Προς το περιεχόμενο

Live CD που να βλέπει SATA


alerasta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιά λόγους ασφαλείας και επαναφοράς συστήματος ψάχνω γιά κάποια live διανομή που να βλέπει και να δουλεύει κανονικά με SATA δίσκους (ακόμα και dos να είναι δε με πειράζει, αρκεί να έχει εργαλεία γιά linux partitions και να βλέπει SATA).

 

Εχω δοκιμάσει Suse live 9.3, ubuntu 5.04, Mitrax 0.31, Operator linux, Gentoo rescue CD, Hiren's boot CD, miniPE αλλά κανένα δεν έπαιξε με SATA και linux partitions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Knoppel :

http://www.knoppel.org/

 

Οι εκδόσεις 0.5 (προτίμησή μου) και 0.6 βλέπουν κανονικά SATA και hyper-threading - για την 0.4 δεν είμαι 100% σίγουρος για τα SATA (από ΗΤ είναι ΟΚ).

 

Μία ερώτηση μόνο...

Η Suse live 9.3 που δοκίμασες είναι το live DVD που έδωσε το PC World? Αν ΝΑΙ, είσαι 100% σίγουρος ότι δεν μιλάει με SATA δίσκους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Suse live 9.3 που δοκίμασες είναι το live DVD που έδωσε το PC World? Αν ΝΑΙ, είσαι 100% σίγουρος ότι δεν μιλάει με SATA δίσκους???

Αυτό το live DVD έχω, του PC World. Στο /mnt/ βλέπω μόνο το 1ο partition του πρώτου δίσκου (με μία κλειδαριά στο εικονίδιο) και όταν προσπαθήσω να το ανοίξω μου λέει πως δεν έχω τα απαραίτητα δικαιώματα ενώ τα άλλα partitions καθώς και το δεύτερο δίσκο (SATA κι αυτός) δεν τα βλέπει καθόλου.

 

Επειδή τώρα ψάχνομαι καλύτερα με το Linux δεν ξέρω μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι διαφορετικό.

 

(Η μητρική μου είναι MSI K8N neo4 SLI Platinum με nForce4 και η μητρική που με ενδιαφέρει να παίξει τελικά θα έχει πάλι nForce4 εκτός αν το nForce3 έχει καλύτερη υποστήριξη από Linux οπότε και θα επιλέξω κάποια μητρική με αυτό το chipset)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καί δέν γνωρίζω από linux νομίζω πώς εάν συνδεθείς στό Suse live 9.3 μέ ονομα χρήστη "root" χωρίς τά εισαγωγικά θά δείς κανονικά τούς δίσκους σου χωρίς νά σού εμφανίζει τό μήνυμα ότι δέν έχεις τα απαραίτητα δικαιώματα.

Είχα τό ίδιο πρόβλημα καί τό έλυσα μέ αυτόν τόν τρόπο.

Αφού δούλεψε σέ μένα πιστεύω ότι θά δουλέψει καί σέ σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν συνδεθείς στό Suse live 9.3 μέ ονομα χρήστη "root" χωρίς τά εισαγωγικά θά δείς κανονικά τούς δίσκους σου χωρίς νά σού εμφανίζει τό μήνυμα ότι δέν έχεις τα απαραίτητα δικαιώματα.

Το δοκίμασα και όντως άνοιξε το πρώτο partition του πρώτου δίσκου (αυτό που εμφάνιζε ως κλειδωμένο), τα υπόλοιπα συνεχίζει να μην τα βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι είδα, το Suse live DVD -το κατέβασα, δεν το πήρα από το PCW- εκτός του ότι είναι *πολύ*βαρύ* και δεν αναγνωρίζει hyperthreading cpu's, δεν ανοίγει ntfs partitions ούτε για ανάγνωση... Ασε το ότι όταν επέστρεψα στα M$ Win μου έκανε και scandisk στα ntfs partitions!!!

 

Πέρα από το πολύ όμορφα "γυαλισμένο" desktop και την κάμποση προσπάθεια για να το φέρω στα μέτρα μου (ας είναι καλά η προπόνηση με το Knoppel) δεν νομίζω ότι θα το προτιμήσω σαν live διανομή έναντι του Knoppel. Πιστεύω όμως ότι σαν εγκατεστημένο περιβάλλον μπορεί να σταθεί πολύ άνετα σε κάποιο περιβάλλον εργασίας χωρίς μεγάλες απαιτήσεις.

 

...Ασε που το pc δεν έκλεινε - κάπου ήταν λογικό με "κατανάλωση" 93% του 1 gb RAM που έχω!! (το Knoppel ούτε το 50% δεν τρώει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...