Προς το περιεχόμενο

ATI και Linux


grstillman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις εγκατέστησα και γω το Suse Linux απο το ram. Από ότι έχω ψάξει όμως φαίνεται οτι δεν υπάρχει καλή υποστήριξη για κάρτες γραφικών της ati. Αφού ρύθμισα την οθόνη μου και έφτιαξα συχν.και ανάλυση δεν ενεργοποιείται η επιτάχυνση 3d. Στο site της ati υπάρχουν κάποιοι drivers (50+MB!) που ενεργοποιούν το 3d accel. αλλά από ότι εχω διαβάσει έχουν πολλά προβλήματα. Όσοι έχετε radeon πως τις έχετε ρυθμίσει στο linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κατεβασεις το nvidia.Και εγω το ιδιο κολλημα ειχα και εφτιαξε.Ειχα κανει και παρεταιρω θεμα καπου εδω.Δες το Γιατι τετοιο κολλημα μου κανει το linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw Ati xpress 200M sto laptop mou (Amilo A1650) me slackware 10.2. Me tous teleutaious drivers ths ati ola douleuoun mia xara, akoma kai h analysh 1280x800 (widescreen) douleuei mia xara otan me vesa den ginotan. Alla me autous tous drivers (https://a248.e.akamai.net/f/674/9448/1m/www2.ati.com/drivers/linux/ati-driver-installer-8.16.20-i386.run) oxi ta rpm pou dinei ksexwrista gia ka8e X server pou exeis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Ubuntu Hoary με 9600 pro πηγαίνει μια χαρά.

Εγκατέστησα τους έτοιμους drivers που έδινε η διανομή μου. Δεν ήταν βέβαια οι τελευταίοι, όμως όταν σου δίνει drivers η ίδια η διανομή ξέρεις πως θα σεταριστούν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και χωρίς να πειράξεις τίποτα.

Φυσικά οι προεγκατεστημένοι drivers δεν έχουν καλές επιδόσεις σε 3D γιατί δεν είναι της ATI. Παρόλα αυτά είναι πιο σταθεροί από αυτούς της ATI (απλώς έχουν μειωμένες επιδόσεις).

 

Το πακέτο που είναι 50MB δε το χρειάζεσαι, κατέβασε ένα από τα πακέτα που έχει από κάτω (10 MB), προφανώς αυτό που αντιστοιχεί στην έκδοση xfree ή xorg που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dimmu είναι slackwar-ας όμως, δε τα έχει κι άμεση ανάγκη ;)

 

Και ποια rpm τώρα... αν βάλεις κάποια debian based διανομή και δεις τη μαγεία του apt-get δε γυρνάς ποτέ πίσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dimmu είναι slackwar-ας όμως' date=' δε τα έχει κι άμεση ανάγκη ;)

 

Και ποια rpm τώρα... αν βάλεις κάποια debian based διανομή και δεις τη μαγεία του apt-get δε γυρνάς ποτέ πίσω :)[/quote']

 

To slackware kai pali erxetai proto me to SLapt-get tou :) hehehe

Oson afora tis ati tora, mia xara doulevei to driver apo to site me pirina 2.6. pou xrisimopoiw kai ati mobiliy 9200 pou exei to laptop mou.

Exw testarei to counterstrike 1.6 mesw cedega kai phgaine apsoga me 100fps kai isws na anevaine ki allo an peiraza thn analogh ry8mish. Genika kserw oti paizoun provlimata me to driver ths ati kai ta paixnidia mesw eksomoiwshs opws p.x. to vice city kai san andreas pou mporoun na apolamvanoun kai sto linux oi typoi me tis nvidia alla emeis oxi akoma (prepei na dw mhpws kai to dior8osan). Genika gia kanoniki xrhsh ola mia xara kai oi analyseis kai ta 3D kai ola.

Mesa sto paketo me ta drivers exei ki ena configuration tool pou sou dhmiourgei to xorg.conf (h xf86config) me oles tis ry8miseis kai gia thn karta opws tv out, video overlay kai diafora gia ta 3d. Dokimase to kai krata ki ena backup to palio conf sou gia pan endexomeno.

Asxeto.... se ena mhxanhma me pirina 2.4.28 prospa8hsa na valw prin kana eksamhno tous teleutaious nvidia kai kremousan to sistima. H idia ekdosh, de ginotan kan compile se 2.6.X

A T I R U L E S !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dimmu είναι slackwar-ας όμως' date=' δε τα έχει κι άμεση ανάγκη ;)

 

Και ποια rpm τώρα... αν βάλεις κάποια debian based διανομή και δεις τη μαγεία του apt-get δε γυρνάς ποτέ πίσω :)[/quote']

Mageia einai to source code...

Pote mhn kaneis install binary an mporeis na to kaneis compile monos sou

 

Kai otan lew oti den ta paw den einai oti den jserw na ta xeirizomai apla den mou aresei na kanw install binary

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...