Προς το περιεχόμενο

1Gbps_pragmatikothta?


anna_tz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω έναν φορητό που έχει μια κάρτα που λέει πως η ταχύτητα μεταφοράς είναι 1Gbps μπορεί να πιάσει τέτοιες ταχύτητες ή είναι μόνο στα λόγια αυτά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να γινει αυτο πρεπει και ο δισκος που στελνεις δεδομενα να μπορεί να γράφει με τετοια ταχυτητα.. ειναι πολλα στη μέση δηλαδή, αν ειναι fragmented ο δισκος και ο δικος σου (για να διαβαζει γρηγορα) και ο remote (για να τα γραφει γρηγορα), αν τα καλωδια ειναι καλα, αν δεν εχεις παρεμβολές κλπ κλπ...

 

Ενδο-εταιρικά παντως εμεις έχω διαπιστώσει ότι οι server μεταξύ τους είναι γυρω στα 60mb/sec..... δηλαδή χοντρικά γυρω στα 600Mbps :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

to 1gbit einai teleiws 8ewrhtikh-onomastikh taxythta...

logika 8a pianeis to maximun pou mporei o diskos sou...

 

polaki ta 60mb/sec 480mbps kai oxi 600mbps (xontrika loipon sta 500mbps :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε 100 πανω 100 κατω δε πειραζει :P

εγω μεχρι 6mb εχω πιασει εσωτερικα της σχολης μου...καταλαβαινεται ποσο καλη ειναι η δομημενη καλωδιωση llllllllloooooolllllllllll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to 1gbit einai teleiws 8ewrhtikh-onomastikh taxythta...

logika 8a pianeis to maximun pou mporei o diskos sou...

 

polaki ta 60mb/sec 480mbps kai oxi 600mbps (xontrika loipon sta 500mbps :P )

 

 

Εντάξει μιλαμε για μια διαφορά που ουσιαστικά στην πράξη δεν παίζει να τη δεί :P

Αλλά ναι, καθαρά θεωριτικά η διαφορά είναι τόση που λές! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλύψατε πλήρως:). Ξέρω κάτι απο δίκτυα επειδή στο εξάμηνο μας κάνουμε δίκτυα;)

 

σε τι σχολη εισαι? συνηθως μεσα σε ενα εξαμηνο δε μαθαινεις πολλα....αντε το πουλ κατι ορολογιες και κανενα ping,tracert :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ δεν είμαι σε όποια και όποια σχολή;). Είμαι στο ΑΤΕΙ Αθήνας Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών. Σε πληροφορώ πως η σχολή μας έχει αναλάβει το Help Desk του Εθνικού Δικτύου μετά απο διαγωνισμό που έγινε κατεβήκε η σχολή μας με ανταγωνιστές τις ενωμένες σχολές(πολυτεχνείο και Πανεπιστήμιο κρήτης) και πήραμε τον διαγωνισμό με 8 βαθμούς διαφορά ...κτλ τεσπα μην στα πολυλογό:). Τώρα όσο για τα δίκτυα το ping είναι αυτό που κάνουμε στο πρώτο εργαστήριο απο τα 8 με 10 συνολικά. Φτάνουμε να στείνουμε Router μεταξύ τους και να φτιάχνουμε ένα δίκτυο απο το 0. Αλλά το χρωστάνε πολλά άτομα για πολλά εξάμηνα όπως και εγώ:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο δίκτυο του Τ.Ε.Ι Αθήνας αποτελείται από:

 

• Ένα δίκτυο κορμού τεχνολογίας Gigabit, ταχύτητας 1 Gbps. Όλα τα κτίρια του ΤΕΙ συνδέονται αστεροειδώς με τον κεντρικό κόμβο με πολύτροπες

οπτικές ίνες και τεχνολογία Gigabit.

• Ένα δίκτυο διανομής εντός των κτιρίων τεχνολογίας Fast Ethernet.

• Ένα δίκτυο πρόσβασης τεχνολογίας Ethernet/Fast Ethernet.

• Δομημένη καλωδίωση κτιρίων με 1500 παροχές (πρίζες).

• Τοπικά δίκτυα (περίπου 30 LANs) εντός των κτιρίων του Τ.Ε.Ι Αθήνας, που διασυνδέονται στο δίκτυο κορμού μέσω μεταγωγέων (switches) Fast

Ethernet.

• Ισχυρό δρομολογητή (router) για την διασύνδεση με τα απομακρυσμένα κτίρια του Τ.Ε.Ι Αθήνας (Μήλου, ΕΡΓΑΣ, Τιμαίου) και το δίκτυο κορμού ΜΑΝ

του ΕΔΕΤ2, τεχνολογίας DWDM (2,5 Gbps). Η διασύνδεση του Τ.Ε.Ι Αθήνας με το ΕΔΕΤ2 είναι τεχνολογίας Gigabit (1Gbps).

• Εξειδικευμένους εξυπηρετητές (servers) που παρέχουν τις βασικές και προηγμένες δικτυακές υπηρεσίες και εφαρμογές προς τους χρήστες του Τ.Ε.Ι

Αθήνας.

 

Συνολικά υπάρχουν:

 

• 1 x 7304 router Cisco, με Gigabit και WAN interfaces.

• 1 x 6509 switch L2 & L3 κεντρικός μεταγωγέας με 32 Gigabit interfaces για συνδέσεις με τα κτίρια του campus.

• 2 x PIX 525 Firewall Cisco για την ασφάλεια του δικτύου από εξωτερικές επιθέσεις.

• 1 x 5400 Access Server Cisco (με 8 ISDN PRI γραμμές) για τις dialup συνδέσεις .

• 3 x 2610 routers Cisco για συνδέσεις με τα απομακρυσμένα κτίρια.

• 21 x 3550 switches Cisco Fast Ethernet/Ethernet με Gigabit trunks.

• 5 x 1900 switches Cisco Ethernet.

• 10 x 8326 switches Allied Telesyn Fast Ethernet/Ethernet με Gigabit trunks.

• 55 x 3-Com SuperStack II Ethernet hubs.

• 8 x Servers SUN για τη υποστήριξη των προσφερόμενων υπηρεσιών Internet.

 

http://hermes.teiath.gr/noc/images/TEI-ATHINAS-BackBone-net.gif

 

 

 

 

All The Money.

Ξαφνικά δεν νοιώθεις τύψεις αν κατεβάζεις από την Sun το java SDK και πατώντας το link στουμπώνει ο firefox και μετα απο 5 δευτερόλεπτα έχει κατεβάσει 40ΜΒ :P

 

Μιλάμε πλέον πως το μόνο περιοριστικό πλέον είναι οι servers από όπου τραβάς data και τα 100MBit της κάρτας δικτύου, καθώς μαρτυρίες από πρακτικάριους λένε πως εχε χτυπήσει και 10MB/sec....

 

Εγώ είμαι Τμήμα Ηλεκτρονικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...