v600).To provlima to elisa me ton ekshs koufo tropo.Elpizo na doulepsei kai se sena.

phgaine sto device manager->system devices->cpu to agp controller h kati paromoio (analoga me th mhtrikh edo)->update driver->install from a specific location->don't search i'll choose the driver ->sou vgazei lista me diaforous drivers kai apo ekei dialegeis pci to pci bridge. H plaka einai oti afto doulepse se mena,kai apo tote mporousa na kano update tous drivers mou kanonika eite catalyst eite htan omega xoris na mpaino sta windows me ble othones, dipla tripla logo,grammoules paraksenes kai aspromavro desktop. An den piasei to parapano ksakane thn idia diadikasia gia na epanafereis ton palio driver.Kalh tixi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εβαλα σε αλλον υπολογιστή και επαιξε.

κατι φταιει με τη μητρικη.

 

1ο : DFI LANParty NF2 Ultra B, Barton 2500+ @default speed, ram 1 gb@400

 

εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα:

1. διαφορορους εναλλακτικους drivers ομεγα klp

2. επισημους απο την Ati , versions 5.9, 5.7, 4.12

3. εβγαλα μερικες συσκευες απο την τροφοδοσια, αφησα μονο 1 σκληρό, και την 9800, μηπως δεν τα σηκωνει το psu.

4. εγκαταστησα φρεσκα windows xp σε αλλο partition

5. χρησιμοποιεισα διαφορους driver cleaners και για ATI και για Nvidia, δεν αφησα κανενα υπολοιμα απο παλιους.

παρ ολα αυτα, παντα καταληγει στο ιδιο φαινομενο. λιγο πρν μπει windows, παγωνει σε μια πολυχρομη οθονη με ασυναρτησίες.

 

---------------------

και στο 2ο που πάιζει κανονικα η 9800 εχω ABIT NF7-S, Athlon 1800@2034, ram 512@333

επαιξε με την 1η, μολις εβαλα επισημους οδηγους 5.9, και ετρεξε ολα τα benchmark χωρις προβλημα.

---------------------

 

 

μαλλον θα την πουλησω, να παρω καμια 6600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...